Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Tak jsem se konečně dopracoval k tomu, že jsem si rozchodil FTP. V současné době již teda mám Apache, PHP, MySQL a VSFTP. Zdánlivě vše připravené pro hostování webů. Nicméně právě řeším optimální nastavení práv a věcí kolem toho.
Moje představa je asi taková, že bych rád měl všechny soubory ve virtuálních adresářích pod uživatelem, pod kterým běží Apache. Tím můžu nastavit oprávnění vůči Apache. Dále bych jim nastavil skupinu, do které by spadal FTP a PHP. Tím mohu určit oprávnění právě pro tyto programy a ostatním bych zákazal vše.
Pokud je má představa dobrá tak už se mi podařilo, aby VSFTPD nastavoval pro všechny nahrané soubory příslušného vlastníka, ale nedaří se mi aby ještě nastavil skupinu a kompletně oprávnění (*_umask v konfiguraci VSFTPD nějak nefunguje).
Rád bych se vás tímto zeptal jestli je tato má představa vůbec správná a pokud ne, tak co by jste mi doporučili. A pokud ano, nevíte jak nastavit VSFTPD aby dělal co po něm chci?
Tiskni
Sdílej:
a tá rýchlosť? pre info, pri fastcgi je php interpreter trvale spustený, podobne ako pri mod_php, ten rozdiel v rýchlosti je vyvážený väčším počtom apache procesov. Je možné nezávisle reštartovať buď php alebo apache. fastcgi navyše rovnakým spôsobom podporuje perl, python či ľubovoľný spustiteľný súbor.
Pri fastcgi dokážete limitovať počet php procesov a počet apache procesov (napr apache bez php môže mať 1000 paralelných procesov, ale používať len 50 php procesov).