Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Běžný smrtelník by se hlavně divil proč máš na hromadě 1,6 Velké Británie. Že by nějaké nové kolonie? Třetí světová?V podstatě jo. One ring to rule them all!
predstav si treba operacni system, kde by vsechny nainstalovane knihovny meli pevne misto v adresnim prostoruPřesně tohle dělá
prelink
- upravuje umístění binárních spustitelných souborů a knihoven tak, aby měly pevné místo v adresním prostoru. Znatelně to zrychluje start programů, i když to má také své mouchy.
Zvenku se to ale pořád tváří jako CISC kompatibilní s 386, což znamená spoustu elektroniky navícNe, neznamená. Téch tranzistorů na překlad z x86 instrukcí do mikrokódu nebude nejspíš ani 1% z celého CPU. Nemůžu teď najít citaci, ale někde jsem to četl.
Mám za to, že nějaké způsoby existují, ale nic o nich nevím. Poučí mne někdo v diskusi?No, způsoby jak využívat velkou paměť (> 4 GB) na 32bitovém stroji existují. Ale nevím o způsobu, jak s 32 bity přešvihnout 4 GB adresního prostoru na proces.
qemu-system-x86_64
, a na 32-bit hostu jsem úspěšně nainstaloval Arch64. :)
mmap()
? Vezmu 3 GB soubor, namapuju ho do paměti, a můžu s ním pracovat pohodlně pomocí ukazatelů s struktur. Jak si to zařídí OS mne jako programátora nemusí moc zajímat (pokud nemám nějaký zvláštní přístup k souboru, takže dokážu mapování mezi souborem a pamětí udělat daleko efektivněji, než to zvládne OS).
Ostatně, k čemu slouží třeba taková funkce mmap()? Vezmu 3 GB soubor, namapuju ho do paměti, a můžu s ním pracovat pohodlně pomocí ukazatelů s struktur. Jak si to zařídí OS mne jako programátora nemusí moc zajímat (pokud nemám nějaký zvláštní přístup k souboru, takže dokážu mapování mezi souborem a pamětí udělat daleko efektivněji, než to zvládne OS).Lze to také výhodně kombinovat s
madvise()
, aby jádro vědělo, jak se bude určitý úsek paměti používat (náhodně, sekvenčně, brzy, hned tak ne apod.).
To len tak, keď sa človek po večeroch nudí, von z okna na padajúce kvapky dažďa pozerá, aby si závity prečistil, premazal (nie namazal )
Kromě toho GC nemusí být vůbec nefunkční, ke katastrofě může dojít i jen tehdy, když se spustí v nevhodnou chvíli.K takové "katastrofě" by mohlo dojít snad jen v případě, že by GC zabral systémové prostředky, které by nemohl využít zbytek aplikace. Jenže to by pořád ještě nemělo skončit katastrofou, protože Java není určena pro realtime systémy
Java není určena pro realtime systémyMinimálně Sun by s takovým výrokem rozhodně nesouhlasil
Real-Time Specification for Java (RTSJ) **vyžaduje**, aby JVM poskytovalo třídy s funkcemi, které umožní přímý přístup k fyzické paměti; veškeré fyzické paměti.
You acknowledge that Licensed Software is not designed or intended for use in the design, construction, operation or maintenance of any nuclear facility. Sun Microsystems, Inc. disclaims any express or implied warranty of fitness for such uses.Realtimová Java je už trochu něco jiného, mimo jiné má právě další možnosti práce s pamětí, které umožňují obejít GC.
Javovský program ale nemá šanci, jak jinak zrušit objekt, než přes GC.TIMTOWDI asi "veľký návrhár javy" nepoznal
K takové "katastrofě" by mohlo dojít snad jen v případě, že by GC zabral systémové prostředky, které by nemohl využít zbytek aplikace. Jenže to by pořád ještě nemělo skončit katastrofou, protože Java není určena pro realtime systémyHmm, blbá otázka: ako má JVM (a GC) ošetrený deadlock vo finalize ?
finalize
může být voláno z libovolného vlákna, vláken pro finalizaci může běžet v systému několik. Takže případný deadlock by neměl ohrozit GC, ten si maximálně vytvoří další vlákno pro finalizaci. Takže z toho nejspíš vznikne "jen" klasický memory leak.
class Foo { private static List log = new ArrayList(); public void bar() { log.add(new LogItem(...)); } }
Předhodíte mu heap dump, on ho pár minut chroustá – A skončí na OutOfMemoryError. Jak milé!
Třeba je problém v tom jhatu - zkuste vzít jeho heap dump a zanalyzovat ho, dobrý nástroj na todle je jhat.
Tiskni
Sdílej: