Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Tak jsem se dneska zastavil na úřadě, abych si požádal o výpis z rejstříku trestů. To zase bylo něco. Navíc jsem získal dojem, že státní správa je počítačem a internetem nezasažený moloch, takže debaty na téma "Jaký OS ve státní správě" jsou mírně mimo.
První nedostatek, který mě napadl je, že žádost o výpis z rejstříku trestů je úplně zbytečná. Přece by stačilo, aby každý úřad mohl do rejstříku nahlédnout přes internet a bylo by vymalováno.
Druhý nedostatek, který jsem si uvědomil, když jsem musel přepsat žádost znovu, protože jsem proškrtl kolonku "nynější příjmení" pod dojmem, že když jsem chlap, tak mám stejně pořád to stejné, se ukázal v redundanci některých informací. Proč mám vypisovat rodné číslo a datum narození, když druhé lze z prvního lehce vyčíst. Baba za přepážkou tvrdila, že se to eviduje strojově, tak kde je problém. A proč mám vypisovat adresu, na kterou mi mají zaslat výpis, když jsem ji uvedl v trvalém bydlišti (checkbox "adresa shodná s trvalým bydlištěm" není k dispozici)
Třetí nedostatek jsou klasické půlhodinové fronty.
A za čtvrté, úředníci byli opět příjemní jako pr*el po ránu. Státní správě třikrát fuj.
Tiskni
Sdílej:
Přece by stačilo, aby každý úřad mohl do rejstříku nahlédnout přes internet a bylo by vymalováno.Jsou tu lidé, kteří neustále bojují proti Velkému Bratrovi, a pak jsou tu lidé, co napíšou tohle.
Proč mám vypisovat rodné číslo a datum narození, když druhé lze z prvního lehce vyčíst.To už dnes v některých případech nemusí být pravda.
Nahlédnout není editovat. A tam, kde stejně tomu úředníkovi ukazuju výpis, k úniku informací může dojít taky. Podstatný rozdíl v tom nevidím.
IMHO Velký Bratr kontroluje spoustu informací, ke kterým si stejně přístup zjedná a RT je tak jako tak jednou z nich, protože to jsou vlastní aktivity státní správy. Stejně na mě to info mají, tak proč si mám ještě komplikovat život chozením na úřad.
To ano. Ale přeci jen to neznamená, že kterýkoli úředník státní správy (Kolik jich je? Desítky tisíc?) bude moci nahlédnout do trestního rejstříků a podívat se tam na kohokoli (třeba souseda).
Státní politika zaměstnanosti? :-) Ale ne, vážně, pořád bude většina lidí, kteří si to půjdou vyřídit osobně. Ale snad ten počet bude časem klesat.
...pořád bude většina lidí, kteří si to půjdou vyřídit osobně...No a? To je jejich věc. Ale proč to neusnadnit těm, kteří nechtějí strávit celý den běháním po úřadech? Zvlášť když většinu potřebných informací úřady mají a občan je tu jen k jejich přenášení.
Ale dalo by se uvažovat např. o tom, že bych svým klíčem autorizoval žádost, aby byl můj výpis poslán na určitou adresu. Nebo souhlas, aby si ho příslušný konkrétní úřad mohl vyžádat.