Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
aptitude install ...
yum install postfix dovecot
kozzi.eu has no MX record?
kozzi.eu A 88.146.179.30 kozzi.eu NS ns1.regzone.cz kozzi.eu NS ns1.regzone.info kozzi.eu SOA ns1.regzone.cz administrator.czechia.cz ( 2008062521 ;serial (version) 10800 ;refresh period (3 hours) 1800 ;retry interval (30 minutes) 1814400 ;expire time (3 weeks) 3600 ;default ttl (1 hour) )Pri pokusu o reverzni prevod (IP na jmeno) mi ale
host
oznami toto:
88.146.179.30 does not exist, try againcoz neni dobre, kdyby tento server chtel poslat mail na nas firemni, tak by to neproslo, leda ze bych ho dal do whitelistu
30-88-179-147.static-ip.poskytovatel.net
.
Jenže ISP by měl v případě, že mu řeknu aby nastavil ten a ten PTR skákat jak já pískám, protože já jsem zákazníkLOL
děláš prdel... nejdou z prdeleNějaká zadková obsese, co?
$ host -t mx kozzi.eu kozzi.eu mail is handled by 10 mail.kozzi.eu.Super.. těch možností, jak zjistit MX záznam je víc, tenhle je můj oblíbený.
Konečně jsme si mohl rozjet Http server, FTP server a i vzdálené ovládání pomocí SSH.A OA + Nexuiz Server má kde?
Nedávno jsem si řekl, že dalším krokem by mohlo být rozchození mailserveru.A máš naštudované aspoň základy SMTP, POP3/IMAP a tak vůbec?
Nakonec jsme zvolil courier-mta.Huh, klobouk dolů. Pro začátek sis nevybral nic lehkého a je vidět, že do toho jdeš s vervou.
Jinak, na čem ten server máš? Já jen, že jednou mě někdo požádal abych mu také couriera zprovoznil a bylo to na Ubuntu Serveru…no rýpal jsem se s tím do večera(problémy s autentizačními moduly) a nedařilo se až se dotyčný nasral tak, že to přeinstaloval na Debian a couriera si nastavil i sám.
Po přechodu k SPKFree.NET jsem se stal majitelem veřejné IP. Moc dlouho jsme po ní toužil. Konečně jsme si mohl rozjet Http server, FTP server a i vzdálené ovládání pomocí SSH.
To jde i bez veřejné IP adresy. Například můj registrátor domény 2. řádu umožňuje, abych si na jeho serverech zřídil CNAME
kamkoliv, například klidně na dyndns.org
. (Naštěstí ovšem veřejnou IP adresu mám.)
Nakonec jsme zvolil courier-mta. Přišel mi velmi jednoduchý, a tak jsem se do toho pustil.
Ten mám taktéž. V ArchLinuxu je vcelku hezky připravený, tak proč by ne. (Jestli Ti ovšem připadá jednoduchý, tak to tedy všechna čest. Mně připadal po čertech složitý. Hlavně s autentifikací přes PostgreSQL...) Jen mi vadí některé problémy kolem šifrování. Původně jsem si upravil PKGBUILD tak, abych měl podporu všech typů TLS, až do verze 1.2. (Například mail servery některých bank vyžadují TLS 1.1 a uživatelé mého serveru (třebaže z řad rodinných příslušníků) samozřejmě chtějí komunikovat i s bankou.) Jenže pak se stalo tohle a bylo po ptákách. Takže dodnes mám zatím OpenSSL a s ním TLS pouze ve verzi 1.0.
A co vy? Taky máte radost, když se vám něco povede rozchodit?
No jasně, jak by ne! Jabber, web, mail, DNS, DHCP, Samba... To všechno jsou takové drobné radosti, které člověku zpestří všední období mezi kalbami.
Tiskni
Sdílej: