Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před pár hodinami Linus přidal do svého stromu nový wifi stack (vrstvu pro bezdrátové síťové karty) mac80211. Znamená to, že se ho dočkáme v kernelu 2.6.22. Příjemná zpráva, doufám, že kromě vývojářů i pro všechny, kteří používají wifi pod Linuxem. Je to totiž první krok pro vyřešení současné neutěšené situace s wifi v Linuxu.
mac80211 vznikl z kódu, který uvolnila společnost Devicescape (jedním z jejích zaměstnanců je např. Jouni Malinen, autor ovladače hostap či programů wpa_supplicant a hostapd) pod GPL již před rokem a půl. Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu. Za tu dobu také vzniklo slušné množství ovladačů, které mac80211 používají.
Aby všechno nebylo tak růžové , do Linusova stromu nešel celý stack. Před začleněním byla vyřazena (mimo jiné) podpora AP módu. Tato část má totiž stále ještě některé mouchy a nevyřešené problémy. S trochou štěstí (nebudou-li vývojáři moc leniví) by podpora "ápéček" mohla být snad už v jádře 2.6.23. Uvidíme.
Rovněž ne všechny ovladače jsou považovány za hotové, takže do Linusova stromu budou zařazeny jen jeden či dva. Zatím. Další budou následovat brzy, myslím, že v tomto případě je verze 2.6.23 celkem jistá.
Další zajímavou věcí, která byla v souvislosti s mac80211 přidána do jádra, je nový konfigurační systém pro wifi, cfg80211. Znamená to, že se společně s některou z příštích verzí jádra dočkáme nových programů pro konfiguraci wifi, které v budoucnu nahradí stávající programy z balíku wireless-tools (iwconfig, iwlist, atd.). Tohle je bohužel nutné, protože stávající konfigurační rozhraní (tzv. Wireless Extensions) je již zcela nevyhovující.
Doufejme, že další důležité kroky budou následovat brzy.
Tiskni
Sdílej:
snahou totiž je všechen kód, který není nutné mít v kernelu, dostat z kernelu pryčTo se mi opravdu líbí
Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu.Autor blogu skromně vynechal informaci o tom, že se na té úpravě pro kernel podílel: Jaderné noviny: Wireless Networking Summit 2006: Devicescape