Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Asi před týdnem jsem se zde na abclinuxu.cz, skrze diskuzi, seznámil s jedním člověkem. Jeho diskuze byla uzamčena, jelikož se jednalo o programování ve windows. Takže jsem neměl možnost mu odpovědět a sdělit mu co jsem o jeho problému našel. A tak jsem navštívil jeho profil, ale neměl vyplněné kontaktní údaje, takže jsem se podíval na jeho příspěvky a tam objevil, další dotaz ohledně debianu. Pomocí tohoto dotazu jsem ho požádal ať si vyplní kontaktní informace.
Netrvalo dlouho, a v jeho profilu se objevil jeho jabber. Tak jsem si ho přidal a zeptal se jestli už problém co měl vyřešil. Když jsem zjistil že ne, tak jsem se mu snažil pomoct. Nakonec jsem byl úspěšný a on měl velkou radost. Původně jsme si říkal, že tím vše končí. Ale naopak tím vše začalo. Takže k jádru věci (tohoto blogpostu). Zeptal se mě, zda nemám zájem dělat na webu zaměřeným na věci Okolo PC. Původně jsem říkal že ne, že nemám čas apod. Nakonec mě však přesvědčil. Takže jsem sehnal hosting (který mi poskytl al-quknaa). Potom zbývalo vybrat redakční systém. Původně padla volba na Exponent, který byl nakonec nahrazen Drupalem.
Takže máme hosting i stránky, další věc která je zapotřebí, je sehnat lidi, kteří by se rádi zviditelnili a chtěli by předat něco ze svého Know-How. Už máme pár lidí, kteří by nám psali články o C++, Pascal, PHP, HTML. Někteří už dokonce i něco napsali, ale stále je spousta věcí o kterých je možno psát. Stránky by měli být zaměřeny na vše okolo počítačů, takže by se nám hodili lidi kteří by chtěli psát o Sítích, Operačních systémech (GNU/Linux, Windows, MacOSX, UNIX, BSD ...). V podstatě záleží na Vás. Stránky nemají pevně dané hranice, takže pokud by jste měli zájem napsat článek, návod či seriál o čemkoliv co souvisí s PC, tak budeme rádi. Články nejsou ale tím jediným, co bychom tam chtěli mít. Také by se tam měli objevovat různé tipy a triky, scripty, které si lidé píší na usnadnění práce a spoustu dalších věcí.
Takže pokud vás něco z toho zaujalo, a rádi byste něco napsali, tak nás informujte buď přímo mě a nebo Martina.Developera
A kde jsou vlastně stránky o kterých tady mluvím? Ty naleznete na adrese http://devnet.yweb.cz/
Tiskni
Sdílej: