Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
...........KDE nic TU nic..............
......Odvolávám vše co jsem napsal.....
Tiskni
Sdílej:
co clovek musi zplnit aby se stal clenm menzy
To se liší od menzy k menze. Například tady v Berlíně si stačí za 1,50€ koupit magnetickou kartu na kterou se vkládají peníze na obědy
Kdybys byl znalec, věděl bys, že tenhle rozkaz vydala poručík Kochanská Rimmerovi.
Jinak na Mandrivě mě štve, že je tak windowsovatá a svorně předpokládá, že uživatel je debil, který na všechno potřebuje klikátka a nesmyslné wrappery. Holt jsem deformovaný ze Slackware. Ale pro začátečníka - proč ne. Taky jsem začínal na SuSE.
archlinux a jiné mu podobné distribuce jsou ve výsledku vhodnější než Mandriva či SUSE.
tady jsi trosku prestrelil, SUSE je s kombinaci klikatka/rucni upravy konfiguraku uplne nekde jinde
jinak v kubuntu me ff ani oo nevadi, chci je tam. akorat ten ff sem vyhodil a nahradil posledni ceskou verzi z czilly a aktualizuju ho rucne.
kecas sracky, kdyz chces nejakej system pouzivat, tak si o nem aspon neco precti a koukni se na odlisnosti systemu. Vsechno je to proboha linux, jen kazda distribuce si bali balicky po svem.
S Mandrake (Mandriva) linuxem jsem prozil spoustu let. Ano take jsem na nej zanevrel, protoze se mi nelibilo tak ho jak jeho vyvojari smeruji ... proste po nekolika letech jsem ho opustil (pouzival jsem ho od verze 7.1 nebo 7.2 az do verze 2006).Jen tak na okraj verze 2007 se povedla za posledni dobu asi nejvice. Ale kdyz neco neumim poradne nastavit, tak se do toho neseru a navic jeste nenadavam: "Tenhle je linux je na hovno". Jen tak na okraj cdma modem jsem mel s provozneni s Madrivou uplne v pohode a navic bez toho harakiri co popisujes.
Byt jsem to jeste neudelal, tak se pravdepodobne stane, ze te zacnu blokovat, protoze uz me sere cist sracky co produkujes
No největším problémem bylo to, že snad každá distribuce obsahuje balíček kernel-headers ši linux-headers nebo něco tomu podobného, ale v Mandrivě jsem nic takového nenašel.t.č. aktuální zdrojáky jádra pro Mandrivu ... že "hlavičkové soubory jádra" jsou podmnožinou "zdrojáky jádra" ví každá lama :-p
# equery f linux-headers | grep Module.symvers #(pro ne-Gentooisty: vypsání souborů balíčku linux-headers, grep snad vysvětlovat nemusím
# locate Module.symvers /usr/src/linux-2.6.18-gentoo-r6/Module.symvers # equery b /usr/src/linux-2.6.18-gentoo-r6/Module.symvers [ Searching for file(s) /usr/src/linux-2.6.18-gentoo-r6/Module.symvers in *... ] #(hledání, kterému balíčku daný soubor přísluší) achjo
Dane, cos to udělal?! Teď jsem si všimnul, že je příspěvek smazaný. Neměl bys ustupovat od svých názorů jen proto, že se někomu nelíbí.
Já sice netvrdím, že je Mandriva špatná, ale 100% vím, že se mně nelíbí a nikdy bych ji nemohl používat. A to do té míry, že když mi kolega donesl počítač s nainstalovanou Mandrivou, že potřebuje s něčím pomoct, raději jsem mu ho přeinstaloval a nacpal tam Arch, než bych se snažil něco nastavovat v Mandrivě. Kolega byl spokojený už proto, že počítač citelně zrychlil, o snadnosti nastavování ani nemluvě.
A pro ty, kdo by mne chtěli kamenovat: prosím, nebijte mne, jsem jen hloupá lama, pro kterou je nastavení Mandrivy moc složité, přenechám ho raději zkušeným uživatelům, a utíkám k primitivní správě jednoduchého Archu.