Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vypadá to hezky, ale že se Ti v tom nebude usazovat prach - tomu nevěř. Prach se dokáže usadit naprosto všude, včetně lopatek rotujícího ventilátoru ...
Ty do toho navíc budeš hnát vzduch (s prachem) a tím to ješte podpoříš ... však se podívej do té diskuse pod článkem, cituji:"Tuto skřínˇvlastním a jsem s ní absolutně spokojený.Nemusí se líbit každému,někdo přeci jenom zůstane u klasiky,ale tenhle case je fakt pecka.Je sice pravda že tu jsou problémy s prachem,ale tak jednou za měsíc vyluxovat to stačí."
tak jednou za měsíc vyluxovat to stačí...já ten bordel vytahuju prstama až když se mi zastaví větrák na procesoru, pak se zas minimálně dva roky točí.
vytunitJežiš.
Z toho článku jsem pochopil, že je se tam mj. používá soft pro okna. Tak nevím.To sice jo, ale to ještě neznamená, že jeho obdoby neexistují i pro GNU operační systémy. A nebo že nejsou dostupné ovladače těchto zařízení pro Linux. Vždyť je to jen blbý terminál (sám jsem do toho chtěl dostat výzvu shellu, ale vzhledem k tomu, že je to jen 20x2 jsem se na to vykašlal), tak s čím je problém?
Vytunit je celkem husté slovo.Ježiš, už radši klid. Taková slova je možné s prestiží používat v nějaké tlupě tupých negrů, ovšem ne na místech jako je ABCLinuxu. Prosím…
Vytunit mazlíkaurcite nejakym hustym krmivem...
Asi jako toho psa na obrázku v příloze?Vytunit mazlíkaurcite nejakym hustym krmivem...
Predpokladam ze nemate doma deti - batolata.
Kdysy jsem premyslel, ze si udelam nejakou case z jeklu, ktere posvaruju do tvaru kvadru (ci krychle) a na ruzne plechy a uhelnicky budu upevnovat komponenty. Dnes vidim ze to az tak mrdlej napad nebyl.
K tem detem, ze jsem si tak nejak jakmile jsem tu case shlednul, predstavil meho prasynovce (1,5 roku) jak se v te elektronice dlouba lzickou od polivky.
Jasne ze by byla makacka vybrousit svary a zatmelit, a tak je lepe za 20,- si odvest vhodnou case z elektrosrotu.
myslim ze se to jmenovalo foma a film byl fomapan 100, cernobilej.
No tu desetinu jsem možná trochu přehnal, ale ono v domácích podmínkách a při tak vysoké teplotě jsou i 2-3 desetiny dost složité na udržení. Zkus prohrabat Paladix, určitě tam o C-41 něco najdeš.
Abych definitivně vyřešil problémy s chlazením PC a získal pěkný doplněk do pokoje, objednal jsem si pod stromeček Open Case. Jo, jo, není jen Open Source a Open DNS, ale jsou také skvělé Open Case.
Tato nádherná skříň - Open Air Case - kromě převratného designu vyniká také snadnou montáží komponentů a skvělým chlazením. Fotky té krásky jsou tady
Prostě:
Nádherná stříbrno-černá skříň, která vypadá skoro jako stolek, což chci
25 cm veliký regulovatelný ventilátor s nastavitelnou barvou podsvícení.
9 cm ventilátor pro chlazení disků.
Podpora ATX, Micro ATX, Mini-ITX.
8 pozic pro karty.
Stabilita zajištěná konstrukcí a hmotností 7 kg.
Skříň je tichá a prach se neusazuje, poněvadž ho odfukuje ten velký horní větrák. Lehko se dostanu ke komponentům, které občas zkouším.
Doufám, že to vydržím do 24. prosince a nerozbalím dárek hned, jak ho přivezou ! A bude tam Linux (distribuci ještě nemám vybranou).
Tiskni
Sdílej: