Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Smazáno
Tiskni
Sdílej:
Vypadá to hezky, ale že se Ti v tom nebude usazovat prach - tomu nevěř. Prach se dokáže usadit naprosto všude, včetně lopatek rotujícího ventilátoru ...
Ty do toho navíc budeš hnát vzduch (s prachem) a tím to ješte podpoříš ... však se podívej do té diskuse pod článkem, cituji:"Tuto skřínˇvlastním a jsem s ní absolutně spokojený.Nemusí se líbit každému,někdo přeci jenom zůstane u klasiky,ale tenhle case je fakt pecka.Je sice pravda že tu jsou problémy s prachem,ale tak jednou za měsíc vyluxovat to stačí."
tak jednou za měsíc vyluxovat to stačí...já ten bordel vytahuju prstama až když se mi zastaví větrák na procesoru, pak se zas minimálně dva roky točí.
vytunitJežiš.
Z toho článku jsem pochopil, že je se tam mj. používá soft pro okna. Tak nevím.To sice jo, ale to ještě neznamená, že jeho obdoby neexistují i pro GNU operační systémy. A nebo že nejsou dostupné ovladače těchto zařízení pro Linux. Vždyť je to jen blbý terminál (sám jsem do toho chtěl dostat výzvu shellu, ale vzhledem k tomu, že je to jen 20x2 jsem se na to vykašlal), tak s čím je problém?
Vytunit je celkem husté slovo.Ježiš, už radši klid. Taková slova je možné s prestiží používat v nějaké tlupě tupých negrů, ovšem ne na místech jako je ABCLinuxu. Prosím…
Vytunit mazlíkaurcite nejakym hustym krmivem...
Asi jako toho psa na obrázku v příloze?Vytunit mazlíkaurcite nejakym hustym krmivem...
Predpokladam ze nemate doma deti - batolata.
Kdysy jsem premyslel, ze si udelam nejakou case z jeklu, ktere posvaruju do tvaru kvadru (ci krychle) a na ruzne plechy a uhelnicky budu upevnovat komponenty. Dnes vidim ze to az tak mrdlej napad nebyl.
K tem detem, ze jsem si tak nejak jakmile jsem tu case shlednul, predstavil meho prasynovce (1,5 roku) jak se v te elektronice dlouba lzickou od polivky.
Jasne ze by byla makacka vybrousit svary a zatmelit, a tak je lepe za 20,- si odvest vhodnou case z elektrosrotu.
myslim ze se to jmenovalo foma a film byl fomapan 100, cernobilej.
No tu desetinu jsem možná trochu přehnal, ale ono v domácích podmínkách a při tak vysoké teplotě jsou i 2-3 desetiny dost složité na udržení. Zkus prohrabat Paladix, určitě tam o C-41 něco najdeš.
Abych definitivně vyřešil problémy s chlazením PC a získal pěkný doplněk do pokoje, objednal jsem si pod stromeček Open Case. Jo, jo, není jen Open Source a Open DNS, ale jsou také skvělé Open Case.
Tato nádherná skříň - Open Air Case - kromě převratného designu vyniká také snadnou montáží komponentů a skvělým chlazením. Fotky té krásky jsou tady
Prostě:
Nádherná stříbrno-černá skříň, která vypadá skoro jako stolek, což chci
25 cm veliký regulovatelný ventilátor s nastavitelnou barvou podsvícení.
9 cm ventilátor pro chlazení disků.
Podpora ATX, Micro ATX, Mini-ITX.
8 pozic pro karty.
Stabilita zajištěná konstrukcí a hmotností 7 kg.
Skříň je tichá a prach se neusazuje, poněvadž ho odfukuje ten velký horní větrák. Lehko se dostanu ke komponentům, které občas zkouším.
Doufám, že to vydržím do 24. prosince a nerozbalím dárek hned, jak ho přivezou ! A bude tam Linux (distribuci ještě nemám vybranou).