Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
1. Ako funguje davkove spracovanie vo PhotoShop-e? To mozes urobit batch file (.bat/.cmd) v ktorom zavolas pohotshop.exe s parametrami?
2. Coze to vlastne potrebujes urobit? Mozno, ze gimp proste nie je idealny prostredok pre tvoju ulohu.
Me by zase zajimalo, v cem je Photoshop za desitky tisic lepsi pro bezneho uzivatele?
Ze by treba zrovna tim davkovym zpracovanim? Neni snad pro laika jednodussi pouzivat nelegalni photoshop, kde ma na dve kliknuti funkci, kterou potrebuje, nez treba gimp, ktery po nem pro stejny vysledek pozaduje naucit se programovat?
V teto diskusi bylo na receno, ze clovek, ktery chce klikaci dialog treba na hromadne zmenseni souboru je blbec, protoze si to podle vyse odkazaneho navodu nedokaze napsat sam. Vzdyt je to tak jednoduche! Prece "Syntaxe příkazů vychází ze Skript-fu syntaxe, jsou to tedy v podstatě LISPovské seznamy." - je tady snad nekdo, kdo tomu nerozumi?
Clovek, ktery ma 150 fotek z dovolene a chce je zmensit, aby je moh lukazat pratelu na internetu, asi LISPovske seznamy znat nebude.. A tak si radsi zkopiruje photoshop, protoze slysel, ze v nem udela totez za 2 minuty.
Stačí jeden z mnoha (i klikacích) nástrojů, které k tomu účelu pro Linux existují.Správně! Já k dávkovému zpracování obrázků používám xnview. Ten si prováděné akce dokáže uložit do externího soubor (= v podstatě skriptu), který pak lze upravovat a spouštět samostatně. Takhle jsem se učil dělat dávkové zpracování. Je to IMHO ideální pro animaci statických obrázků a další podobné kousky.
Když chce někdo zmenšovat fotky z dovolené a používá na to Photoshop, tak je to trouba.
Jiste, o tom zadna. Existuji jednodussi zpusoby, jak udelat totez. Moje odpoved reagovala hlavne na LISPovske seznamy - pokud nekdo ve svobodnem/open source softwaru hleda funkci, na kterou je z win-sveta zvykly, neni to podle mne blbec, ale uzivatel.
Ja sam jsem chtel jednou resit ulohu se zmensovanim fotografii, za blbce se nepovazuji a take pro mne neni problem si na to v pythonu ten skript napsat, ale verejne se zde priznavam, ze jsem podobnou funkci v grafickem rozhrani gimpu hledal a nenasel.
V zadnem pripade zde nechci hajit uzivatele programu, na jejichz uzivani nemaji podle licencnich podminek narok, ale moje reakce se tykala hlavne prispevku tohoto typu.
Jeste jednou: ja nehajim nelegalni uzivani photoshopu, ja chci upozornit na to, ze vetsina tzv. "normalnich" uzivatelu pocitace programovani neovlada a proste jen hleda funkce, na ktere jsou zvykli.
Takhle asi nikdy nebude linux pořádně rozšířen na desktopy, když každý uživatel bude muset znát tisíc druhů syntaxí programovacíh jazyků pro nastavení svých programů. Je mi líto, ale v grafice má linux co dohánět. Zlatý Photoshop. Kdyby alespoň existoval nějaký rozumný emulátor Winů, kde bych si mohl spustit program, který nemá v linuxu alternativu. Prostě je ubíjející restartování systémů při zjištění takových banálních nedostatků ...To je totiž jen naříkání a stěžování -- žádná otázka. Pisatel navíc zjevně ani nezkusil svůj problém nějak řešit, protože vykládá nesmysly o neexistujících alternativách atd.
Neni snad pro laika jednodussi pouzivat nelegalni photoshop, kde ma na dve kliknuti funkci, kterou potrebuje, nez treba gimp, ktery po nem pro stejny vysledek pozaduje naucit se programovat?Aha, dekuji za vysvetleni. Od pondelka davam vypoved. Neni snad pro laika lepsi vykradat penezni ustavy, kde si na dovolenou vydelam za 2 minuty, nez pracovat cely rok? A urcite je lepsi jezdit v kradenem luxusnim voze, nez starou hajtrou. To mate pravdu.
Aha, dekuji za vysvetleni. Od pondelka davam vypoved. Neni snad pro laika lepsi vykradat penezni ustavy, kde si na dovolenou vydelam za 2 minuty, nez pracovat cely rok? A urcite je lepsi jezdit v kradenem luxusnim voze, nez starou hajtrou. To mate pravdu.
Vypoved nedavejte. K nicemu nikoho nenabadam a nikomu nic takoveho nedoporucuji. To, co jsem popsal, je mysleni dost (nevim, zda vetsiny ci mensiny) tzv. normalnich uzivatelu a at se to komu libi ci nelibi, stejne to tak casto funguje. A pokud free/opensource software nebude "laikum" nabizet funkce, ktere hledaji, tak to tak proste bude porad..
Překvapuje mě, že zde nikdo nezmínil, že nový Gimp má skriptovací rozhraní pro Python (python-fu). Script-fu je interpret jazyka vycházejícího z Lispu, který se táhne s Gimpem od dřevních dob ranných verzí a nepřekvapuje mě neochota začátečníků učit se tak obtížný jazyk. Python je mnohem snažší k pochopení a mnoho zkušených uživatelů a programátorů ho již alespoň částečně zná.
Na ňafání proroků typu pana Niedala nebudu raději reagovat, protože oni sami jsou natolik osvícení, že dokáží předvídat budoucnost Linuxu na desktopu podle schopnosti jednoho programu splnit jejich požadavky. Vždycky mi ale hne žlučí, když nějaký samožerský mamlas začne klást velkohubé požadavky na dobrovolné vývojáře svobodných alternativ, když zjistí, že se bez svého kradeného software neobejde.
Vždyť to tady bylo už stokrát.. Nejsem proti svobodě softwaru a alternativním řešením, ale nemůžu si pomoct -- co bránilo tomu, aby se případná vylepšení nad rámec toho, co umí GIMP, nedoprogramovala přímo do GIMPu?
Ale co.. teprve až vznikne klon pro wxWidgets a Tk tak se budu teprve divit tomu, na co všechno lidi mají čas..
To zní jako otázka "proč nedopsat pár kapitol ke knize v angličtině místo psaní své vlastní v češtině?"co bránilo tomu, aby se případná vylepšení nad rámec toho, co umí GIMP, nedoprogramovala přímo do GIMPu?
Proč vznikají nové projekty a nevylepšují se ty staré? Nad tím se můžeme stokrát zamýšlet, ale stejně vždycky dojdeme k jedinému závěru:
Prostě proto.
Prostě proto, že vývoj nikdo neorganizuje, a nikdo neřídí, co má kdo dělat a co ne.
A kdyby to tak nebylo, tak by "svobodný software" nebyl svobodný...
Prostě je ubíjející restartování systémů při zjištění takových banálních nedostatků ...Tak systém nerestartujte, zůstaňte u Windows a jiných (většinou nelegálně držených) skvělých programů a garantuji, že budete spokojen.
Tiskni
Sdílej: