Internetový prohlížeč Ladybird ohlásil tranzici z programovacího jazyka C++ do Rustu. Přechod bude probíhat postupně a nové komponenty budou dočasně koexistovat se stávajícím C++ kódem. Pro urychlení práce bude použita umělá inteligence, při portování první komponenty prohlížeče, JavaScriptového enginu LibJS, bylo během dvou týdnů pomocí nástrojů Claude Code a Codex vygenerováno kolem 25 000 řádků kódu. Nejedná se o čistě autonomní vývoj pomocí agentů.
Byl vydán Mozilla Firefox 148.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově lze snadno povolit nebo zakázat jednotlivé AI funkce. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 148 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 22.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools a Libc++.
X86CSS je experimentální webový emulátor instrukční sady x86 napsaný výhradně v CSS, tedy bez JavaScriptu nebo dalších dynamických prvků. Stránka 'spouští' assemblerovový program mikroprocesoru 8086 a názorně tak demonstruje, že i prosté CSS může fungovat jako Turingovsky kompletní jazyk. Zdrojový kód projektu je na GitHubu.
Po šesti letech byla vydána nová verze 1.3 webového rozhraní ke gitovým repozitářům CGit.
Byla vydána nová verze 6.1 linuxové distribuce Lakka (Wikipedie), jež umožňuje transformovat podporované počítače v herní konzole. Nejnovější Lakka přichází s RetroArchem 1.22.2.
Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 11.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vedle menších změn rozhraní jsou jako obvykle zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 15.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti Collabora. Vypíchnout lze Lua shell umožňující psát správu oken v jazyce Lua.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 29 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Ústavní soud na svých webových stránkách i v databázi NALUS (NÁLezy a USnesení Ústavního soudu) představil novou verzi chatbota využívajícího umělou inteligenci. Jeho posláním je usnadnit veřejnosti orientaci v rozsáhlé judikatuře Ústavního soudu a pomoci jí s vyhledáváním informací i na webových stránkách soudu, a to i v jiných jazycích. Jde o první nasazení umělé inteligence v rámci webových stránek a databází judikatury českých soudů.
Komentář pod minulým příspěvkem mě přiměl k provedení menšího výzkumu. Vzal jsem kousek playlistu a prošel si odpovídající domovské stránky. Výsledek je trochu jiný. Na flash jsem narazil jen výjimečně a vždy tak, že nebyl pro nic nezbytný.
To ovšem neznamená, že jsem si prohlížel nějak technicky dokonalé a vyspělé stránky. To ne. Validní není pravděpodobně ani jediná. Skoro všechny trpí nesmyslnou úchylkou na vstupní stránky (k čemu vůbec taková věc je? fuj!), rámce mají taky skoro úplně všude. Naopak jsou téměř všechny opravdu dobře graficky zpracované (někdy až přehnaně).
Zajímavým postřehem jsou domény, které jsou až na výjimky tvořeny stylem název-skupiny.com 
Neodpustím si říct, že zklamán jsem byl podle mého nepříliš přitažlivými stránkami Manowar. Je tedy fakt, že stránky Nightwish musím hodnotit slovy hnusné. Přiznávám, že nemám rád modrou, takže se to na tom podepisuje, ale asi bych to musel říct, i kdybych ji třeba rád měl 
Tady máte výpis bez ladu a skladu:
Závěr je takový, že jsem si žádné posedlosti flashem nevšiml. Problémy samozřejmě jsou, ale ty stránky jsou použitelné a pokud by se člověk nerýpal v jejich střevech, tak by se dalo i říct, že jsou docela hezké 
Tiskni
Sdílej:
. Akorát je škoda, že jeden špatný znak na úvodní stránce brání validitě, ostatní stránky jsou validní.
Není to špatné.