Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Před pár hodinami Linus přidal do svého stromu nový wifi stack (vrstvu pro bezdrátové síťové karty) mac80211. Znamená to, že se ho dočkáme v kernelu 2.6.22. Příjemná zpráva, doufám, že kromě vývojářů i pro všechny, kteří používají wifi pod Linuxem. Je to totiž první krok pro vyřešení současné neutěšené situace s wifi v Linuxu.
mac80211 vznikl z kódu, který uvolnila společnost Devicescape (jedním z jejích zaměstnanců je např. Jouni Malinen, autor ovladače hostap či programů wpa_supplicant a hostapd) pod GPL již před rokem a půl. Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu. Za tu dobu také vzniklo slušné množství ovladačů, které mac80211 používají.
Aby všechno nebylo tak růžové , do Linusova stromu nešel celý stack. Před začleněním byla vyřazena (mimo jiné) podpora AP módu. Tato část má totiž stále ještě některé mouchy a nevyřešené problémy. S trochou štěstí (nebudou-li vývojáři moc leniví) by podpora "ápéček" mohla být snad už v jádře 2.6.23. Uvidíme.
Rovněž ne všechny ovladače jsou považovány za hotové, takže do Linusova stromu budou zařazeny jen jeden či dva. Zatím. Další budou následovat brzy, myslím, že v tomto případě je verze 2.6.23 celkem jistá.
Další zajímavou věcí, která byla v souvislosti s mac80211 přidána do jádra, je nový konfigurační systém pro wifi, cfg80211. Znamená to, že se společně s některou z příštích verzí jádra dočkáme nových programů pro konfiguraci wifi, které v budoucnu nahradí stávající programy z balíku wireless-tools (iwconfig, iwlist, atd.). Tohle je bohužel nutné, protože stávající konfigurační rozhraní (tzv. Wireless Extensions) je již zcela nevyhovující.
Doufejme, že další důležité kroky budou následovat brzy.
Tiskni
Sdílej:
snahou totiž je všechen kód, který není nutné mít v kernelu, dostat z kernelu pryčTo se mi opravdu líbí
Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu.Autor blogu skromně vynechal informaci o tom, že se na té úpravě pro kernel podílel: Jaderné noviny: Wireless Networking Summit 2006: Devicescape