Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
$ epm -qi gcc
Name : gcc
Version : 3.3.5.20050130
...
To je podle mě totiž největší výhoda IAXu - nemá za NATem problémy,má - viz poslední věta tohoto příspěvku (doufám, že se mohu Danem zaštítit jako autoritou v oboru
kdežto SIP má problémy dosti velképroč neustále shazujete SIP? - jistě, v souvislosti s OpenWengo by měla být řeč o SIPu a o jeho nedostatcích, nemusíte se ovšem u toho tvářit jakože SIP je naho*no a IAX je božská spása ...
(jistě, je tu STUN, nicméně ten v případě symetrického NATu nepomůže).a vysvětlíte už konečně, jak proti symetrickému NATu pomůže IAX? - tedy prvně byste měl říci, co rozumíte jako "symetrický NAT", třeba jen mluvíte o koze, zatímco já se ptám na vůz ...
Je zcela logické, že pokud jsou obě dvě strany schovány za NATem, nemůže mezi nimi být provedeno přímé spojení.Dovedu si představit, že by se do klientů dala zamontovat finta jakou používá chownat. Pak by stačil nějaký "HUB" s veřejnou adresou, který by akorát vyrozumněl oba klienty o adrese NATu protistrany a ti by se pak spojili přímo díky výše uvedené fintě. Tím by proxy odpadla, respektive zredukovala by se na něco, přes co se jenom dohaduje spojení a nežere skoro žádnou konektivitu.
Dovedu si představit, že by se do klientů dala zamontovat finta jakou používá chownat.jsem líný hledat, co je chownat, nicméně -
Pak by stačil nějaký "HUB" s veřejnou adresou, který by akorát vyrozumněl oba klienty o adrese NATu protistrany a ti by se pak spojili přímo díky výše uvedené fintě. Tím by proxy odpadla, respektive zredukovala by se na něco, přes co se jenom dohaduje spojení a nežere skoro žádnou konektivitu.to je přesně to, jak to může řešit SIP
Booože, člověče, vy jste strašně neúnavnejpřece nenechám někoho šířit blud ... :-p neustále opakujete různá tvrzení na téma, že IAX narozdíl od SIPu NAT řeší - což je konina, jednak to navozuje dojem, že IAX je možno použít libovolně za NATem, což není pravda (jak má náhodný čtenář tušit, které situace z toho vylučujete, zvláště když jste to napsal teprve v předchozím příspěvku, reagovat na mé předchozí přímé dotazy adekvátním způsobem jste se neobtěžoval?), a jednak to navozuje dojem, že SIP za NATem použít nelze, což také není pravda (ostatně sám zmiňujete STUN)
time emerge kiax ... real 4m53.089s user 2m46.955s sys 0m15.699s
Taky jsem kiax emergnul... Ale ještě nepustil. Co teď? Předně bych mohl někde vyštrachat mikrofon, zapojit ho a zprovoznit, což by neměl být problém. Průšvih asi bude ozvěna způsobená reproduktory...
Beztak bych ale raději viděl Jabber klienty implementující (v současné době neexistující (?)) JEP pro hlasovou XMPP komunikaci. Nějak se mi nechce používat na IM něco, co není (čistokrevný) Jabber klient.
Tak mě napadá, nemá někdo zkušenosti s BlueTooth headsety pod Linuxem? V horším případě i normální USB, no, ale ten BT bych mohl, předpokládám, využít i s mobilem. (Resp. BT handsfree bych použil pro VoIP)
# emerge -av kiax These are the packages that I would merge, in order: Calculating dependencies !!! All ebuilds that could satisfy "kiax" have been masked. !!! One of the following masked packages is required to complete your request: - net-misc/kiax-0.8.4 (masked by: ~amd64 keyword) For more information, see MASKED PACKAGES section in the emerge man page or section 2.2 "Software Availability" in the Gentoo Handbook.... ale na druhou stranu:
# urpmi kiax Je zapotřebí jeden z následujících balíčků: 1- libilbc0-0.6-1mdk.i586 : Internet Low Bitrate Codec (iLBC) library (to install) 2- libkcall0-0.5.2-1mdk.i586 : Librairie files for kcall (to install) Jaká je vaše volba? (1-2) 2 Aby byly splněny závislosti, budou nainstalovány následující balíčky (celkem 6, 2 MB): kiax-0.8.4-2mdk.i586 libgsm1-1.0.10-9mdk.i586 libiax0-0.2.3-8mdk.i586 libiaxclient0-1.0-0.20050410.3mdk.i586 libkcall0-0.5.2-1mdk.i586 libportmixer0-18.1-2mdk.i586 Je to správně? (A/n)
Tiskni
Sdílej: