Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Zdravotni platit musite, socialni ne.
On i PhD. student musí někde bydlet, ne?No minimalne na UK maji PhD studenti maximalni prioritu na koleje.
protože se autor okrádá o možnost odečíst si náklady nebo využít paušální zdanění ve výši 40 % příjmůTohle mi zní komicky... okrást se o možnost nechat si ukrást 40 %
Píšete články za peníze ? Jak je to se zdaněním a případnými odvody na sociální a zdravotní pojištění ? V našich předpisech a především v jejich aplikaci je celkově neuvěřitelný "bordel".
Orientace v zákonech je těžká, protože některé byly od nabytí účinnosti už více než stokrát novelizovány. Navíc, různí úředníci si dělají odlišné výklady zákona. Možná to není schválně, možná úředník prostě neví, jaký má být správný výklad.
Ale zpět k těm autorským honorářům. Za podmínek stanovených zákonem je odměna zdaněna již u zdroje sazbou 15 %. Problém je se zdravotním a sociálním pojištěním. Před časem tady na abc někdo v blogu dospěl k názoru, že zdravotní pojištění se platit nemusí. Omlouvám se, bohužel ten zápis nemůžu najít.
Autor jednoho čerstvého článku uvažuje trochu jinak a tvrdí, že z vyplacené částky se musí odvádět i zdravotní pojištění. V článku mimo jiné píše toto: Připomeňme si, že od 1. ledna 2008 se zvýšil limit zdanění autorského honoráře srážkovou 15% daní na 7000 Kč. Do této výše vydavatel honorář v této maximální měsíční výši automaticky zdaní a autor (novinář, spisovatel atd.) obdrží již čistou zdaněnou částku. Z ní již nemusí platit sociální pojištění, ale je povinen odvést zdravotní pojištění (13,5 %) a příjem přiznat v ročním vyúčtování pro zdravotní pojišťovnu. Jde o tento článek.
Doufám, že autor nevychází jen z následujícího názoru VZP: Jako OSVČ vystupuje vůči zdravotnímu pojištění také pojištěnec, který nemá živnostenský list a provádí činnost na základě jiného povolení nebo, který provede určitou činnost na základě autorského zákona (autor, umělec, programátor) a za tuto činnost dostane honorář. Postupuje tak i autor, který má příjmy za příspěvky do novin a časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území ČR, zdaňované přímo u zdroje zvláštní sazbou daně (podle § 36 zákona o daních z příjmů). Zdravotní pojištění se platí, i pokud uvedená činnost není soustavná. Tento názor VZP najdeme zde . V textu VZP postrádám řádné odůvodnění speciálního případu, kterým jsou příspěvky do novin a časopisů zdaňované u zdroje.
Já články (mimo tento blog) nepíšu, přenechávám psaní povolanějším. Zajímá mne to - měřeno pohledem běžného člověka - spíš z hlediska zmíněného "bordelu" v předpisech a v jejich uplatňování.
Hledání na netu jednoznačnou odpověď nepřineslo. Naopak, výsledkem je další nejasnost. Na netu se totiž objevují názory, že webové stránky nejsou žádné noviny ani časopis. U článků psaných pro weby je proto prý 15 % zdanění u zdroje sporné. Můj známý, který je daňovým poradcem mi řekl, že takovou věc ještě neřešil. Žádný autor se s tím na něj nikdy neobrátil. Ani se nedivím, honoráře za články jsou vcelku nevalné a potřebná rada - pokud za ni budete platit - taky něco stojí. Co se týče výše honorářů, vycházím ze skutečnosti, že na některých webech uvádějí orientační částku honoráře 500 Kč za článek o délce několika tisíc znaků. Možná jinde platí jinak, články nepíšu, čili informace z "první ruky" opravdu nemám.
Tiskni
Sdílej: