Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ahoj, dlouhodobě čtu Abclinuxu, ale jsem poněkud tichý. Nevadilo my to, ale postupem času člověk zjistí, že pokud jen čte a jediné co píše je kód zákonitě zakrní. Začne používat jen holé věty a surové informace což mu pro práci bohatě stačí. Moc jiných důvodů k dlouhým zápisům nemá, pokud tedy odpověď na email není literární počin. Chce to trénink a občas něco i říci. Zvláště když vypije lahev vína.
Nejjednodušší je kliknout na tlačítko a donutit sám sebe něco vyplodit. Jenže co ? Snad něco vymyslím.
Zdar
Tiskni Sdílej:
Začne používat jen holé věty a surové informace což mu pro práci bohatě stačí.
Já zjistil, že od chvíle, co se zabývám počítači, tvořím dlouhé věty (a to ještě mnohdy vícevýznamové) s několika větami vedlejšími, které se pokoušejí upřesnit větu hlavní.
To může mít souvislost i se stářím a osobní vyzrálostí jedntlivce. Ne s tim, že je strojový čas drahý a je vhodné si vše pořádně připravit.
- programatori pouzjivaju vnorene zatvorky - povazuju 256 za okruhle cislo - ked sa ich opytate nejaku trivialnu otazku nasleduje znacne dlha pauza pocas ktorej premyslaju nad odpovedou - zacinaju zoznamy od cisla 0 - ked im zena povie "kup 1 chleba, ak budu mat vajcia tak kup 6" a oni prinesu 6 chlebov (alebo 7) - nosia ponozky do sandalov (v lete bermudy a tricko (aj do prace)) - preskrtavaju "0" aby ju odlisili od "O" - saleju z vety ktora konci bodkou v zatvorke (ako je napriklad tato.) - podobne vyhraneny nazor maju na bodku v uvodzovkach "takto." vs "takto". - na otazku "chces A alebo B" odpovedia "ano" - kilometer ma 1024 metrov a stve ich ak 10k znamena 10000 - mozu nosit bradu - su uplne neopaleny - daju viac za klavesnicu ako za oblecenie - zvyknu re-traceovat beznu konverzaciu (nieco ako "ale ty si najprv povedal X, potom ja som povedal Y a ty si povedal Z a ...") - na otazku aky jazyk ovladas povedia niekolko programovacich ale na ludske reci zabudnu - pouzivaju font s pevnou sirkou - ak maju syna a dceru, volaju sa Json a Ruby - delia ludi na 10 skupin - koncia vety bodkociarkou alebo sa im nahodne v dokumentoch vyskytuje :wq - v nepocitacovej anglictine pisu "go to" spolu - maju necitatelne pismo - kusu textu hovoria retazec - pouzivaju camelCase - serie ich ked niekto namiesto "vynes kos!" povie "nevyniesol by si kos" - pouziva odkazy na xkcd - za zakladne farby povazuje RGB - ked pouzivaju cudzi pocitac stazuju sa ze msie je predvoleny prehliadac a snazia sa to zmenit - su nervozny ked sleduju inych pri praci na pocitaci - prehnane presne sa vyjadruju
Odpovídá ... hlavně "přeskrtává 0" a "přehnaně přesně se vyjadřuje"
- programatori pouzjivaju vnorene zatvorkyHodně .
- ked sa ich opytate nejaku trivialnu otazku nasleduje znacne dlha pauza pocas ktorej premyslaju nad odpovedouProhledávání stavového prostoru chvíli trvá...
- zacinaju zoznamy od cisla 0Jo u matlabu ve škole můžu zešílet .
- ked im zena povie "kup 1 chleba, ak budu mat vajcia tak kup 6" a oni prinesu 6 chlebov (alebo 7)Já bych v takové situaci vyhodil syntax error.
- nosia ponozky do sandalov (v lete bermudy a tricko (aj do prace))Mám jen dva typy bot. Letní a zimní :-/. Tričko sedí.
- preskrtavaju "0" aby ju odlisili od "O"Heh vtipný je, že ten font, ve kterým to je má tu nulu už podobně definovanou .
- na otazku "chces A alebo B" odpovedia "ano"Bezpečnější je "ne" .
- daju viac za klavesnicu ako za oblecenieA sakra jednu klávesnici mám z kontejneru.
- zvyknu re-traceovat beznu konverzaciu (nieco ako "ale ty si najprv povedal X, potom ja som povedal Y a ty si povedal Z a ...")Jo dneska jsem měl retrace s periodou asi 5 let .
- maju necitatelne pismo
- ked pouzivaju cudzi pocitac stazuju sa ze msie je predvoleny prehliadac a snazia sa to zmenitZačátek práce na PC ve škole: Nastavit klasické GUI a změnit tapetu na černou a klávesnice na default EN .
- su nervozny ked sleduju inych pri praci na pocitaciVelmi někdy i v diskuzi na abclinuxu .
toto na mna sedi- programatori pouzjivaju vnorene zatvorky - povazuju 256 za okruhle cislo - ked sa ich opytate nejaku trivialnu otazku nasleduje znacne dlha pauza pocas ktorej premyslaju nad odpovedou - saleju z vety ktora konci bodkou v zatvorke (ako je napriklad tato.) - podobne vyhraneny nazor maju na bodku v uvodzovkach "takto." vs "takto". - zvyknu re-traceovat beznu konverzaciu (nieco ako "ale ty si najprv povedal X, potom ja som povedal Y a ty si povedal Z a ...") - koncia vety bodkociarkou - su nervozny ked sleduju inych pri praci na pocitaci
Já zjistil, že od chvíle, co se zabývám počítači, tvořím dlouhé věty (a to ještě mnohdy vícevýznamové) s několika větami vedlejšími, které se pokoušejí upřesnit větu hlavní.Jsem na tom podobně, i když podobně komplikované věty jsem dělal ještě před tím, než jsem začal programovat (moje slohovky byly černou můrou češtinářek - nikdy jsem neměl problém s minimální délkou, ale čitelnost byla jen o kapku lepší než záznam ze seismografu). Často se dokonce musím krotit, protože čeština (a pokud vím, ani žádný jiný lidský jazyk) není stavěná na vysokou úroveň zanoření - sice máme troje závorky, ale běžně se používají jen jedny a použití hranatých a složených závorek v běžném textu působí podivně (navíc se používá často jako forma zvýraznění, což čtenáře ještě více mate). Navíc se obávám, že lidé, kteří nemají žádnou zkušenost s tímto typem zápisu (tj. ti, kteří nikdy nestudovali programování a/nebo matematiku a logiku), by se nejspíš v podobně komplikovaném zápise ztratili, obzvlášt tehdy, když se použije více než jedna úroveň zanoření (pro extrémní případ viz sebedemostrující článek Lisp na Necyklopedii ). Ne každý je zvyklý podvědomě při čtení počítat závorky či uvozovky ... Já bych holé věty a surové informace spíš čekal od lidí, co mohutně používají SMS a podobné délkově-omezená média typu Twitter. Myslím si, že na rozdíl od programování, pro které se pravděpoidobně používají jiné než "literální" části mozku (protože algoritmy jdou zaznamenávat i bez použití jazyka, například graficky (např. taháním a propojováním bloků myší) nebo přímým "zadrátováním" hardware), bude pro člověka, který většinou textového projevu píše tímto "omezeným" (ve smyslu anglického slova constrained) stylem, problematické psát rozmáchle, dlouhými větami a komplikovanými souvětími - přece jenom je to psaní jako psaní a pokud člověk obojí dvojí nedělá často a nenaučil se to přepínat, bude mu psaní "nedefaultním" stylem činit potíže. Další vliv bych tipoval na nedostatek "načtené" literatury, i když to má spíš na svědomí omezenou slovní zásobu (dokonalým případem je článek na IDnes, kde redaktoři během chvíle změnili v článku o podmořské sopce slovo dští na chrlí (viz vzhled URL), protože čtenáři měli problémy s pochopením tohoto slova). Pokud někdo čte většinou jen jednoduché věty a surové informace, nejspíš bude podobný styl používat i při psaní, už třeba z toho důvodu, že ho vnitřní podvědomá "autocenzura" donutí věty rozsekat, protože se mu budou zdát příliš dlouhé.
Že by následek specializace?
Při specializaci na něco se člověk pohybuje v myšlenkách na úrovni dosti vzdálené od té srozumitelné běžným lidem. A tak když má mluvit o něčem laickém, tak taky zůstává pořád na té myšlenkové úrovni, kde je ve "svém" oboru. Asi i proto, aby si udržel standard nebo proto, že to jinak neumí, než být sám sebou.
Tedy při specializaci popisuje člověk jen to, co za to stojí, to, co je z jeho pohledu banální, to opomíjí. Čili přijde mi, že při specializaci se hůře zachovává nadhled.