Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Před pár hodinami Linus přidal do svého stromu nový wifi stack (vrstvu pro bezdrátové síťové karty) mac80211. Znamená to, že se ho dočkáme v kernelu 2.6.22. Příjemná zpráva, doufám, že kromě vývojářů i pro všechny, kteří používají wifi pod Linuxem. Je to totiž první krok pro vyřešení současné neutěšené situace s wifi v Linuxu.
mac80211 vznikl z kódu, který uvolnila společnost Devicescape (jedním z jejích zaměstnanců je např. Jouni Malinen, autor ovladače hostap či programů wpa_supplicant a hostapd) pod GPL již před rokem a půl. Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu. Za tu dobu také vzniklo slušné množství ovladačů, které mac80211 používají.
Aby všechno nebylo tak růžové , do Linusova stromu nešel celý stack. Před začleněním byla vyřazena (mimo jiné) podpora AP módu. Tato část má totiž stále ještě některé mouchy a nevyřešené problémy. S trochou štěstí (nebudou-li vývojáři moc leniví) by podpora "ápéček" mohla být snad už v jádře 2.6.23. Uvidíme.
Rovněž ne všechny ovladače jsou považovány za hotové, takže do Linusova stromu budou zařazeny jen jeden či dva. Zatím. Další budou následovat brzy, myslím, že v tomto případě je verze 2.6.23 celkem jistá.
Další zajímavou věcí, která byla v souvislosti s mac80211 přidána do jádra, je nový konfigurační systém pro wifi, cfg80211. Znamená to, že se společně s některou z příštích verzí jádra dočkáme nových programů pro konfiguraci wifi, které v budoucnu nahradí stávající programy z balíku wireless-tools (iwconfig, iwlist, atd.). Tohle je bohužel nutné, protože stávající konfigurační rozhraní (tzv. Wireless Extensions) je již zcela nevyhovující.
Doufejme, že další důležité kroky budou následovat brzy.
Tiskni
Sdílej:
snahou totiž je všechen kód, který není nutné mít v kernelu, dostat z kernelu pryčTo se mi opravdu líbí
Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu.Autor blogu skromně vynechal informaci o tom, že se na té úpravě pro kernel podílel: Jaderné noviny: Wireless Networking Summit 2006: Devicescape