E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Když už mám v jednom PC tu DVD mechaniku tak proč to nevyzkoušet.
Nejprve se ke mě dostaly dvě pálená DVD, které byly (jak jsme později zjistil) bez CSS ochrany. Mplayer dvd:// z nějakého divného důvodu nefungoval (could not open DVD with libdvdread, nebo tak nějak), tak jsem DVD připojil a přehrával přímo VOBy, stejně se to sekalo, mám mizernou mechaniku a pomalou grafiku v PCI. Dotyčný počítač je dočasně offline a tak jsem si z práce přinesl libdvdread a libdvdcss o kterých jsem se mylně domníval že jsou potřeba k přehrávání DVD. Žádná změna.
DVDčka mi zase vzali a já později šel kolem půjčovny a dostal jsem chuť si něco půjčit, dostal jsem registrační číslo 200 a v kapse si odnesl originálku DVD. Zkoušel jsem ho přehrát a stále nic. Možná je potřeba mplayer překompilovat aby vzal na vědomí přítomnost libdvdread a libdvdcss. Nějakým programem z libdvdcss jsem dokázal přečíst zakódovaný sektor, napsalo to zakódovaný tvar a pod tím dekódovaný, takže to asi funguje. Jenže na konci ./configure bylo libdvdread stále disabled. Při zkoumání výpisu jsem na to přišel: "checking for dvd.h... no". "whereis dvd.h -- dvd:" Zcela zjevně kámen úrazu. Vzal jsem notebook i s anténou, vyšel 200m ven a s anténou v ruce jsem zjistil že kýžený dvd.h je obsažen v balíčku libcdio. Tak jsem ho stáhnul a mazal zpátky k počítači. Nainstaloval jsem onen balíček, jenže "whereis dvd.h -- dvd:". Ten bláznívý balíček ty soubory nakopíroval do /usr/include/cdio. Tak jsem milé soubory .h vzal a zkopíroval přímo do /usr/inclide. Whereis už ho viděl, tak zkouším znovu ./configure mplayeru: "checking for dvd.h... no". Pohledem do do configure.log jsem zjistil že onen dvd.h je plný chyb a pohledem do dvd.h jsem je tam také našel, bylo to psané v C, jenže to psala asi cvičená opice a některé direktivy byly vyloženě špatně. V configure.log bylo chyby na řádkéch kde byly definice datových typů (chybělo tam struct nejspíš), no prostě to bylo dost divné Cčko. Jelikož C prakticky neumim, přesto jsem se pokusil chyby opravit, dosáhl jsem částečného ůspěchu, ale k cíli to nevedlo. Jenže to už byl večer, já šel spát a zítra v 19:00 jsem to DVD měl vrátit. V práci jsem jsem stáhnul libcdio jako zdroják, ale chyby tam byly identické. Požádal jsem kolegu co má DVD mechaniku (a WinXP) aby mi z toho udělal alespoň image, jenže nero zařvalo že DVD je chráněné a že ho prostě nepřečte. Zůstal jsme ve svém snažení osamocen.
Hledáním v googlu "mplayer+dvd.h" jsme zjistil že mplayeru je nějaký libdvdread ukradený, že v tom jsou bugy a že používá vlastní patchované libdvdread+libdvdcss které si nese sebou pod názvem mpdvdkit2. Na kolegově počítači jsem nabootoval SLAX do RAMky, v konzoli spustil mplayer dvd:// a ejhle, ono DVD se začalo přehrávat přímo v konzoli. Takže to jde. S nadějí že alespoň SLAX mi umožní se na ten film podívat a s nějakými informacemi z googlu jsem odcházel z práce pryč. Jenže to jsem zapoměl že já mám pouze 256MB RAM a kolega má 512MB. No co, přišel jsem domů, odinstaloval palíčky libdvdread, libdvdcss a libcdio, spustil mplayer dvd://, mplayer zařval že nemůže číst /dev/dvd kvůli právům, nastavil jsem tedy 666, znovu spustil a objevil se film. Jenže to mělo drobný háček, on byl španělsky !!! Na DVD byl i český dabing 5.1. Man mpalyer poradil -alang cs, jenže mplayeru tuto volbu očividně ignoroval, no prostě se mi to česky nepodařilo, získal jsem pouze české titulky. Jenže to už bylo asi 18:30, takže z filmu nic nebude, nehledě na to že i z těch kousků co jsem viděl mi bylo jasné že třetí díl je řádově horší než první...
P.S.: XINE hlásilo předtím i potom nějaké prapodivné chyby, že nemůže najít vstupní plugin nebo co.
No řekněte, zdál se vám můj postup nelogický?
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
udev /dev/hd(X) /dev/dvd
;) aspon tak jsem zprovoznil DVDcka ja ;)