Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po přechodu k SPKFree.NET jsem se stal majitelem veřejné IP. Moc dlouho jsme po ní toužil. Konečně jsme si mohl rozjet Http server, FTP server a i vzdálené ovládání pomocí SSH. Nedávno jsem si řekl, že dalším krokem by mohlo být rozchození mailserveru. Když jsem tenkrát poprvé začal zjišťovat co a jak. Tak mě to celkem vyděsilo a řekl jsme si že si to nechám na dlouhé zimní večery.
A čas plynul dál a já stále neměl vlastní mailserver. Znovu jsem se o rozchození mailserveru začal zajímat před pár týdny. Zehnal jsem totiž zadarmo doménu druhého řádu. Prozkoumal jsme stránky POSFIX a qmail. No nakonec to vypadalo, že to přeci jen ještě odložím. No ale neodložil. Nakonec jsme zvolil courier-mta. Přišel mi velmi jednoduchý, a tak jsem se do toho pustil. Dopadlo to tak, že se mi podařilo rozchodit odesílání ven. Ale když mi mělo něco přijít zvenčí tak to nepřišlo. Po pár hodinách jsme to vzdal a odložil na zimní večery. Dneska jsme měl hodně času, a zkusil to ještě jednou. Nakonec se mi to povedlo. A já z toho měl děsnou radost.
A co vy? Taky máte radost, když se vám něco povede rozchodit?
Tiskni
Sdílej:
aptitude install ...
yum install postfix dovecot
kozzi.eu has no MX record?
kozzi.eu A 88.146.179.30 kozzi.eu NS ns1.regzone.cz kozzi.eu NS ns1.regzone.info kozzi.eu SOA ns1.regzone.cz administrator.czechia.cz ( 2008062521 ;serial (version) 10800 ;refresh period (3 hours) 1800 ;retry interval (30 minutes) 1814400 ;expire time (3 weeks) 3600 ;default ttl (1 hour) )Pri pokusu o reverzni prevod (IP na jmeno) mi ale
host
oznami toto:
88.146.179.30 does not exist, try againcoz neni dobre, kdyby tento server chtel poslat mail na nas firemni, tak by to neproslo, leda ze bych ho dal do whitelistu
30-88-179-147.static-ip.poskytovatel.net
.
Jenže ISP by měl v případě, že mu řeknu aby nastavil ten a ten PTR skákat jak já pískám, protože já jsem zákazníkLOL
děláš prdel... nejdou z prdeleNějaká zadková obsese, co?
$ host -t mx kozzi.eu kozzi.eu mail is handled by 10 mail.kozzi.eu.Super.. těch možností, jak zjistit MX záznam je víc, tenhle je můj oblíbený.
Konečně jsme si mohl rozjet Http server, FTP server a i vzdálené ovládání pomocí SSH.A OA + Nexuiz Server má kde?
Nedávno jsem si řekl, že dalším krokem by mohlo být rozchození mailserveru.A máš naštudované aspoň základy SMTP, POP3/IMAP a tak vůbec?
Nakonec jsme zvolil courier-mta.Huh, klobouk dolů. Pro začátek sis nevybral nic lehkého a je vidět, že do toho jdeš s vervou.
Jinak, na čem ten server máš? Já jen, že jednou mě někdo požádal abych mu také couriera zprovoznil a bylo to na Ubuntu Serveru…no rýpal jsem se s tím do večera(problémy s autentizačními moduly) a nedařilo se až se dotyčný nasral tak, že to přeinstaloval na Debian a couriera si nastavil i sám.
Po přechodu k SPKFree.NET jsem se stal majitelem veřejné IP. Moc dlouho jsme po ní toužil. Konečně jsme si mohl rozjet Http server, FTP server a i vzdálené ovládání pomocí SSH.
To jde i bez veřejné IP adresy. Například můj registrátor domény 2. řádu umožňuje, abych si na jeho serverech zřídil CNAME
kamkoliv, například klidně na dyndns.org
. (Naštěstí ovšem veřejnou IP adresu mám.)
Nakonec jsme zvolil courier-mta. Přišel mi velmi jednoduchý, a tak jsem se do toho pustil.
Ten mám taktéž. V ArchLinuxu je vcelku hezky připravený, tak proč by ne. (Jestli Ti ovšem připadá jednoduchý, tak to tedy všechna čest. Mně připadal po čertech složitý. Hlavně s autentifikací přes PostgreSQL...) Jen mi vadí některé problémy kolem šifrování. Původně jsem si upravil PKGBUILD tak, abych měl podporu všech typů TLS, až do verze 1.2. (Například mail servery některých bank vyžadují TLS 1.1 a uživatelé mého serveru (třebaže z řad rodinných příslušníků) samozřejmě chtějí komunikovat i s bankou.) Jenže pak se stalo tohle a bylo po ptákách. Takže dodnes mám zatím OpenSSL a s ním TLS pouze ve verzi 1.0.
A co vy? Taky máte radost, když se vám něco povede rozchodit?
No jasně, jak by ne! Jabber, web, mail, DNS, DHCP, Samba... To všechno jsou takové drobné radosti, které člověku zpestří všední období mezi kalbami.