Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Tak jsem se z nějakého bláznivého důvodu rozhodl založit si blog v doupěti mlaďáků a zkušených linuxáků, které asi neobohatím svým informačně nacpaným psaním. On to ostatně není záměr. Záměrem tohoto blogu je postupná dokumentace přechodu na linuxovou infrastrukturu v jedné malé firmě.
Jsem už staršího data výroby, vlastním jednu menší firmu, která se neživí v oblasti IT. Nicméně IT potřebuje pro svůj chod a jakožto člověk, který IT docela hoví (ačkoli doposavad pouze Microsoftu) se o IT starám i já. Nedávno jsem se rozhodl, že už by to chtělo nějakou změnu a začal jsem si hrát s Linuxem z důvodu, že bych rád naší serverovou infrastrukturu nahradil právě tímto operačním systémem.
Pro začátek možná trochu odvážně jsem si zakoupil u jedné firmy server hosting, nechal si předinstalovat Debian a začal jsem si hrát. Takže příště můžete čekat nadšené či zoufalé nářky jedné nadšené linuxové lamy
Možná někoho napadne otázka, proč si někoho nenajmu a sám se do toho pouštím. Mám admina, který rozumí Microsoftím technologiím. Sám se chci s Linuxem seznámit na této hlubší úrovni, abych měl přehled o tom co mě bude případný linuxový admin vykládat
Tiskni
Sdílej: