Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Předně musím říci, že ač je Nautilus taky nějaký korýš či podobná mořská potvora (nevyznám se v tom ), tak pro účely článku je to samozřejmě toto.
No a o čem to dnes bude? Pozorný čtenář titulků (doufám ovšem, že žádní takoví nejsou a všichni čtete tento zápisek čistě kvůli tomu, že jsem ho napsal já) již určitě dospěl k závěru, že to bude o filemanagerech.
Bohužel, rozšířil se mýtus, že dvou, případně i o trochu více, -panelové manažery jsou vhodné, či snad dokonce nejlepší. Možná tomu tak je a já se jenom zoufale bráním pokroku. Snad ne. Ale ať je tomu jak chce, stejně tuto koncepci musím pomluvit. Dost bylo perexu, více pod více
Jaká by taková učebnice měla být? A jaká může být?
Komentář pod minulým příspěvkem mě přiměl k provedení menšího výzkumu. Vzal jsem kousek playlistu a prošel si odpovídající domovské stránky. Výsledek je trochu jiný. Na flash jsem narazil jen výjimečně a vždy tak, že nebyl pro nic nezbytný.
Po měsíci zkoušení různých distribucí a snahy některé z nich trvale používat jsem dospěl k jasnému závěru. Co to bude jsem ještě úplně nerozhodl, ale už je jasné, že to bude začínat na F :-)
S tímhle si lámu hlavu už nějakou dobu a po přejmenování tohoto fóra už to považuju za černou magii. Vysvětlení je ovšem jednoduché. Stoupněte si nějaké lamě za záda.
Napíše www.abclinux.cz.
Tak nevím, ale vysvětlení je tak jednoduché, že je mi jasné, že to někdo celou dobu vědět musel. Tak kdo mě nechal si celou tu dobu lámat hlavu?
Znáte DragonFlyBSD, nadějný to fork FreeBSD? Ať už odpovíte cokoliv, vězte že se jeho vývojáři v následujících snad dnech chystají označkovat další verzi. V současné době tomu už mnoho nebrání.
Tak tentokrát začínám opravdu blogovat. Přečtete si akční povídání, kterak jsem si zakoupil nový zdroj a sestavoval protokol na elektro měření
Po kraťoučkém zápisku o tvorbě Slackware balíčků si dovolím přidat lehké moudro o tom, jak funguje celý Slackware balíčkovací systém. Nečekejte nic víc než opis pár částí z manuálu, ale koukám, že i to se občas někomu hodí
Člověk dvě odpoledne prospí a oni hned ztropí flame.
Tak jak, pánové, dělám slackware balíčky já.
# tar -xzf foo-x.y.z.tar.gz # cd foo-x.y.z # ./configure --help |less # ./configure --prefix=/usr --pripadne-dalsi-volby #vyctene v predchozim kroku # make # make install DESTDIR=/tmp/foo/ # cd /tmp/foo # su # makepkg foo-x.y.z-i586-1thg # installpkg foo-x.y.z-i586-1thg.tgz
A máme vymalováno. Pochopitelně se to (čekám-li například, že budu kompilovat další verze) vyplatí dát do skriptu. Netvrdím, že je to nějak neskonale čisté, ale funguje to.
Sice jsem to zkoušel už kdysi, ale když jsem na to narazil nedávno v diskusi, tak jsem si řekl, že to zkusím zase a zatím se mi to docela líbí
Chcete-li ho vidět, klikněte na více
Ne, nebojte se Každopádně koukám, že s oficiálním otevřením blogů dojde k citelnému navýšení počtu blogujících.