Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Před pár hodinami Linus přidal do svého stromu nový wifi stack (vrstvu pro bezdrátové síťové karty) mac80211. Znamená to, že se ho dočkáme v kernelu 2.6.22. Příjemná zpráva, doufám, že kromě vývojářů i pro všechny, kteří používají wifi pod Linuxem. Je to totiž první krok pro vyřešení současné neutěšené situace s wifi v Linuxu.
mac80211 vznikl z kódu, který uvolnila společnost Devicescape (jedním z jejích zaměstnanců je např. Jouni Malinen, autor ovladače hostap či programů wpa_supplicant a hostapd) pod GPL již před rokem a půl. Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu. Za tu dobu také vzniklo slušné množství ovladačů, které mac80211 používají.
Aby všechno nebylo tak růžové , do Linusova stromu nešel celý stack. Před začleněním byla vyřazena (mimo jiné) podpora AP módu. Tato část má totiž stále ještě některé mouchy a nevyřešené problémy. S trochou štěstí (nebudou-li vývojáři moc leniví) by podpora "ápéček" mohla být snad už v jádře 2.6.23. Uvidíme.
Rovněž ne všechny ovladače jsou považovány za hotové, takže do Linusova stromu budou zařazeny jen jeden či dva. Zatím. Další budou následovat brzy, myslím, že v tomto případě je verze 2.6.23 celkem jistá.
Další zajímavou věcí, která byla v souvislosti s mac80211 přidána do jádra, je nový konfigurační systém pro wifi, cfg80211. Znamená to, že se společně s některou z příštích verzí jádra dočkáme nových programů pro konfiguraci wifi, které v budoucnu nahradí stávající programy z balíku wireless-tools (iwconfig, iwlist, atd.). Tohle je bohužel nutné, protože stávající konfigurační rozhraní (tzv. Wireless Extensions) je již zcela nevyhovující.
Doufejme, že další důležité kroky budou následovat brzy.
Tiskni
Sdílej:
snahou totiž je všechen kód, který není nutné mít v kernelu, dostat z kernelu pryčTo se mi opravdu líbí
Celou tu dobu trvalo, než byl kód upraven tak, aby bylo možno jej začlenit do kernelu.Autor blogu skromně vynechal informaci o tom, že se na té úpravě pro kernel podílel: Jaderné noviny: Wireless Networking Summit 2006: Devicescape