Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zanedlouho. Jinak to nevidím. Nedá se spát (takže jsem opravdu už několik dní pořádně nespal), nedá se nic dělat (no, žádná změna), není kam utéct (setrvalý stav) a hlavně, nedá se s tím nic dělat.
Elektronika začíná velmi kreativním způsobem selhávat. Když zapnu monitor, ozve se velmi tiché zasršení (kdoví z čeho vlastně) a vyresetuje se mi počítač. Novinka. V panstvích východně odsud hlásí rozsáhlé blackouty, to se nás zatím netýká, ale dříve nebo později v těchto podmínkách něco bouchnout musí.
Celou situaci ještě komplikují imigranti. A cvrčci. Loučím se s vámi, je to zlé.
A přitom ani nemám pocit, že by nám z Keni působili nějaké problémy. Asi to bude preventivní akce.
Kdopak si všiml, že jsem vás takřka dva dny vůbec neotravoval? :-D Jenom nevím, proč museli na těch mailing-listech co čtu skoro celou tu dobu flamovat. To je zase e-mailů…
Pořízení dalšího počítače znamená dva vážné problémy a velké starosti, kterých jsou uživatelé windows ušetřeni.
Co proboha za distro a jak se bude jmenovat?
Další dnešní češtinářská diskuse mi dala další podnět k zamyšlení se nad věcí, která mě už nějakou dobu trápí. Ačkoliv jsou komentáře k jazykové a pravopisné úrovni na tomto serveru tak časté, až to některé lidi štve, ještě jsem nečetl byť jediný komentář k tomu co píšu já. Musím z toho udělat nějaký závěr, takže mě napadá:
Tak nevím.
Proč pátek a proč Zlín? :-(
Má smysl obracet listy na správný měsíc, když kalendář už přes šest let není aktuální?
Před nějakou dobou (rozhodně tak vzdálenou, že už si ani nevzpomínám kdy to bylo) jsem potřeboval komusi dát adresu, což jsem ale udělat nechtěl, tak jsem provedl svůj obvyklý trik, místo skutečné ulice, na níž bydlím, jsem použil jméno Smetanova (pokud někdo ode mne má adresu s touto ulicí, tak má adresu falešnou ;-)).
A další údaje jsem nijak neměnil. Chyba. Na poště vědí, takže mi to i s onou falešnou adresou dneska skončilo v mailboxu. Tak vás varuji, nespoléhejte na cizí neschopnost!
Jiní nastavují laťku, já je musím dohnat a předehnat. Proto jsem i na tento blog zavedl CSS a doplnil ho stylově upravenou fotografií. Rovněž jsem se pokusil krátkým a výstižným heslem postihnout jeho skutečnou podstatu. Vypůjčil jsem si při tomto počinu umělecké prostředky minulé doby, která toho nakradla dost a dost, takže když okradu já ji, nespravedlnost to jistě nebude.
Komentáře jsou vítány, v případě, že si hodláte stěžovat ale prosím doplňte potřebné osobní údaje jako místo bydliště a vaši velikost vězenského oblečení. Ulehčíte tak práci tajné policii, děkuji :-)
Update: Mám nahlášeno, že obrázek přelézá přes nápis Archív, zkusil jsem ho zarazit tím odstavcem. Komu to bude blbnout nadále, neprodleně to hlašte, pokud možno včetně screenshotu, díky.
Tak tu už půl odpoledne sedím a nadávám, jak mi jde blbě internet. No jo, bodejť by šel, když někdo kopnul do vázy na níž spočívá anténa. Možná, že už ji asi konečně k něčemu přišroubuju.
Bratr se rozhodl na své hry a podobné ptákoviny pořídit nový počítač, přičemž to pochopitelně budu zařizovat já A protože co se vlastního počítače týče, provádím upgrade tak, že si vezmu starý smažanský počítač, který mi postačí do dalšího cyklu, tak musím vybírat pečlivě.
Sice je to spíš do fóra, ale ocením všechny tipy na počítač do 20,000 Kč včetně monitoru. Monitor musí být spíš levný, protože u bratra na něm nesejde a já si pak připojím vlastní Podmínkou je DVD vypalovačka. Přičemž se dá počítat, že si může dále některé věci upgradovat (typicky třeba přídavná kamna s RAMDACem zvaná grafická karta).
Bylo nebylo, za plotem s vysokým napětím, ostnatým drátem a hladovými psy byla, nebo taky možná nebyla, jedna zvláštní země. Inu, zvláštní. Na pohled to byla stejná země jako každá jiná. Nebyla to ani monarchie, jak by snad čtenář očekával. Slunce tu vycházelo každé ráno a rovněž poctivě každý večer zapadalo.
Čím tedy byla tato končina tak výjimečná, že mi stojí za to sedět tu s pravidly českého pravopisu (což stejně nebude z výsledku poznat, ale po revizi jazykové úrovně mých příspěvků to považuji za nezbytné) a psát? No, ona vlastně možná zvláštní nebyla. Rozhodně ne celá. Ale přeci, bylo tam jedno tuze zvláštní město. Jmenovalo se Beton. A v tom Betonu byla škola, a to ne jen tak nějaká – kouzelnická škola to byla.
Tak jsem si konečně našel trochu času a dal tu práci nalepit si na stěnu celou historii Unixů. Jasně z ní plyne, že se budu muset někdy koncem roku přestěhovat, protože za dva papíry už začíná moje mapa světa.
Dneska jsem zcela bezelstně kliknul na odkaz na článek ScienceWorldu Deset tisíc havraních jmen a opět je tu jeden starý problém.
Nad zákopy sice asi nemám šanci vidět žádné živé zvíře, ale přesto se tu člověk může věnovat literatuře a o to je to horší :-)
Jaký jsou tedy vlastně vzájemné vztahy slov raven
, crow
, rook
, havran
, krkavec
a vrána
? A jaká za nimi stojí zvěř?
A jak si to mám uvést do souvislostí například třeba jen s překladem a originálem slavné básně E. A. Poea?
(To tu řeším kraviny, co?)
Odškrtávám v kalendáři čtvrtý leden a rozhlížím se. Ač by měla podle teoretiků našim krajům nyní vládnout zima, vidím pouze bláto. Teploměr ukazuje málem dvouciferné nadnulové hodnoty. Ptám se, co je zle? Proč v den kdy z minulých let pamatuji krutý dvacetistupňový mráz je nyní takto?
Stěžoval jsem si, že nebyl pořádný podzim. Nakonec tedy nějaký byl, ale za moc to nestálo. Nyní čekám na zimu. Sakra, proč mají mé dvě oblíbená roční období takový zatracený výpadek, zatímco v trpěném a nevítaném létě šplhají teploty ke čtyřiceti stupňům?
Nedosti na tom. Lžou nám. Spatřil jsem několik televizních reklam (normálně vidím televizi deset minut každý den a úplně mi to stačí, nevím proč přijdu vždy na reklamy) kde mi jakýsi hlas přesvědčivě namlouval, že zima snižuje moji obranyschopnost.
Docela rád bych věděl, jak to tedy Rusko za té Velké vlastenecké války přežilo.