Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zdravim
V jedné malé firmě (5 účtů) žil byl MS SBS 2003, dělal firewall, doménu, exchange poštu a fax.
Správce byl z různých důvpdů odejit a přišel jsem já. První co jsem udělal bylo, že jsem nechal zakoupit repas PIII 1Ghz a přesunul na něj firewall, DNS a DHCP. Potud bylo ješte vše v pořádku. Inet šel jak má a občasné pády a záseky wokenního serveru neměly vliv na chod inetu.
Nastala potřeba přejmenovat jeden uživatelský účet. Se zachováním všeho nastavení, nejdůležitější bylo změnit jméno, které Outlook odesílal s každým emailem. No strávil jsem nad tím snad 2 odpoledne a prostě se to nepodařilo. Přepsal jsem v klikátkých kde co, ale outlook pořád trval na svém.
A aby toho nebylo dost, na dotyčný email přestala pošta chodit uplně. Přisla jedna nebo dvě zprávy a pak bylo potřeba v Exchangi něco změnit tak a zase změnit zpátky a zase pár emailů přišlo.
Rozhodl jsem se přesunout poštu na Linux poněkud dříve než jsem to měl původně v plánu. Zvolil jsem courier-mta, protože integruje smtp+imap+pop3 i fax, který se vcelku aktivně používá. (Probůh proč, v roce 2007 !!!!!!)
Poštu jsem rozchodil, to nebyl nějak zásadní problém, klientům místo Outlooku nainstaloval Thunderbird a přišel první problém. Kurýří SMTP se chová strašně. Z lokálu funguje jak má, z internetu se tváří jako filtered, telnetem se připojit nelze, ale emaily zvenčí přijdou. Nechápu. A nakonec v Thunderbirdu trvá odeslání jedné zprávy třeba půl minuty až minutu. Co to dělá nemám tušení, ale nakonec to odešle.
Příchozí fax jsem nakonec také rozjel. Potřebuje to mgetty+sendfax. A v tom to přišlo. Takový soft dnes už skoro nikdo nepoužívá a ani za dob své zašlé slávy to nebylo tak masově rozšířené jako třeba ovladač k nvidii. Návodů minimum a když už, tak rozporuplné a deset let staré. Do toho nutnost navázání mgetty a courier prostřednictvím skriptu new_fax, kterej má mgetty spustit po příchodu nového faxu.
Odchozí faxy jsem nerozchodil. Podle manualu to ma jit odesilat na 123456789@fax, ale smtp mi @fax neustále odmítal. Neřešil jsem, odesílat se dá i z plastového faxu.
Včera mi volal šéfik, že nejdou faxy. K tomu se přibalily takovy pitomosti jako vytvoření nového emailového ůčtu a pár prkotin. No byl jsem tam do 19:55, faxy jsem nevyřešil. Modem přestal do PC posílat RING, přitom druhej modem, kterej ale neumí faxovat RING posílá. Posílal jsem do něj milión AT příkazů, modem nic. Pokoušel jsem se i o odchozí fax, ten se sice podařilo tak nějak odesílat pomocí "echo "blee" > sendmail 123456789@fax", ale z Thunderbirdu pořád nic.
Dnes ráno volal zase, poněkud naštván, že pro jistotu už nechoděj ani emaily. Zjistil jsem, že jak jsem se snažil donutit Courier akceptovat doménu @fax, tak jsem zablokoval odesílání ůplně. SSH jsem žhavil celé dopoledne, ne a ne problém najít. Nakonec jsme smazal komplet konfiguraci courieru a vytvořil to znovu. No pošta sice začala fungovat, ale tajné přání, že by odesílání už nemuselo trvat přes půl minuty se nevyplnilo.
Zárověň chtěl, abych jim vrátil Outlook, že jsou na něj zvyklý a že v něm maj kalendář. Že jim Thunderbird nepřinesl žádné zlepšení. Mají Thunderbird cca 2-3 týdny. Navíc Thunderbird 2.0.0 je asi nějaká beta, protože některé věci (přesun spamu do extra složky) apod. vůbec nefungovali.
Dnes jsem tam opět strávil celé odpoledne. Nejprve jsem vyměnil modem za jiný kus, naprosto stejný model a RING začal fungovat. Těžko do něj bouchl blesk, když je za ISDN fritzem. Nechápu. Ještě jsem pořešil pár drobností s mailovými aliasy pro novou zaměstnankyni ze včerejška a říkal si, že všechny problémy ze včerejška rychle mizí.
To jsem se ale přepočítal. Nešli příchozí faxy. Modem sice fax přijal, uložil do /var/spool/fax/incoming, ale skript new_fax, kterej to má přetransformovat na email, prostě nespustil. Strávil jsem nad tím několik hodin, nic. Co návod to jiná defaultní cesta. Ani cesta zvolená při kompilaci nefungovala. Nějakým parametrem to zřejmě změnit nejde. Pro test jsem do toho skriptu dal "echo "bleee" > /tmp/testfile". Nic, prostě nic.
Když jsem skript spustil ručně a předal mu potřebné parametry včetně faxových souboru, tak email vytvořil a do Outlooku přišel. To už jsem nastavil IMAP-SMTP účet do Outlooku. Nakonec mě napadlo spásné řešení, jehož výsledek je zde. Slabé povahy upozorňuji, že se jedná o hnusný a ošklivý hack, ale díky němu jsem mohl šéfikovi říct že faxy chodí.
/etc/inittab:
F1a:3:respawn:/check_new_fax
/check_new_fax:
#!/bin/bash /usr/local/sbin/mgetty -x 9 -F ttyS2 if [ ! -f /var/spool/fax/incoming/* ]; then exit; fi; sleep 5 head=$(ls /var/spool/fax/incoming | cut -d . -f1 | uniq | head -n1) ident=$(echo $head | cut -d "-" -f 2-) stranek=$(ls /var/spool/fax/incoming/$head.* | wc -l) new_fax 1 $ident $stranek $(ls /var/spool/fax/incoming/$head.*)
Skript jsem původně napsal pro pravidelné spouštění z cronu, kdy má z adresáře /var/spool/fax/incoming zpracovávat jen jeden příchozí fax. Faxy se skládají ze stránek a to jsou jednotlivé soubory. Šlo by to trochu zjednodušit, to určitě. Uniq je tam koukám zbytečný, ale šlo o čas.
Na začátku se spustí mgetty a čeká dokavad nepřijde fax, jakmile přijde, mgetty se ukončí, v inittabu je respawn. Pak je test zda existují nějaké soubory (zbylo z cron verze), pak pro jistotu sleep 5, pak už se jen získají jména souborů, získá se identifikace a počet souborů. Na konci se spustí kýžený skript, tomu se musí předat návratový kód (dal jsem 1 a ničemu to zřejmě nevadí), identifikace odesílatele (získáno z názvu souboru), počet stránek (počet souborů) a nakonec jednotlivé faxové soubory.
Fuj, fuj fuj a ještě jednou třikrát fuj. Nemám rád fax! Den blbec!
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
V jedné malé firmě (5 účtů) žil byl MS SBS 2003, dělal firewall, doménu, exchange poštu a fax.
Tahle věta na začátku a pak všechny peripetie dále v blogu jsou skvělým argumentem pro migraci z Windows na Linux/etc/hosts
? Možná by to pomohlo, co je v logu?