abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 06:11 | Nová verze

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,58 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,32 %. Procesor AMD používá 67,43 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:55 | IT novinky

    V Las Vegas probíhá veletrh CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. Například LEGO představilo systém LEGO SMART Play: chytré kostky SMART Brick, dlaždičky SMART Tagy a SMART minifigurky. Kostka SMART Brick dokáže rozpoznat přítomnost SMART Tagů a SMART minifigurek, které se nacházejí v její blízkosti. Ty kostku SMART Brick aktivují a určí, co má dělat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 16:22 | Komunita

    V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.

    … více »
    lkocman | Komentářů: 0
    včera 16:00 | Pozvánky

    Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.

    … více »
    VSladek | Komentářů: 0
    včera 02:22 | Pozvánky

    Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.

    Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.1. 22:00 | Komunita

    Vývojáři GNOME a Firefoxu zvažují ve výchozím nastavení vypnutí funkce vkládání prostředním tlačítkem myši. Zdůvodnění: "U většiny uživatelů tento X11ism způsobuje neočekávané chování".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    5.1. 15:22 | Nová verze

    Nástroj pro obnovu dat GNU ddrescue (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.30. Vylepšena byla automatická obnova z disků s poškozenou čtecí hlavou.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.1. 12:55 | IT novinky

    Protokol IPv6 má již 30 let. První návrh specifikace RFC 1883 je z prosince 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    5.1. 01:55 | IT novinky

    Byli vyhlášeni vítězové ocenění Steam Awards 2025. Hrou roku a současně nejlepší hrou, která vám nejde, je Hollow Knight: Silksong.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (1%)
     (4%)
     (0%)
     (11%)
     (24%)
     (5%)
     (6%)
     (3%)
     (11%)
     (51%)
    Celkem 238 hlasů
     Komentářů: 5, poslední dnes 10:35
    Rozcestník

    Zdroj a protokoly

    17.3.2005 15:52 | Přečteno: 1018× | Vývoj a výzkum | poslední úprava: 17.3.2005 15:54

    Tak tentokrát začínám opravdu blogovat. Přečtete si akční povídání, kterak jsem si zakoupil nový zdroj a sestavoval protokol na elektro měření :-)

    P [W]

    Dorazil mi dnes nový zdroj, konkrétně tento. Šlo mi hlavně o to, aby zdroj byl tak tichý jak to jen jde. A podle prvního dojmu jsem zvolil dobře, skutečně je velmi tichý. Co se tak ovšem dostalo do popředí je nepříjemný zvuk sekačky umístěné na procesoru :-(

    Proto neváhejte a doporučte mi nějaké chladící řešení pro 1GHz Celeron. Cenový strop bych viděl na maximálně pětistech, nejlépe míň. Rozhodující je opět jak to řve.

    Mimochodem je ten nový zdroj asi pětkrát těžší než ta plechová piksla co tam byla dosud. Trochu mě to vede k obavám o výdrž ,,velmi kvalitní`` skříně.

    Ještě bych si měl postěžovat, zdali se mi někdy podaří něco do počítače zamontovat aniž by přitom tekla krev…

    L [H]

    Pak jsem sestavoval protokol pro měření. Na základě rady Zděňka Burdy jsem použil LaTeX (nějak nemám chuť prohazovat písmenka nahoru a dolu aby to vypadalo jak má :-)). Šlo to celkem dobře (tedy, až na tabulky, to je docela příšernost), vypadá to k světu, nicméně jako první produkční verze to má své nedostatky :-)

    Pár rovnic se malinko nepovedlo, zapoměl jsem je zkontrolovat a kvůli nedobře zavřené zlomkové čáře jsou lehce ujeté :-) Z obrázku který jsem amatérsky konvertoval z gifu do postscriptu zmizely popisky. Nu což, stejně všichní ví, které kolečko má měřit ampéry a které volty :-) Rovněž jsem doposud nepřišel jak nějak relativně jednoduše udělat rámeček kolem stránky (a to jsem Google (všetně archivu cstug) provařil celkem slušně).

    Na grafy jsem se protentokrát vykašlal a dal tam nějaké z Excelu (ne, nedělal jsem je já) :-) Doufám, že v dalším protokolu se to trochu vychytá (už jsem každopádně prolétl dokumentaci ke gnuplotu ;-)). Jenom teď nevím co to příště má být. Dnes viz nadpis ;-)

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Luk avatar 17.3.2005 16:34 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Krev
    Montáž PC a krev k sobě neodmyslitelně patří (není třeba ani nic montovat - jednou jsem kontrolovat rukou teplotu chladiče a výkonný větrák se postaral o pořádný zásek do prstu) :-):-):-)

    Připomíná mi to situaci před několika lety, když jsem se rozhodl vlastnoručně postavit (resp. zbourat starou a postavit novou) terasu u domu. Trvalo to dlouho a každý den bez krve byl velkým svátkem (bylo jich hodně málo).
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    Viliam Púčik avatar 17.3.2005 16:36 Viliam Púčik | skóre: 22 | blog: minimal
    Rozbalit Rozbalit vše Co tym chcel basnik povedat?
    Pozdravujem,

    Co tym chcel basnik povedat? :-)

    Mozno nie som jediny koho napadla tato otazka. Skoda, uvodna veta naznacovala nieco celkom ine (Tak tentokrát začínám opravdu blogovat.)
    17.3.2005 16:46 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co tym chcel basnik povedat?
    Tohle je přesně to, co si pod skutečným blogováním představuju. Plkání o ničem, nebo ještě hůř, o sobě :-)
    Copak toho není dost?
    Viliam Púčik avatar 18.3.2005 11:54 Viliam Púčik | skóre: 22 | blog: minimal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co tym chcel basnik povedat?
    Ja len, ze predosle autorove pociny mali nieco doseba. No ak sa na to pozeram ako na typicky blog (plkání o ničem ;-)), tak je to za 1. Ale uz by som v tom nepokracoval :-)
    17.3.2005 16:56 © | skóre: 37 | blog: escaped
    Rozbalit Rozbalit vše CTAN?
    plain/contrib/border[s].tex
    17.3.2005 17:11 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CTAN?
    Bezva, takže si můžu škrtnout další problém, dík :-)
    Copak toho není dost?
    17.3.2005 17:32 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CTAN?
    Malý úryvek z mého Makefile, kterým generuju disertačku:
    added=
    styl=lines
    xl=$$t$$[s]
    yl=$$U$$[V]
    zl=$$y_k$$[V]
    fd=
    key=default
    ss=set style data $(styl);
    sk=set key $(key);
    st=set terminal epslatex;set output "$(basename $@).eps";
    ls=p(x,y)=a*x+b*y+c;
    fit=$(ls)fit p(x,y) "$<" $(fd) via a,b,c;
    uo=set output;
    sx=set xlabel "$(xl)";
    sy=set ylabel "$(yl)";
    sz=set zlabel "$(zl)";
    sxy=$(sx)$(sy)
    sxyz=$(sxy)$(sz)
    gnuplotxyz=$(st)$(ss)$(sk)$(sxyz)$(added)splot $(plot);$(uo)
    gnuplotxy=$(st)$(ss)$(sk)$(sxy)$(added)plot $(plot);$(uo)
    
    cg_state.tex cg_state_s.tex: key=off
    cg_state.tex cg_state_s.tex: styl=lp
    cg_state.tex cg_state_s.tex comp.tex comp_n.tex cg_ts_comp.tex cg_ts_s_comp.tex: xl=$$u$$[V]
    cg_state.tex cg_state_s.tex comp.tex comp_n.tex cg_ts_comp.tex cg_ts_s_comp.tex: yl=$$y$$[V]
    cg_state.tex cg_state_s.tex: plot="$<" i 0 u 2:3
    cg_state.tex: cg_lin_1o.dat
    	gnuplot <<<'$(gnuplotxy)'
    cg_state_s.tex: cg_lin_1os.dat
    	gnuplot <<<'$(gnuplotxy)'
    
    comp.tex comp_n.tex cg_ts_comp.tex cg_ts_s_comp.tex cg_ts_s_comp_n.tex : key=left Left reverse
    compt.tex comp.tex comp_n.tex cg_ts_comp.tex cg_ts_s_comp.tex cg_ts_s_comp_n.tex : styl=p
    cg_ts_comp.tex : plot="$<" i 0 u 2:3 w d t "", "$<" i 2 u 3:4 t "$$\\mat I$$", "cg_cov_lin_1o.dat" i 2 u 3:4 pt 4 t "$$\\mat{Cov}^{-1}$$"
    cg_ts_comp.tex : cg_lin_1o.dat cg_cov_lin_1o.dat
    	gnuplot <<<'$(gnuplotxy)'
    cg_ts_s_comp.tex : plot="$<" i 0 u 2:3 w d t "", "$<" i 2 u 3:4 t "$$\\mat I$$", "cg_cov_lin_1os.dat" i 2 u 3:4 pt 4 t "$$\\mat{Cov}^{-1}$$"
    cg_ts_s_comp.tex : cg_lin_1os.dat cg_cov_lin_1os.dat
    	gnuplot <<<'$(gnuplotxy)'
    
    cg_ts_s_comp_n.tex : plot="$<" i 0 u 2:3 w d t "", "$<" i 2 u 3:4 t "$$\\mat I$$", "cg_cov_lin_1os_n.dat" i 2 u 3:4 pt 4 t "$$\\mat{Cov}^{-1}$$"
    cg_ts_s_comp_n.tex : cg_lin_1os_n.dat cg_cov_lin_1os_n.dat
    	gnuplot <<<'$(gnuplotxy)'
    
    comp.tex: plot="$<" i 0 u 2:3 w d t "", "$<" i 2 u 3:4 t "$$\\mat I$$", "cg_cov_lin_1o2_s.dat" i 2 u 3:4 pt 4 t "$$\\mat{Cov}^{-1}$$"
    comp.tex: cg_lin_1o2_s.dat cg_cov_lin_1o2_s.dat
    	gnuplot <<<'$(gnuplotxy)'
    
    comp_n.tex: plot="$<" i 0 u 2:3 w d t "", "$<" i 2 u 3:4 t "$$\\mat I$$", "cg_cov_lin_1o2_s_n.dat" i 2 u 3:4 pt 4 t "$$\\mat{Cov}^{-1}$$"
    comp_n.tex: cg_lin_1o2_s_n.dat cg_cov_lin_1o2_s_n.dat
    	gnuplot <<<'$(gnuplotxy)'
    
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.