Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Čas od času mě Firefox dost nasere, anžto inkrementálně (a někdy dokonce skokově) mrví UI neustále k horšímu. Tentokrát se vývojáři „pochlubili“ tím, že „Nastavení“ není starý dobrý dialog, ale zobrazuje se jako obsah v novém tabu. To by se ještě dalo překousnout (i když debilní to je, kdo to má mezi těmi desítkami tabů hledat :-/ ), ale horší je, že si Firefox bohužel nepamatuje, kde měl Nastavení naposled otevřené. Což je při některých věcech (např. časté ruční změny nastavení proxy) dost vopruz.
Nakonec se záležitost naštěstí dala vyřešit tak, že jsem otevřel about:config
a jal se hledat po „preferences“. Takže jsem rychle nastavil browser.preferences.inContent na false (a když už jsem byl v tom tak rovnou taky browser.preferences.instantApply na false) a zatím dobrý. Mno, jsem zvědav, kdy se vývojaři rozhnodou, že vlastně by uživatel možnost volby neměl mít a domrví to úplně.
No, stejně se blíží termín, kdy si bez škrábání se pravou ruko za levým uchem nebudu moct jednoduše vyvíjet malé soukromé doplňky pro Firefox, tak asi stejně je čas poohlédnout se po něčem rozumnějším. Jenže zatím naprosto netuším, po čem...
Tiskni
Sdílej:
No, stejně se blíží termín, kdy si bez škrábání se pravou ruko za levým uchem nebudu moct jednoduše vyvíjet malé soukromé doplňky pro Firefox, tak asi stejně je čas poohlédnout se po něčem rozumnějším. Jenže zatím naprosto netuším, po čem...Já jsem se nasral už před rokem, tak používám na některých počítačích Palemoon.
about:config
nastavit nejdou (např. findbar dole nebo někdejší browser.tabs.closebuttons
).
Bohužel to znám taky a rozhodně nejde jen o Firefox