abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    První tři dny laborování

    14.5.2008 09:54 | Přečteno: 1355× | poslední úprava: 14.5.2008 10:06

    Lehce navážu na úvodní příspěvek s popisem prvních třech dnů, kdy jsem se defacto na plný úvazek snažil rozběhat Debian na pronajatém serveru.

    Když mě popadla velkolepá myšlenka, že ve firmě zavedu Linux, musel jsem se s ním nejdříve seznámit na trochu hlubší úrovni, než práci v Gnome a OpenOffice. Rozhodl jsem se tedy, že si pronajmu server hosting. S tím server hostingem to není tak horké, takže nakonec jsem zvolil variantu virtuálního serveru u společnosti Ignum. Říkám si, že když už si s tím budu hrát, tak aby to mělo nějaký význam. Vzhledem ke svým znalostem si nerisknu své hrátky uplatňovat přímo na věcech, které se dotýkají chodu firmy a proto jsem se rozhodl pro variantu, že si postupně zprovozním server, který bude sloužit k hostování různých blbostí mých a mých známých.

    První komplikace byla tak trochu komická. Původně jsem si objednal u Ignumu společně s virtuálním serverem i administrační rozhraní Plesk. Po půl dni laborování jsem tento systém zavrhl. Možnosti administrace mi moc nesedli a navíc si udělal v systému určité zásahy, které mě bránili v tom si všechno konfigurovat ručně. Tudíž přišla na řadu první žádost o reinstalaci systému. Během půl hodiny jsem tam měl nový image (tentokráte už bez Plesku) a jelo se znova.

    Druhý den byl ve znamení konfigurace Bindu. Celé to bylo o tom, že jsem studoval DNS, jak to nastavit apod. V pozdních odpoledních hodinách už jsem měl zprovozněný primární DNS server a přidal jsem na něho další doménu. Sekundární server mi zajišťuje Ignum. Bohužel pak se z ničeho nic stalo to, že se mi kompletně změnila konfigurace Bindu. Najednou běžel v režimu chroot a samozřejmě to co jsem doposavad udělal přestalo fungovat. Jakožto naprostá lama jsem začal tápat a Googlovat kde se dalo. Až najednou jsem narazil kdesi v konfiguraci na slovo Plesk a už mě to začalo být podezřelé, protože tato instalace Debianu měla být bez administračního rozhraní Plesk.

    Napsal jsem tedy na helpdesk Ignumu s dotazem jestli o tom něco nevědí. Dozvěděl jsem se, že mi tam jejich admin omylem něco doinstaloval. A tudíž přišla na řadu druhá a zatím poslední reinstalace systému. Se zkušenostma, které jsem za ten den získal už rozběhnutí Bindu (nakonec jsem ho dal do chroot režimu) a konfigurace domén proběhla během dvou hodin. Dnes to vypadá, že domény běží ačkoli při kontrole DNS záznamů pomocí nástroje pweb.cz/cs/dns-test to hlásí ještě nějaké chyby, které se budu snažit opravit.

    Jak se dá jinak testovat správnost nastavení DNS? Kromě zmíněného nástroje používám nslookup a dig.

    Paralerně s tím už si dělám průzkum mezi FTP serverama. Vzhledem k tomu, že jsem četl o nebezpečnosti FTP a doporučení používat raději WebDav, bych rád našel nějaký bezpečný FTP server, který bych nakonfiguroval na virtuální uživatele. Zatím je mým kandidátem VSFTPD.

    Můžete poradit co používáte vy? Nebo co by jste doporučili?

    stay tuned

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.5.2008 10:11 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    Osobne bych na laborovani doporucil VMware-server. Je zadarmo, chova se jako klasicka masina, umozuje nastavit disk beze zmen, ma pristup na lokalni konzoli (alias IPMI/iLO/Plesk/remote management), takze kdyz se neco podela, clovek nemusi nikoho prosit o pomoc a beha v pohode dal. Na debianu bezi naprosto bez problemu. Rozhodne je pouziva jednodussi, nez nejaky Plesk.

    Jinak asi bych se bal dal vyuzivat sluzeb Ignum, kdyz si dovoli hrabat na cizi server bez dovoleni. Az tam pak budes mit neco dulezityho a oni to rozjebou, tak to nebude moc prijemny.

    VMware umoznuje nastavovat ruzny konfigurace site, takze lze nastavit napr. NAT (kdy je virtualni server jakoby za serverem, na kterem bezi), pripade host-only na hardcore testy se siti (virtualni masina komunikuje pouze se serverem, na kterem bezi, nemuze nikam dal), takze se clovek nemusi bat, ze rozjebe sit.

    Na testovani DNS jsem videl nejaky nastroj, tusim snad dokonce na cuni.cz domene, ale ted to nemuzu najit.

    VSFTPd je dobrej, ale rozhodne bych ftp s plaintext heslama nepouzival, spis neco sifrovanyho (scp, sftp)
    14.5.2008 10:15 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    Na testovani DNS jsem videl nejaky nastroj, tusim snad dokonce na cuni.cz domene, ale ted to nemuzu najit.
    DNS Sleuth
    14.5.2008 10:23 Petr Volný | blog: volnyp
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    Tady se musím zastat Ignum. Problém vznikl tak, že než jsem požádal o první reinstalaci systému tak jsem po nich chtěl doinstalovat jeden modul do Plesku ohledně podpory více domén. No a problém byl jen v tom, že se splnění mých požadavků předběhlo v čase. Tzn. nejdříve reinstalovali server a druhý den tam dali ten požadovaný modul, ačkoli tam Plesk už nebyl :-)

    Ad VMWare. Samotný virtuální server běží na systému Parallels Virtuozzo. Plesk je zřejmě rozhraní od stejné firmy, které usnadňuje aministraci.
    14.5.2008 10:12 Drew | skóre: 15 | blog: Supi_hnizdo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    vsftpd je fajn, aspoň mě vyhovuje. Ale nikdy jsem nic jiného nezkoušel:-).
    14.5.2008 10:17 Luke7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    vsftpd je určitě dobrá volba
    14.5.2008 13:13 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    No nevím, ale hrátky s DNS jsou to poslední do čeho bych se pouštěl když bych si chtěl systém osahat.
    14.5.2008 15:25 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    A ty virtualhosty,... (když to chce na hosting tak tam asi virtual hosty budou...) si má nastavit jak? Má používat externího poskytovatele DNS služeb? Proč?
    14.5.2008 15:39 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    Pleteš jabka s hruškama. Seznámení s neznámým OS a jeho pravidly nezačíná u nastavování virtualhostů.
    14.5.2008 14:46 RapMan | skóre: 14 | blog: RapMan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: První tři dny laborování
    Doporucil bych navody na Howtoforge, konkretne tento, pro debian by to melo byt podobne. Jak uz nekdo zminoval, doporucil bych take experimentovat lokalne pomoci virtualniho stroje.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.