Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Začal jsem zase číst, tedy ne že by člověk nečetl, ale jen tak si otevřít knížku se zájmem a hltat, to je něco jiného. Problém je že k hltání jsem si vybral zrovna Nadaci. Začít číst sérii od půlky nebyl problém, ale sehnat další díly už ano.
Padla tedy bariéra že když knížku tak jedině papírovou ! Přece to nebudu číst z notebooku. No nic. Stačilo sehnat přepis knihy. Byl sice v DOC ale rychlý export do pdf vše vyřešil. Základní pdf čtečka "Document Viewer" v Gnome mě příjemně překvapil. V základu si pamatuje poslední otevřenou stránku a stránky jsou přepínat tabulátorem. Opravdovou výhodou je možnost natočit dokument vlevo a přizpůsobit stránce. Písmo je pak čitelné a nemusím rolovat stránku. Už takhle jich má kniha habaděj. Další výhodou je možnost držet notebook jako knihu, i když pouze s jednou stránku a rukou mačkat PgDn pro další stránku. Vzhledem k velikosti a hmotnosti notebooku je to jako držet encyklopedickou knihu formátu A4.
To bude asi vše děkuji za pozornost.
Tiskni
Sdílej:
Nejen pto to si příště místo klasického notebooku chci pořídit tablet...
colorscheme desert
a jako pismo Consolas
v dostatecne velikosti, aby se to dobre cetlo.