Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Před pár hodinami Linus přidal do svého stromu nový wifi stack (vrstvu pro bezdrátové síťové karty) mac80211. Znamená to, že se ho dočkáme v kernelu 2.6.22. Příjemná zpráva, doufám, že kromě vývojářů i pro všechny, kteří používají wifi pod Linuxem. Je to totiž první krok pro vyřešení současné neutěšené situace s wifi v Linuxu.
mac80211 vznikl z kódu, který uvolnila společnost Devicescape (jedním z jejích zaměstnanců je např. Jouni Malinen, autor ovladače hostap či programů wpa_supplicant a hostapd) pod GPL již před rokem a půl. Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu. Za tu dobu také vzniklo slušné množství ovladačů, které mac80211 používají.
Aby všechno nebylo tak růžové , do Linusova stromu nešel celý stack. Před začleněním byla vyřazena (mimo jiné) podpora AP módu. Tato část má totiž stále ještě některé mouchy a nevyřešené problémy. S trochou štěstí (nebudou-li vývojáři moc leniví) by podpora "ápéček" mohla být snad už v jádře 2.6.23. Uvidíme.
Rovněž ne všechny ovladače jsou považovány za hotové, takže do Linusova stromu budou zařazeny jen jeden či dva. Zatím. Další budou následovat brzy, myslím, že v tomto případě je verze 2.6.23 celkem jistá.
Další zajímavou věcí, která byla v souvislosti s mac80211 přidána do jádra, je nový konfigurační systém pro wifi, cfg80211. Znamená to, že se společně s některou z příštích verzí jádra dočkáme nových programů pro konfiguraci wifi, které v budoucnu nahradí stávající programy z balíku wireless-tools (iwconfig, iwlist, atd.). Tohle je bohužel nutné, protože stávající konfigurační rozhraní (tzv. Wireless Extensions) je již zcela nevyhovující.
Doufejme, že další důležité kroky budou následovat brzy.
Tiskni
Sdílej:
snahou totiž je všechen kód, který není nutné mít v kernelu, dostat z kernelu pryčTo se mi opravdu líbí
Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu.Autor blogu skromně vynechal informaci o tom, že se na té úpravě pro kernel podílel: Jaderné noviny: Wireless Networking Summit 2006: Devicescape