Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Ahoj, dlouhodobě čtu Abclinuxu, ale jsem poněkud tichý. Nevadilo my to, ale postupem času člověk zjistí, že pokud jen čte a jediné co píše je kód zákonitě zakrní. Začne používat jen holé věty a surové informace což mu pro práci bohatě stačí. Moc jiných důvodů k dlouhým zápisům nemá, pokud tedy odpověď na email není literární počin. Chce to trénink a občas něco i říci. Zvláště když vypije lahev vína.
Nejjednodušší je kliknout na tlačítko a donutit sám sebe něco vyplodit. Jenže co ? Snad něco vymyslím.
Zdar
Tiskni
Sdílej:
Začne používat jen holé věty a surové informace což mu pro práci bohatě stačí.
Já zjistil, že od chvíle, co se zabývám počítači, tvořím dlouhé věty (a to ještě mnohdy vícevýznamové) s několika větami vedlejšími, které se pokoušejí upřesnit větu hlavní.
To může mít souvislost i se stářím a osobní vyzrálostí jedntlivce. Ne s tim, že je strojový čas drahý a je vhodné si vše pořádně připravit.
- programatori pouzjivaju vnorene zatvorky - povazuju 256 za okruhle cislo - ked sa ich opytate nejaku trivialnu otazku nasleduje znacne dlha pauza pocas ktorej premyslaju nad odpovedou - zacinaju zoznamy od cisla 0 - ked im zena povie "kup 1 chleba, ak budu mat vajcia tak kup 6" a oni prinesu 6 chlebov (alebo 7) - nosia ponozky do sandalov (v lete bermudy a tricko (aj do prace)) - preskrtavaju "0" aby ju odlisili od "O" - saleju z vety ktora konci bodkou v zatvorke (ako je napriklad tato.) - podobne vyhraneny nazor maju na bodku v uvodzovkach "takto." vs "takto". - na otazku "chces A alebo B" odpovedia "ano" - kilometer ma 1024 metrov a stve ich ak 10k znamena 10000 - mozu nosit bradu - su uplne neopaleny - daju viac za klavesnicu ako za oblecenie - zvyknu re-traceovat beznu konverzaciu (nieco ako "ale ty si najprv povedal X, potom ja som povedal Y a ty si povedal Z a ...") - na otazku aky jazyk ovladas povedia niekolko programovacich ale na ludske reci zabudnu - pouzivaju font s pevnou sirkou - ak maju syna a dceru, volaju sa Json a Ruby - delia ludi na 10 skupin - koncia vety bodkociarkou alebo sa im nahodne v dokumentoch vyskytuje :wq - v nepocitacovej anglictine pisu "go to" spolu - maju necitatelne pismo - kusu textu hovoria retazec - pouzivaju camelCase - serie ich ked niekto namiesto "vynes kos!" povie "nevyniesol by si kos" - pouziva odkazy na xkcd - za zakladne farby povazuje RGB - ked pouzivaju cudzi pocitac stazuju sa ze msie je predvoleny prehliadac a snazia sa to zmenit - su nervozny ked sleduju inych pri praci na pocitaci - prehnane presne sa vyjadruju
Odpovídá ... hlavně "přeskrtává 0" a "přehnaně přesně se vyjadřuje"
- programatori pouzjivaju vnorene zatvorkyHodně
- ked sa ich opytate nejaku trivialnu otazku nasleduje znacne dlha pauza pocas ktorej premyslaju nad odpovedouProhledávání stavového prostoru chvíli trvá...
- zacinaju zoznamy od cisla 0Jo u matlabu ve škole můžu zešílet
- ked im zena povie "kup 1 chleba, ak budu mat vajcia tak kup 6" a oni prinesu 6 chlebov (alebo 7)Já bych v takové situaci vyhodil syntax error.
- nosia ponozky do sandalov (v lete bermudy a tricko (aj do prace))Mám jen dva typy bot. Letní a zimní :-/. Tričko sedí.
- preskrtavaju "0" aby ju odlisili od "O"Heh vtipný je, že ten font, ve kterým to je má tu nulu už podobně definovanou
- na otazku "chces A alebo B" odpovedia "ano"Bezpečnější je "ne"
- daju viac za klavesnicu ako za oblecenieA sakra jednu klávesnici mám z kontejneru.
- zvyknu re-traceovat beznu konverzaciu (nieco ako "ale ty si najprv povedal X, potom ja som povedal Y a ty si povedal Z a ...")Jo dneska jsem měl retrace s periodou asi 5 let
- maju necitatelne pismo
- ked pouzivaju cudzi pocitac stazuju sa ze msie je predvoleny prehliadac a snazia sa to zmenitZačátek práce na PC ve škole: Nastavit klasické GUI a změnit tapetu na černou a klávesnice na default EN
- su nervozny ked sleduju inych pri praci na pocitaciVelmi
toto na mna sedi- programatori pouzjivaju vnorene zatvorky - povazuju 256 za okruhle cislo - ked sa ich opytate nejaku trivialnu otazku nasleduje znacne dlha pauza pocas ktorej premyslaju nad odpovedou - saleju z vety ktora konci bodkou v zatvorke (ako je napriklad tato.) - podobne vyhraneny nazor maju na bodku v uvodzovkach "takto." vs "takto". - zvyknu re-traceovat beznu konverzaciu (nieco ako "ale ty si najprv povedal X, potom ja som povedal Y a ty si povedal Z a ...") - koncia vety bodkociarkou - su nervozny ked sleduju inych pri praci na pocitaci
Já zjistil, že od chvíle, co se zabývám počítači, tvořím dlouhé věty (a to ještě mnohdy vícevýznamové) s několika větami vedlejšími, které se pokoušejí upřesnit větu hlavní.Jsem na tom podobně, i když podobně komplikované věty jsem dělal ještě před tím, než jsem začal programovat (moje slohovky byly černou můrou češtinářek - nikdy jsem neměl problém s minimální délkou, ale čitelnost byla jen o kapku lepší než záznam ze seismografu). Často se dokonce musím krotit, protože čeština (a pokud vím, ani žádný jiný lidský jazyk) není stavěná na vysokou úroveň zanoření - sice máme troje závorky, ale běžně se používají jen jedny a použití hranatých a složených závorek v běžném textu působí podivně (navíc se používá často jako forma zvýraznění, což čtenáře ještě více mate). Navíc se obávám, že lidé, kteří nemají žádnou zkušenost s tímto typem zápisu (tj. ti, kteří nikdy nestudovali programování a/nebo matematiku a logiku), by se nejspíš v podobně komplikovaném zápise ztratili, obzvlášt tehdy, když se použije více než jedna úroveň zanoření (pro extrémní případ viz sebedemostrující článek Lisp na Necyklopedii
Že by následek specializace?
Při specializaci na něco se člověk pohybuje v myšlenkách na úrovni dosti vzdálené od té srozumitelné běžným lidem. A tak když má mluvit o něčem laickém, tak taky zůstává pořád na té myšlenkové úrovni, kde je ve "svém" oboru. Asi i proto, aby si udržel standard nebo proto, že to jinak neumí, než být sám sebou.
Tedy při specializaci popisuje člověk jen to, co za to stojí, to, co je z jeho pohledu banální, to opomíjí. Čili přijde mi, že při specializaci se hůře zachovává nadhled.