Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když už mám v jednom PC tu DVD mechaniku tak proč to nevyzkoušet.
Nejprve se ke mě dostaly dvě pálená DVD, které byly (jak jsme později zjistil) bez CSS ochrany. Mplayer dvd:// z nějakého divného důvodu nefungoval (could not open DVD with libdvdread, nebo tak nějak), tak jsem DVD připojil a přehrával přímo VOBy, stejně se to sekalo, mám mizernou mechaniku a pomalou grafiku v PCI. Dotyčný počítač je dočasně offline a tak jsem si z práce přinesl libdvdread a libdvdcss o kterých jsem se mylně domníval že jsou potřeba k přehrávání DVD. Žádná změna.
DVDčka mi zase vzali a já později šel kolem půjčovny a dostal jsem chuť si něco půjčit, dostal jsem registrační číslo 200 a v kapse si odnesl originálku DVD. Zkoušel jsem ho přehrát a stále nic. Možná je potřeba mplayer překompilovat aby vzal na vědomí přítomnost libdvdread a libdvdcss. Nějakým programem z libdvdcss jsem dokázal přečíst zakódovaný sektor, napsalo to zakódovaný tvar a pod tím dekódovaný, takže to asi funguje. Jenže na konci ./configure bylo libdvdread stále disabled. Při zkoumání výpisu jsem na to přišel: "checking for dvd.h... no". "whereis dvd.h -- dvd:" Zcela zjevně kámen úrazu. Vzal jsem notebook i s anténou, vyšel 200m ven a s anténou v ruce jsem zjistil že kýžený dvd.h je obsažen v balíčku libcdio. Tak jsem ho stáhnul a mazal zpátky k počítači. Nainstaloval jsem onen balíček, jenže "whereis dvd.h -- dvd:". Ten bláznívý balíček ty soubory nakopíroval do /usr/include/cdio. Tak jsem milé soubory .h vzal a zkopíroval přímo do /usr/inclide. Whereis už ho viděl, tak zkouším znovu ./configure mplayeru: "checking for dvd.h... no". Pohledem do do configure.log jsem zjistil že onen dvd.h je plný chyb a pohledem do dvd.h jsem je tam také našel, bylo to psané v C, jenže to psala asi cvičená opice a některé direktivy byly vyloženě špatně. V configure.log bylo chyby na řádkéch kde byly definice datových typů (chybělo tam struct nejspíš), no prostě to bylo dost divné Cčko. Jelikož C prakticky neumim, přesto jsem se pokusil chyby opravit, dosáhl jsem částečného ůspěchu, ale k cíli to nevedlo. Jenže to už byl večer, já šel spát a zítra v 19:00 jsem to DVD měl vrátit. V práci jsem jsem stáhnul libcdio jako zdroják, ale chyby tam byly identické. Požádal jsem kolegu co má DVD mechaniku (a WinXP) aby mi z toho udělal alespoň image, jenže nero zařvalo že DVD je chráněné a že ho prostě nepřečte. Zůstal jsme ve svém snažení osamocen.
Hledáním v googlu "mplayer+dvd.h" jsme zjistil že mplayeru je nějaký libdvdread ukradený, že v tom jsou bugy a že používá vlastní patchované libdvdread+libdvdcss které si nese sebou pod názvem mpdvdkit2. Na kolegově počítači jsem nabootoval SLAX do RAMky, v konzoli spustil mplayer dvd:// a ejhle, ono DVD se začalo přehrávat přímo v konzoli. Takže to jde. S nadějí že alespoň SLAX mi umožní se na ten film podívat a s nějakými informacemi z googlu jsem odcházel z práce pryč. Jenže to jsem zapoměl že já mám pouze 256MB RAM a kolega má 512MB. No co, přišel jsem domů, odinstaloval palíčky libdvdread, libdvdcss a libcdio, spustil mplayer dvd://, mplayer zařval že nemůže číst /dev/dvd kvůli právům, nastavil jsem tedy 666, znovu spustil a objevil se film. Jenže to mělo drobný háček, on byl španělsky !!! Na DVD byl i český dabing 5.1. Man mpalyer poradil -alang cs, jenže mplayeru tuto volbu očividně ignoroval, no prostě se mi to česky nepodařilo, získal jsem pouze české titulky. Jenže to už bylo asi 18:30, takže z filmu nic nebude, nehledě na to že i z těch kousků co jsem viděl mi bylo jasné že třetí díl je řádově horší než první...
P.S.: XINE hlásilo předtím i potom nějaké prapodivné chyby, že nemůže najít vstupní plugin nebo co.
No řekněte, zdál se vám můj postup nelogický?
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
udev /dev/hd(X) /dev/dvd
;) aspon tak jsem zprovoznil DVDcka ja ;)