Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zdravím, dnešním prvním zápiskem bych rád představil projekt Připravto.cz. Projekt www.pripravto.cz (a původní projekty předtím) začal několik let před zápisem zde v poradně. Cílem bylo vytvořit systém pro podporu nábytkářské výroby a navrhování přímo pro jednotlivé truhláře, řemeslníky a další subjekty, které se většinu času věnují výrobě nábytku. Aplikace se již používá pro některý nábytek a pro různé projekty. Na ukázkové stránce jsou dostupné některé výrobky a videa. Brzo plánujeme další ukázky a zpracování.
Ukázka vizualizace v kombinaci z aplikace s programem Blender.
Je mi jasné, že na AbcLinuxu jsou informace o nábytku tak trochu mimo, tak bych tu chtěl psát o projektu jako takovém a o částech na kterých staví a jak to vlastně funguje, případně zjistit ohlasy a probrat dobré technologie, špatné nápady a podobně. Doufám, že to bude aspoň trochu zajímavé.
Hlavní základ aplikace tvoří tyto části:
Základní architektura - je to webová aplikace i Python modul, případně je možné propojení do jiných programů jako je Blender a FreeCAD. Dříve jsme se pokoušeli o GUI přímo v GTK. Od používání GTK jsme upustili přibližně před rokem a zaměřili jsme se primárně na webovou aplikaci.
Webová aplikace je postavená na platformě web.py. Pro výběr frameworku jsme prošli přes bottle.py, Django až po Pyramid. Bohužel žádný z těchto frameworků nevyhovoval představám pro aplikaci. Dalším rozhodovacím kritériem bylo dobré propojoval s ostatními Python moduly a jednoduchá použitelnot. Což web.py určitě splňuje, dalším plusem pro nás byla promyšlenost šablonovacího systému, který je jednoduše navržený jako samotný Python. Jediná věc je smrt původního autora. Tvář webu dělá Bootstrap, dříve jsme používali vlastní CSS. Aplikace pro některé části využívá JavaScript, ale celá stránka a data ve většina případů dostupné i přímo ve w3m.
Generovaný výkres do formátu svg.
Celá aplikace dále pak propojuje několik různých jiných knihoven, např. pro práci s 'dxf' formátem - pro výkresy, knihovny pro práci s 'csv', 'json', 'yaml'. Interní databáze v současné době používá převážně 'pickle' a 'shelve' moduly. Systém dále umožňuje práci s YAML, což je skvělý formát pro zpracování různých dat, problém je jeho časová náročnost zpracování. Chvíli jsme pracovali i s lokální SQL databází (SQLite, MySQL), ale zřejmě se pro tak různá data a různé úpravy za běhu moc nehodí - často jsme skončili s nefunkční databází. Dále potřeby netradičních typů jako jsou slovníky a listy dělali práci s databází docela obtížnou.
Plánujeme však možná SQL v budoucnu opět nasadit a to primárně pro sdílené databáze např. materiálů, pokud se nám nepodaří lépe vyřešit sdílení dat. V případě materiálů, totiž data budou poměrně stálá. V tomto směru jsme již přemýšleli o databázi ZODB. Její nesmírná výhoda je objektovost, bohužel v případě slovníků a listů nefunguje, tak skvěle, jak by mohla. Mimochodem používá tu někdo ZODB? Naše aplikace se provádí na různé výpočty a zpracování zadaných dat. Často se jedná o rotace objektů, výpočty pozic a jiné. Pro zpracování většího množství výpočtů - např. nářezové plány - používáme NumPy.
Jinak to co zajímá většinu lidí zde, jestli to je open source nebo není. Tak v současné době model není jasný. Máme v hlavě několik možností od placené služby, kampani na Kickstarteru pro převedení na open source a až po nějaké jiné využití. Aplikaci by jsme rádi uvolnili jako open source, avšak to asi nebude okamžitě.
To by pro dnešní zápisek asi stačilo. Pokud má někdo zájem se připojit do týmu, místa jsou volná. V současnosti bychom přivítali zkušeného programátora JavaScriptu (znalost Pythonu vítána), který když bude mít zkušenosti s marketingem případně zkušenosti s designem, tak by to bylo super.
Mimo to pokud některý uživatel AbcLinuxu plánuje v nejbližší době obnovit nebo navrhnout novou kuchyň a návštěva velkého řetězce např. Ikea není moc lákává a raději by využil služby místního truhláře nebo řemeslníka, může se pokusit přihlásit účtem "useroc2" a "oc2user2piff". Účet není nijak omezen a je tedy možné na službě připravit např. model kuchyně (dopručujeme podívat se na video) nebo vytvořit novou úložnou plochu do kanceláře, udělat vizualizaci, stáhnout data, kusovník a hurá na konzultaci za místním truhlářem.
Závěrečné poděkování patří open source projektům a projektu vpsfree.cz za skvělé služby. Děkujeme.
Tiskni
Sdílej:
Hezký záměr, ale chlapi většinou vzdají, jak vybavit byt. Ženské plémě je přesvědčí, jak vše MÁ BÝT. A pokud si někdo ze svobodných myslí, že prvotní zařízení bytu je kánon - zapomeňte. Neustálá nákupy a přesouvání zařízení bytu ženy milují. Pokud jim to neumožníte, mají dvě jasné volby:
1. Výměnu chlapa i s bytem.
2. Vymyslí si stěhování do nového "vynikajícího bytu", samozřejmě s podmínkou, že toho starého nábytku se musíme zbavit.
Po úvodu "poučení":
1. Pro úspěch zapojte do vývoje ženy.
2. Žena "nemá čas" se něco učit. Pokud nepochopí ihned, už si k té aplikaci nesedne.
Přeji úspěch.
Hezký záměr, ale chlapi většinou vzdají, jak vybavit byt. Ženské plémě je přesvědčí, jak vše MÁ BÝT. A pokud si někdo ze svobodných myslí, že prvotní zařízení bytu je kánon - zapomeňte. Neustálá nákupy a přesouvání zařízení bytu ženy milují.Žena se mi snaží před neustálým přesouváním a obměnami bytu bránit. Takže jakou ženskou si přivedete, tak to budete mít ;).