Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No nedávno se tu psalo že je Firefox 3 nejrychlejsší ve spracování javascriptu. Tenkrát jsem neměl čast tuto informaci ověřovat. Ale dne jsem si ten čas našel. A jaké jsou výsledky?
Už delší dobu mě láká, pořídit si nějaký AP/router do kterýho bych si mohl nahrát linux. Momentálně vlastním WL-5450AP u kterýho to asi nepřipadá v úvahu, alspoň jsem nenašel zmíňku že by to šlo. Ale dneska mě překvapila jedna věc. Zajímalo mě co vlastně pohání můj AP/router. A tak jsem začal hledat na netu, ale nikde jsem nenašel žádnou zmíňku o tom na čem to běží. Ale když jsem si zapl logování a četl log, který router vyprodukoval, bylo mi to velmi povědomé:
Když jsem nedávna navštívil kámoše a on se mě ptal na to zda znám hru motherload a já odpověděl ne. Tak byl velmi překvapen, že něco tak skvělýho neznám. Původně jsem si myslel, že se bude jedna t zas o nějakou super 3D střílečku typu CoD4 atd. No když mi řekl že je to flash hra na netu. A já ji pak viděl nechápal jsem co na tom může vidět. Když jsem ho chvíli sledevolal, tak jsem si říkal jak by někoho něco takovýho mohlo bavit. Ale co už každý má jiný vkuz. Tak jsem nad tím mávl rokou a šel do hospody. Když jsem se po několika pivkách vrátil dom. Napadlo mě že si tu hru zkusím zahrát (šlo mi hlavně o vysoký skóre abych byl lepší než ten kámoš ).
Když jsem nedávno uviděl informaci, že vyšlo FreeBSD 7-RELEASE, rozhodl jsem se, že ďáblíka zkusím. Jelikož nejsem na žádný virtuální věci jako virtualbox apod. Zvolil jsem ostrou instalaci. Ktomuto účelu používám 20GB HDD. Dokonce jsem zjistil že na něm bylo nahráty taky FeeBSD 7 ale ještě vývojová verze. Takže jsem si zašel na stránky FreeBSD a postahoval si iso obrazy cd1 až cd3. Net mi zrovna celkem frčel, takže jsem nemusel čekat příliš dlouho.