plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Po mediálním zviditelnění jedné zajímavé vysoké školy jsem se rozhodl, že se tam pojedu podívat osobně, protože jsem chtěl vidět nějaké chráněné živočichy.
Je to škola umístěná vyloženě na hranicích mezi Českem a Slovenskem. Jde o Univerzitu J. A. Komenského ve Starém Hrozenkově. Kdo by by hledal honosnou budovu, jakou mají starobylé univerzity, bude asi zklamaný. Je to vcelku nová škola uprostřed přírody.
Ve Starém Hrozenkově nás poslali do místního autokempu, kde se prý vyučuje a studenti tam mohou taky bydlet (třeba i s rodinami), což je určitě výhoda. Vyučuje se taky v místním kulturním domě. Ceduli mají pěknou, ale jinak není celkem co fotit, kromě přírody.
Jak už víme z médií, přijímací zkoušky se na této škole nedělají. Studium je dálkové. To je podle mě dobře, ušetříte čas strávený ve škole. Do školy údajně stačí přijet na dva víkendy za semestr. Dostáváte ovšem pochopitelně domácí úkoly. Škoda, že už studuju jinde, hned bych se přihlásil...
Zkouška z cizího jazyka se prý nevyžaduje. Myslím, že je to taky dobře, stejně nevíte, jaký jazyk budete v životě potřebovat. Velkou výhodou, aspoň podle mě, je pěkné okolí školy a příroda. Prostě škola v přírodě, jak má být. Celé okolí je krásně označeno spoustou informačních tabulí o zvířatech. Fotil jsem bohužel mobilem, jiná možnost nebyla.
Na škole se dají získat bakalářské, magisterské i doktorské tituly. Za jeden semestr se při dálkovém studiu platí cca 20 000 Kč.
Ale já jsem přijel taky kvůli živočichům... U jezírka, poblíž místa, kde kdysi stály nekonečné fronty kamiónů, mají teď milostné hrátky obojživelníci...
O pár kilometrů dál je známý kopec Vyškovec, kde můžete odstartovat ze svahu a krásně si zalétat.
Tiskni
Sdílej:
Dalších 20 tisíc stojí každý semestr, který trvá dva víkendy, v ceně je ubytování a pro slovenské posluchače i doprava z Trenčína. Povinné je platit, nikoli pravidelně do školy jezdit.To říká vše
Proč není v ceně ubytování pro české posluchače... Každý nebydlí ve Starém Hrozenkově, i když z té vesnice a okolí tam prý studovalo nebo studuje okolo 40 lidí...Ono to pry bylo vymysleno jako nejaky special pro statni uredniky, konkrtetne celniky a byvale celniky, proto Hrozenkov, aby se posunuli do vyssi platove tridy, kdyz jako maj tu VS. Jinak to dobre demonstruje jak soukromy sektor plni lidem jejich pozadavky. Urednik pozaduje papir, aby dostal vic penez, soukromnik mu ho doda. Az bude zakaznik (stat ci studenti) po ceskych vysokych skolach pozadovat vzdelani a ne jen papir, budou mozna nektere vypadat jako Oxford, Cambridge, MIT, Caltech, Stanford, Yale, Princeton, Cornell ci Harvard...a jine jako South Ohio Methodist Basketball University of Management, Harmony, and Mining
South Ohio Methodist Basketball University of Management, Harmony, and MiningŠkoda, že to vypadá, že taková instituce neexistuje
Když studovali na této universitě nebo v Plzni... Pak se člověk nesmí divit. prostě mají prachy na to, aby se jim ta investice vyplatila.Tohle už mě s prominutím sere. Zrovna se musím na zápočet naučit ca. 300 stran definic, vět a důkazů + umět to spočítat. Nezdá se mi, že by to v Plzni bylo tak jednoduché…