Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
"Služba ADSL je dostupná z důvodů nevyhovujících technických parametrů"Pěkné
Doufám, že to dobře dopadneV případě O2 je otázka, co vlastně znamená "dopadne dobře".
A co maturita z češtiny? Vy nepíšete maturitní slohovou práci?
Jinak by jsi měl na té češtině trochu zapracovat. Taky jsem byl ignorant, ale přeci jen je dobré vyvarovat se alespoň chyb, které bijou do očí (hlavně i/y, interpunkce se už nějak zkousne :)
UPS? UPC?
Před ADSL od O2 upřímně varuji. Na dostupnost jsem čekal pár let, tak jsme měli wifi k všeobecné spokojenosti. Pak jsem šel do toho ADSL a ode dne zprovoznění služby jsem kontaktoval zákaznickou linku 2x denně asi měsíc. Že nejde net o víkendu jim neva, v pondělí je taky den.
Časem jsem zjistil, díky známému v O2, že operátoři na zák. lince často ani nezaznamenali poruchu do karty zákazníka......grrr. Poté trapný FUP, když překročíš, dostaneš se na rychlost 64kbps, platíš samozřejmě ty 2 megabity. A radím, rychlost si vyber hned zpočátku, protože pokud si sjednáš nízkou a pak budeš chtít navyšovat, počkáš si i nějaký ten měsíc a platit budeš tu navýšenou rychlost.
Nechápu, jak tenhle podnik může vůbec existovat. Porušuje co se dá, sami technici nadávají... Chceš-li si zachovat psychické zdraví, O2 se vyhni.
Tak to jsou celí oni, kámošovi to pořád vypadává (3 Mbps), zkoušeli jsme jiný splitter, modem, dráty - nic, tak si brnknul technikům a ty mu řekli: "No jo, koukám, Vy tady máte za dva měsíce 3000 pokusů o spojení, to asi někde bude problém" - je to 14 dní a zatím veškerá vykázaná činnost. Já mám to samé připojení ale naprosto spolehlivé, tedy až na jednu "nehodu" asi tři neděle zpět.
Net prostě přestal šlapat, vyzkoušel jsem modem i splitter na jiné lince, kabely byly taky v pohodě, volal jsem tedy nejdříve na normální linku, po pěti minutách mne přepojili na "frontu na technika", půl hodiny mě automat vyzýval, abych čekal, pak mi řekl, že to nikdo nevezme, a švihnul mi s tím - ve čtvrtek jsem si to dal třikrát, v pátek jsem se již po 22. minutě druhého hovoru dovolal k technikovi, který mi řekl, že mám v modemu změnit zapouzdření na PPPoE, počkal na drátě, než ověřím funkčnost, když už fungoval ping googlu, poděkoval jsem mu a rozloučili jsme se - tento technik byl fakt v pohodě. Týden na to mi přišel email (s čerstvým datem), že si mám změnit zapouzdření, zaklel jsem si pro sebe cosi o bordelu, ale co, hlavně že už to funguje.
Dost záleží, komu se člověk dovolá, občas i na štěstí, a zmatků tam mají fůru, ale já si nemůžu moc stěžovat. Držím palce, ať Vám to nakonec zavedou a ať to šlape, jak má.
Tiskni
Sdílej: