Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kde se tedy vzali? Z institucí předchozího systému
A ten předchozí režim byl – jaké překvapení – levicový a socialistický.
Stručně řečeno: levice není řešení – levice je ten problém.
Profilově jsou totiž jejími typickými voliči.To uz davno ne, tak nejak zacinal, ale posledni roky Babis luxuje volice CSSD a KSCM, proto ty vysledky.
Coz je pomerne zajimave, protoze i ten venkov je mene konzervativni nez byl driv, jen se to proste asi meni pomaleji nez ve mestech.IMHO to neni moc konzervativni vs. liberalni, ale spis cim dal tim vic (slovy Ivana Krasteva z nedavneho rozhovoru v Respektu) zachranci zivota vs. zachranci zivotniho stylu. Co vidim tady u nas vsi, tak vetsina lidi je vicemene stejne liberalni jako lidi ve meste, ale hodne z nich naprosto neni ochotno (a IMHO dulezity je, ze ne schopno, ale ochotno) pripustit, ze svet je mnohem sloztejsi, nez si mysli, napr. ze je nekde neco v prirode spatne a pocasi jako poslenich par let nikdo nepamatuje tady rekne skoro kazdy, ale ze existuje nejake globalni oteplovani, tomu tady (zvlaste ve strasi generaci) neveri asi nikdo. Dohromady s ruznymi dezinformacemi, ktere jsou tady taky hodne popularni, vcetne tech uplne absurdnich (napr. kdyz jsem na jare kacel suchy stromy, tak mi jeden deda prisel rict, ze je to porad stejny, ze driv nam sem (oni, nevim kdo, asi americani) nasadili madelinku a ted toho kurovce), to pak ma za nesledek, ze velmi slysi na hesla "proste to zaridime" a nebo na Okamorovy jednoduche recepty na cokoli.
ze existuje nejake globalni oteplovani, tomu tady (zvlaste ve strasi generaci) neveri asi nikdoOno to oteplování bylo totiž dost rozbité a teploty se moc nezvyšovaly. Proto se to teď jmenuje globální změna klimatu. Ale klid, řešení je ale pořád stejné, dát spoustu peněz a vlivu nikým nevoleným ekoteroristickým aktivistům.
Já tedy „sockou“ v Praze jezdím, ale někdy je to dost utrpení – zejména kvůli lidem, kteří se rozhodli to prostředí „obohatit“ o různé nápisy, poškrábaná okna, znečištění a jiné projevy své mrzké existence. Obávám se, že pravičáků bude mezi nimi minimum – spíše to budou různí alternativci a levicoví revolucionáři, kteří si ale neuvědomují, že tím kálejí do vlastního. Protože pak se nejde divit lidem, kteří na to nemají nervy nebo náladu a raději sednou do auta, než aby jeli tou jejich „sockou“. Nejvíc to pak vytrestá onu „dělnickou třídu“, která nemá moc na vybranou a v tom hnusném prostředí musí trávit čas cestou každé ráno a večer. Zatímco ti, kteří třeba i za něco vinu nesou, jako jsou různí politici nebo zbohatlíci, do tohoto prostředí ani nepáchnou a je jim jedno, jak to tam vypadá.
Aneb kdo může za rozdělenou společnost...demagogove a blbecci, co me, jakozto cloveku zijici na moravske vsi, nadavaji do arogatni prazske kavarny a na reseni problemu se suchem poradi, ze mam jezdit sockou ...
Evropa se dokáže uživit, takže si nad poměry nežijeme. Zbytek světa ať se taky naučí žít s tím co má. Podobně se můžeme bavit o tom, proč já bych měl nést náklady na ochranu klimatu, když Indové, Brazilci a Afričani nemusej.Tohle je neuveritelne detinske. Emocionalni nedospelost. V podstate rikas, ze ti vadi, ze na nasi planete ziji jeste dalsi lide. Protoze vzdycky bude nejaka skupina, na kterou muzes ukazat. A vadi ti to tak moc, ze radeji obetujes zivot svuj a svych deti, nez aby ses s tim vnitrne vyrovnal. (Navic to ani neni fakticky pravda. Predne, ten problem neni o uziveni se, ten je o odpadu - viz tu CO2 mapu tu David uz nekde postoval. Ale i kdyby to bylo o uziveni se, pokud vim tak Evropa ani neumi vyrabet vlastni pocitace.) Lide jako ty (a jsou ve vsech tech spolecnostech) bud pochopi, ze tady je jedna planeta, kterou sdilime, nebo to nepochopi, a pak se to bude muset nejak resit nasilim. (V nejhorsim pripade to nasilim vyresi sama priroda, ktera se nebude ptat, kdo za co muze.) Ja bych radeji, aby to pochopili, coz znamena emocionalne dospet a vyrovnat se s tim, ze proste na teto planete ziji i jini lide.
Naše oblast světa pochopila, že nejmenší uhlíkovou stopu zanechá člověk, který se nenarodí. Teprve až tento obětavý přístup akceptuje i zbytek světa, má smysl hledat další opatření.Ne, to je fakticka nepravda. Za prve, vetsina rozvojovych zemi ma dnes velmi podobnou miru porodnosti, rozhodujici faktor je vzdelani zen. Za druhe, lide ve vyspelych zemich maji obrovskou uhlikovou stopu, a nizka porodnost nedostacuje na to, aby se ten rozdil srovnal. Za treti, neni zadny dukaz o tom, ze nekdo neco takoveho pochopil (az na par vyjimek). A za ctvrte, znam u nas spousta lidi, kteri maji 3 a vic deti. Tito lide jsou uplne stejne zodpovedni za populacni explozi jako kterykoli jiny rodic 3 a vic deti kdekoli jinde na svete, a to i do nedavne minulosti. Tedy, z bodu 3 a 4, hodnotit to optikou kultury je zavadejici sovinismus. Proste, neberu tvuj argument, ze nemusis setrit, protoze ostatni clenove moji spolecnosti (kterou sis pro ucel teto vymluvy arbitrarne zvolil) setri za tebe. To je prave cesta k tomu, aby nikdo nedelal nic. Nikoli, je to tvoje zodpovednost stejne jako zodpovednost vsech ostatnich. > Teprve až tento obětavý přístup akceptuje Spocitej si svoji uhlikovou stopu a to ti rekne, jak obetavy skutecne jsi. Vsechno ostatni je vymluva.
Evropa se dokáže uživit, takže si nad poměry nežijeme.Takže Evropa není závislá na jakémkoli importu?
Podobně se můžeme bavit o tom, proč já bych měl nést náklady na ochranu klimatu, když Indové, Brazilci a Afričani nemusej.Emise skleníkových plynů per capita ti asi nepřipadne jako vhodná metrika, viď? Na každého Čecha je potřeba 8 Indů.
Úplně extrémní příklad z vedlejší vesnice:
- okrsek, kde ANO má 40 %, KSČM a SPD po 20 %, ODS tři lidi a zbytek volí místní sdružení sportovců/hasičů/houbařů; demografická struktura důchodce/nezaměstnaný/traktorista/dojička v místním kravíně
- obejdeš kupu hnoje a jsi v satelitním městečku, kde bydlí mladé středostavovské rodinky dojíždějící do školy a za prací do okresního/krajského města; najednou jsou výsledky celkem pravidelně rozprostřeny mezi demoblok, Piráty, Zelené a do menší míry trochu ANOfert
okrsek, kde ANO má 40 %, KSČM a SPD po 20 %, ODS tři lidi a zbytek volí místní sdružení sportovců/hasičů/houbařů; demografická struktura důchodce/nezaměstnaný/traktorista/dojička v místním kravíně
Mimochodem, takovéto výroky právě přispívají k té polarizaci a rozdělení společnosti. Ti lidé v těchto skupinách to pak přijmou jako svůj osud, že mají volit ANO/SPD/KSČM a vymezí se proti „pražské kavárně“, která se je snaží zesměšňovat.
Zprávy typu: „Stranu X volili nezaměstnaní, lidé bez maturity a venkov. Ve větších městech a u vysokoškoláků zabodovala strana Y.“ se objevují běžně na titulní stránce Seznamu a jiných médiích.
Spíš to souvisí s tím, že novináři dělají vlastní politiku (viz #22) a kromě informování veřejnosti se snaží ovlivňovat veřejnost a nutit jí svůj názor1. Navíc je to poměrně kontraproduktivní, protože spousta lidí pak volí „na truc“, aby naštvali ty, kteří se do nich navážejí, nebo prostě jen přijmou stranu, kterou novináři k jejich sociální skupině dlouhodobě přiřazují, za vlastní. Na druhé straně: velké části tzv. pražské kavárny dělá dobře, se nad někoho povyšovat a stylizovat se do role jakési elity a „lepších lidí“ – takže tyhle články je utvrzují v tom, že volí správně, když volí jiné strany než „lidé bez maturity a z venkova“. Ve výsledku to poměr hlasů asi moc neovlivní, ale přispěje to k mobilizaci některých voličů na obou stranách a k větší „třídní“ nenávisti.
[1] a to i mimo články spadající do názorových-subjektivních žánrů (u těch je vlastní názor OK – a mimochodem, pod takovými články bývá podepsaný konkrétní novinář, nikoli redakce)
Babiš se Zemanem nesestoupili před volbami z nebes, nýbrž nějak fungovali v dosavadním systému.
Zrovna u Zemana je to tak, že drtivá většina jeho politické kariéry se odehrála až v polistopadové éře a dá se u něj říct, že si vše poctivě1 odpracoval, až to nakonec dotáhl na nejvyšší politickou funkci v zemi. Stejnou výchozí pozici jako on měla i spousta jiných, kteří to ale nikam nedotáhli (nebo se realizovali mimo politiku).
Babiš naopak svoji předlistopadovou pozici využil2 ve prospěch byznysu. Do politiky se pak pustil až mnohem později a to už v zaběhnutém režimu, který považujeme za demokratický. Že existují lidi jako Babiš, se veřejně vědělo, a že se jednoho dne můžou pustit do politiky, je také zřejmé. Ten režim měl spoustu let na to, aby si vybudoval obranné mechanismy proti takovým lidem, společnost a veřejná diskuse se mohla kultivovat… bohužel to ale nikoho nezajímalo resp. novináři a lidi, kteří „jsou veřejně vidět“, řešili raději pseudokauzy a skandály, místo aby se zabývali politickou teorií.
[1] resp. tak poctivě, jak jen to u levicového politika jde
[2] ano, je špatně, že něco takového bylo možné – a opět musím říct: je to důsledek socialismu a levice – ale je otázka, jak se ta transformace režimu měla udělat líp a pokud to někdo věděl už tehdy (po bitvě je každý generál), proč to neudělal
Nabízí se kritika režimu v ČSSR za svérázné pojetí demokracie, které moc demokratické nebylo. Co je pozoruhodné, tato kritika nebyla zrovna vlastní chovancům Prognostického ústavu. Těm šlo o privatizaci.
Lidé jako Babiš z privatizace benefitovali, a to způsobem, který je vlastností systému, přičemž s politickou reprezentací spolupracovali. Oligarchizace? Kamarádíčkování? Systém funguje přesně podle očekávání. O tom je privatizace, nikoliv o demokratizaci.
Také je lepší nezapomínat na záležitosti jako opoziční smlouva.
Tak nepochybně měl lepší pozici než řadový občan, který se do té doby o politiku nezajímal a nechodil na pivo ani s komunisty ani s disidenty. Ovšem kdyby si tu svojí kariéru neodpracoval, tak by nebyl po třiceti letech prezidentem.
Banner „Vyvlastnit Agrofert“ je ale heslo, které otevírá debatu o systémových změnách. Například: znamená ono vyvlastnění, že by Agrofert měl být zestátněn, anebo, jak bychom si přáli my, v Socialistické solidaritě, že by byl převeden pod správu svých zaměstnanců? Je problémem jen Andrej Babiš (proti kterému prý vedeme personalizovanou třídní nenávist), anebo je to systém, ve kterém soukromé vlastnictví výrobních prostředků umožňuje koncentraci moci, jež narušuje demokracii?—Jan Májíček
Našel se po Kalouskovi nový nepřítel národa a argumenty se vymýšlejí za pochodu.
Mám z toho podobné pocity.
Na jednu stranu souhlasím, že Babiš je problém, ale na druhou stranu vidím, že ti protestující nepřinášejí žádné řešení. Navíc odmítají politickou odpovědnost a účast ve standardní politické soutěži:
18:16 - Místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll odmítl myšlenku, že by se z iniciativy stala politická strana. Síla protestů je podle něj v nadstranickosti.
(zdroj) Tzn. nikým nevolená nátlaková skupina, která se snaží zasahovat do politiky, aniž by za to nesla odpovědnost. O chybějící koncepci a myšlenkách ani nemluvě (zřejmě jsou si vědomi toho, že kdyby založili stranu, na ničem by se neshodli a zase by se brzo rozpadli).
Celé mi to připadá jako promrhaná šance, což je na tom asi to nejsmutnější – byla to příležitost, aby tenhle režim učinil sebereflexi a vyspěl, vylepšil se – některé prvky vyřadil a jinde se rozšířil o obrané mechanismy a stal se jako systém odolnější podobným útokům a lépe sloužil občanům. Po tom, co ale situace takto eskalovala (a na tom nesou odpovědnost z velké míry novináři osobnosti veřejného života), tak už žádná věcná diskuse není možná. Každý si teď dělá svoji politiku (včetně těch novinářů) a prosazuje svoje zájmy a v podstatě nikdo se o vylepšení systému nezajímá (nebo s tím neleze na veřejnost). Pokud se někdo takový najde, tak je obvykle (proti své vůli) přiřazen k některé ze stran a veřejně zostuzen ostatními stranami. A to nikoli na základě toho, zda je navrhovaná změna z dlouhodobého hlediska pro naši zemi přínosem, ale na základě toho, komu navrhovaná změna v nejbližších měsících pomůže nebo uškodí (což ale z dlouhodobějšího hlediska není vůbec podstatné).
Tzn. nikým nevolená nátlaková skupina, která se snaží zasahovat do politikyPrave jsi popsal vsechny demonstranty a politicke aktivisty na svete.
Navíc odmítají politickou odpovědnost a účast ve standardní politické soutěži.Ano, tohleto "založte si politickou stranu nebo mlčte" taky musel vymyslet nějaký kreativec v institutu. Jako co by mělo být programem této strany? Pane Babiši, dodržujte zákony a paní Benešová, nezasahujte do justice? Jako vážně? V roce 1977 si charta taky měla založit politickou stranu?
Ostatně, nás tenkrát na tom Václaváku také bylo sto tisíc, a odstoupil snad Kalousek? Neodstoupil. Tak proč by to dělal Babiš, takové věci se v české polistopadové politické kultuře prostě nevedou.Co je tohle za zvrácený uvažování? Jakože když ušel spravedlnosti jeden zločinec, tak se na to rovnou vybodnem a necháme je všechny ať si dělaj co chtěj? Copak si neuvědomuješ, že když se Babišovi nechá volná ruka, je to signál pro mj. i pro Kalouska a další podobně čestné politiky, že to prostředí tady je takové, že si můžou dělat co chtěj?
Ale pokud je nenávist k Babišovi jediné co je spojujeJo, zatímco aktuální vládní strany spojují samé ušlechtilé city, že... Jejich jediná "zásluha" je, že vládnou v době ekonomické prosperity.
Nejdřív chci vidět Kalouska za mřížemi, kde měl lepit pytlíky už dávno, a pak začnu řvát že Babiš tam patří také.Jo, to tady deklaruješ v každém 2. komentáři. Mně za tím chybí slůvko 'protože' a za ním nějaké rozumné vysvětlení, proč chceš ty politiky řešit právě v tomhle pořadí. Případě proč nevidíš jako možnost řešit oba víceméně najednou.
Protože v tomhle pořadí se stali politikyAle z toho přece neplyne vůbec nic o pořadí vyšetřování a trestího stíhání. Kromě toho, kdyby to takhle skutečně platit mělo, tak bys musel pravděpodobně žádat nejprve potrestání např. Václava Klause za kupónovou privatizaci a mnoha dalších, včetně funkcionářů minulého režimu. Neměl bys náhodou tady vykřikovat, že proti Kalouskovi nehneš brvou, dokud nebude Klaus za mřížema? Aby bylo dodrženo pořadí.
a protože toho prvního celé roky nikdo nenahání!Z toho mi plyne, že by měl být také naháněn. Neplyne z toho, že by se mělo nahánění toho druhého zastavit.
Jsou tu horší než on, a nikdo proti nim nedemonstruje!Ale vždyť se proti nim demonstrovalo, sám jsi to zmiňoval. Nebo fakt očekáváš, že teď bude někdo demonstrovat proti Kalouskovi? To by leda musela bejt demonstrace celkově za nedořešené případy a muselo by v tom figurovat o dost více politiků než Kalousek, 'zleva' i 'zprava'... nebo proč má ten Kalousek takovou výjimečnost, že by zrovna teď zrovna specificky proti němu měly být demonstrace?
Psal jsem to už v zápisku a i v komentářích:
Teď je to tedy na voličích a poslancích levice, jak se k tomu postaví – je to jejich politická a morální odpovědnost.
Pointa je v tom, že levice-pravice je osa – tzn. jeden rozměr. Pokud tedy těmito pojmy chceš něco popisovat, musíš si vybrat jednu veličinu, jinak používání těchto slov nemá smysl. A já jsem našel shodu napříč různými autory právě v té ekonomické rovině.
Když nemáš elektrický obvod, nepoužívej k měření voltmetr…
O to prece nejde. Jde o to, ze to jsou nejake pojmy a maji nejakou definici. Je v poradku, pokud se Frantovi neco nelibi nebo si mysli, ze to nemuze fungovat.
Viz #280 a ten článek – odkazuji se tam na definice jiných politologů.
Ale nemel by dezinterpretovat to, co jini lide chteji a nejak oznacuji.
ČSSD a KSČM sami sebe označují za levici a já to respektuji.
Babiše/ANO hodnotím na základě státního rozpočtu a dalších jejich politických kroků, voličů a koaličních partnerů.
O to prece nejde. Jde o to, ze to jsou nejake pojmy a maji nejakou definici. Je v poradku, pokud se Frantovi neco nelibi nebo si mysli, ze to nemuze fungovat. Ale nemel by dezinterpretovat to, co jini lide chteji a nejak oznacuji.Toto neni nic noveho. Staci si vzpomenout na legendarni prirovnani, ze lyze jsou pravicove, snowboard levicovy.
Franta ma dostatecne vysoke IQ (prinejmensim prumerne) na to, aby to pochopil.Franta je sice inteligentni ale neuveritelne ideologicky zaslepeny clovek. Dukazem budiz (cely) puvodni prispevek. Argumentacni faul
Pokud s jeho vládou nejste spokojeni, tak nejste spokojeni s tímto levicovým prounijním zlem.Bych cekal od myslitele, ktery uz deset let sedi cely den v nadrazni restauraci, ne od cloveka, ktery je schopen pochopit, ze svet je mnohem slozitejsi a nejde jej posuzovat v intencich ano/ne, my/oni, pravice/levice, zlo/dobro, ale z nejakeho duvodu se mu nechce.
Takhle k tomu právě přistupuje David: „co se mi líbí, to je levicové, co se mi nelíbí, to je pravicové“.
Chápu, že pro levičáky je nepříjemné si přiznat, že „problém Babiš“ je na jejich straně politického spektra, ale je to prostě tak.
Když si to rozebereme v bodech: o levicovosti KSČM snad nelze pochybovat. To už vážně nevím, v jakém vesmíru byste komunisty chtěli definovat jako pravicové. ČSSD totéž, to je tradičně levicová strana. Navíc JS1 ve vedlejší diskusi sadovi píše:
Proc prijimas takto podivnou definici, misto abys vzal definici bud primo od tech, kterym o tu vec jde (tedy tem, co tvrdi, ze jsou levice nebo ze jsou pravice)
ČSSD a KSČM o sobě právě tvrdí, že jsou levice – takže já jen akceptuji to, jak oni sami sebe definují.
U ANO je to složitější, protože to se vychytrale k levici ani pravici oficiálně přihlásit nechce, aby si neodradili část voličů, a snaží se tvářit jako strana pro všechny. Původně začínali trochu jinde, ale dneska si je dovolím řadit k levici – a to z následujících důvodů:
Co se týče definice, v tom svém článku odkazuji na několik politologů – jejich definice se sice trochu různí, ale ta ekonomická rovina (přerozdělování, zásahy do hospodářství) v nich je společná a převládá. Tuhle definici jsem si tedy nevymyslel já.
ČSSD a KSČM podporují jejich vládu – přece by nepodporovali pravicovou vládu, že?Opravdu je to takto jednoduché, tedy že když jsem s někým v koalici, tak ho podporuji? Těch důvodů může být víc, od prostého "aby se tam nedostal nikdo jiný (horší)" přes tradiční "my je budeme brzdit" až po pragmatické "taky si chceme prosadit něco z našeho programu". Z tohoto pohledu KSČM, která ani není ve vládě a která měla nejhorší volební výsledek, získala vlastně asi maximum. A myslím, že jim je dost jedno, kde na politickém kompasu leží ANO. Prostě to vytěžili.
U ANO je to složitější, protože to se vychytrale k levici ani pravici oficiálně přihlásit nechce, aby si neodradili část voličů, a snaží se tvářit jako strana pro všechny.ANO je především reklamní akce. ANO od svého vzniku vyměnilo (krom šedým eminencí) asi všechny svoje výrazné členy (kde jsou ministři ANO z minulé Sobotkovi vlády?) a kompletně vyměnilo elektorát. Na počátku bralo hlavně z řad toho čemu ty říkáš pravice, dnes levice. Je jim vlastně úplně jedno s kým půjdou a kdo je podporuje.
IMHO nejde jen o Babiše, ale o většinu podnikatelů čerpajících eurodotace. Protože já si nemyslím, že by způsob, jakým čerpá Babiš, byl výrazně odlišný od způsobu, jakým čerpají ostatní firmy. V podstatě všechny eurodotační projekty jsou nějakým způsobem pochybné a dlouhodobě se nad tím mhouří oči nebo tomu úředníci pomáhají (a tím nemyslím, že by za to dostali úplatek, ale protože prostě chtějí pomoct), protože je snaha čerpat aspoň na (částečně) pochybné projekty než nečerpat vůbec. Je to systém neskutečného plýtvání a způsob získání moci nad ostatními, který si pro sebe vybudovala Evropská unie. Já jsem od začátku proti eurodotacím a obecně pro omezení přerozdělování – kdybyste poslouchali tyhle argumenty, tak byste teď nemuseli řešit nějaká Čapí hnízda a jiné blbosti.
Co se týče Kalouska, tak to je takové „zloděj křičí: chyťte zloděje“. Škůdci to jsou oba a čekat, že ten minulý přinese řešení a pomůže nám s tím současným je maximálně naivní a hloupé. Do toho se vynořují noví škůdci, kteří jsou v principu úplně stejní, sice se tváří, že jsou jiní, ale ve skutečnosti se taky chtějí jen dostat ke korytům, jako ti před nimi.
Já jsem od začátku proti eurodotacím a obecně pro omezení přerozdělování – kdybyste poslouchali tyhle argumenty, tak byste teď nemuseli řešit nějaká Čapí hnízda a jiné blbosti.Jenže ty jsi v zásadě žádné argumenty nedodal, viz #16.
Pokud někdo hýká na demonstraci za jiný způsob převzetí moci, chce násilně zvrátit výsledek demokratických voleb.Tedy zastáváš názor hoď lístek do urny a drž hubu a krok? Mimomochodem ty hlasy ve volbách nebyly jen pro Babiše, ale pro celé hnutí ANO. Přijde mi to jako dost velký rozdíl.
Mimomochodem ty hlasy ve volbách nebyly jen pro Babiše, ale pro celé hnutí ANO. Přijde mi to jako dost velký rozdíl.
Zrovna v případě ANO to moc rozdíl není, protože tohle „hnutí“ je od začátku zjevně jeho a on ho řídí. Nehodnotím, jestli je to dobře nebo špatně, ale prostě to tak je – a každý volič, který pro ANO hlasoval, tohle musel vědět.
Těžko říct, jak to autoři ústavy mysleli a jestli to vůbec nějak mysleli… ale poměrný volební systém je dostatečně pružný, aby podporoval oba druhy stran a oba mohly působit v rámci jednoho parlamentu vedle sebe. Tzn. za každou stranu tam sedí zástupci v určitém poměru k hlasům voličů a někteří se rozhodují více sami za sebe a jiní více poslouchají svého stranického vůdce, ale systému je to jedno – hlas jako hlas.
Požadovat si v demokracii můžeš, co chceš, to je v pořádku. Ale stejně tak je v pořádku, když se volení zástupci v rámci zákonů a svých pravomocí rozhodnou podle svého. Babišovu vládu drží u moci poslanci parlamentu, což jsou legitimně zvolení zástupci občanů ČR. To levicovým stranám „vděčíme“ za to, že jeho vláda pokračuje.
Ovšem chybějící politická kultura u jednoho politika je v demokracii ten menší problém.
Ona ta kultura chybí tak nějak celkově. Novináři místo novinařiny dělají vlastní politiku1 – takže jim lidi nevěří a neberou je vážně, což ale kvalitě veřejné politické diskuse taky zrovna neprospívá. Ale za to si klasičtí novináři můžou sami, že ztratili důstojnost a důvěryhodnost, a čtenáře buď znechutili, takže se o veřejné věci nezajímají, nebo je nahnali do internetové či hospodské džungle.
[1] u soukromých médií by to bylo ještě přijatelné (pokud je to přiznané a netváří se jako objektivní), ale u tzv. veřejnoprávních je to skutečně problém (a říkají si tím o zrušení)
Církevní majetek podle mého nelze považovat za soukromý majetek, protože církev měla nestandardní postavení – v některých ohledech se podobala spíše státu než běžnému subjektu soukromého sektoru (jako třeba dnešní firmy nebo spolky). U šlechty je to podobné. Být tehdy představitelem církve nebo šlechty je něco jiného než být majitelem soukromé firmy ve svobodném právním státě, kde veškeré vztahy, které s ostatními mohu navázat jsou na dobrovolné bázi.
Římskokatolická církev je jedna, ale ne jediná církev.
misto aby teda delala to, co se od ni ocekava(lo), tzn starala se treba o stare/nemocne/udrzovala kostely/...
Ona tak nečiní? Skoro každodenně chodím kolem několika protipříkladů.
Pokud má být při každé zmíňce o dluhopisů zmíněn i Kalousek, neměli by zmínit i historii dluhopisů jako takových? Měl by být zmíněn pouze u problematiky zdanění korunových dluhopisů.
Proč? Zkusil jste vůbec google? Hned první odkaz vám napoví:https://domaci.ihned.cz/c1-15649040-rozsah-restituci-v-cr-nema-v-dejinach-obdobu-rika-rychetsky
Stanovení hranice tzv. rozhodného období pro odčiňování a zmírňování křivd způsobených komunistickým režimem bylo správným a nezbytným krokem. Snad žádná země v Evropě nemá dějiny tak bohaté na bezpráví a konfiskace (tuším, že kromě Krymských válek se všechny války v Evropě přehnaly přes naše území)- bez takové hranice by restituce neměly žádné ohraničení a mohly by jít až do doby pobělohorské a třicetileté války.
Tak tvrdit, že komunisti pokračovali v odkazu TGM chce nejen kuráž, ale i notnou dávku kvalitního matroše.
Snad se shodneme na tom, že "znárodnit pozemky s náhradou" a "sebrat všechen majek bez náhrady" je dost zásadní rozdíl. Pokud ne, je nejvyšší čas přestat v pokračování o čemkoliv, protože to co vy vnímáte jako "detail", já jako "zásadní rozdíl". BTW, rozdíl je ještě v motivaci - komunisti chtěli moc jen a pouze pro sebe na úkor všech ostatních.Je hezké, jak si čecháčci najdou důvod, jak rozlišit který zločin řešit a který ne. Vzal bych to od pozemkové reformy. Pokud se nechceme vracet hlouběji do historie, majetek bych šlechtě ani církvi nevracel vůbec. To je taky řešení. Ale současný stav je paskvil. Současný stav je totiž takový, že vracíme majetek, který církvi měl být podle prvorepublikových zákonů zabaven, ale stihli jí ho zabavit až komunisti, zatímco majetek, který se podle těchto zákonů zabavit stihl, nevracíme.No, myslím, že to je pragmatismus, který bude mít každý soudný člověk. Podle mého nějaká čára být musí, kde je nutné se s náhradami zastavit nebo jak hluboko do minulosti je to akceptovatelné? A dále tvrdím, že rozhodně nelze akceptovat stav po zločinném režimu, který kradl a zabíral i podle toho, jak který papaláš potřeboval.
Opravdu to předchozí režim nestihl, když pozemkovou reformu ukončil v roce 1939?
Paskvil je tvrdit, že skutečnost je definovaná záměrem a nikoli aktuálním stavem, realitou (skutečností).
Že matka chtěla odkázat všechen majetek dceři, ale nestihla změnit závěť a tak všechno dědí syn podle staré závěti a tak to není správné? Nezajímavé!Komunisti například dokončili znárodňování půdy, na které měl stát nárok podle Masarykovy pozemkové reformy z roku 1921*. Odstranění spodního limitu je potom rozšíření původního opatření. Byť souhlasím v tom, že Masarykův cíl bylo připravit o moc církev, zničit šlechtu (viz zákaz šlechtických titulů), a dát pozemky lidu, zatímco cílem komunistů bylo zničit církev a šlechtu, a získát monopol na půdu.Když 2 dělají totéž, není to vždy totéž. Jak už jsem psal, pozemková reforma z roku 1919 byla ukončena. Komunisti přijali zákon, který se jmenuje "Zákon o nové pozemkové reformě...". Tedy oni sami pojmenováním definují, že nejde o pokračování.
Nuceně vykoupit za třetinu ceny je taky znárodnění. Nebo by bylo v pořádku, kdyby Komunisti nuceně vykupovali továrny za korunu?Není zajímavé, KSČ provedla novu reformu a nikoli pokračování. A ukradli všechno, tedy nenechali nic. Já v tom vidím velký rozdíl, ale jestli s tím nesouhlasíte - prosím, vymlouvat vám to nebudu.
Proc ceska televize nerekla, ze korunove dluhopisy jako prvni vydal Kalousek,pochopitelne rekla a opakovalo to hodnekrat (napr. zde, dalsi si snad zvladnes vygooglit sam)
a proc nedali do souvislosti znarodnovani cirkvim se znarodnovanim slechte, ktere provedl taticek Masaryk? Duvody pro obe znarodnovani jsou stejne. Takze by mel byt stejny i zpusob, jakym se k tomu CR postavi. Takze ted jsou na rade restituce pro slechtu.WFT?? Jestli sis po letech diskuzi o cirkevnich restitucich jeste nestihl vsimnout, ze na pozemkovou reformu se restituce nevztahuji, tak to moc nevim, co na to rict. Jestli to bylo mysleno tak, ze pozemkova reforma bylo to same jako komunisticke znarodneni, tak na to taky moc nevim, co rict. At tak nebo onak, do souvisloti to nedavali, protoze to davat to do techto souvisloti je naprosto nesmyslne. Ale urcite to mohl udelat napr. Filip, ktery dostal (nejen) na CT prostor se k tomu vyjadrit uz nescetnekrat, tam by odpovidala i logika argumentace
Takže když si zvolíme komunisty, a ti opět všechno znárodní, bude to v pořádku.obecne ano, ale k tomu je taky dobry rict, ze diky ustave, ustavnimu soudu a diky EU (pokud by se nekdo snazil ohybat ustavni soud jako treba v Polsku), to jen vicemen jen hodne teoreticka moznost
Krom toho, komunisti dostali v roce 1946 ve svobodných volbách 38%, v čechách dokonce 43%, takže jsme k nim rozhodně nepřišli tak nezaslouženě, jak se dějiny snaží tvrditmozna tak dezinforamcni weby, ktere asi ctes (nebo kde jsi k tomu prisel?), ale ja nikde (jak v literature, tak ve verejnopravnich mediich) takovou historii, ktera by tohle zpobychnovala, nevidel
Ke zbytku: Je jednodušší obecně rýt než poukázat na konkrétní věc.ano, ja ti dal dal uz nekolik odkazu a poukazal na konkretni veci, zatimco ty jen obecne ryjes...
Já říkám, že znárodnění je vždycky krádež.
Není to náhodou stát, kdo definuje krádež?
Gheta pro slušný , tam se i ti nejslušnější změní v poslušný
Psi štěkají karavana jede dál.
ať si Milion chvilek proti demokracii na Letné havluje jak chce.Pro pořadatele je to hra a tréning, jak se stát führerem - tedy dneska se říká leaderem:
https://www.youtube.com/watch?v=diw-yNo6-t4až si nacvičí práci s davem na hejtování Babiše (což je celkem snadný cíl), tak může svoji zkušenost využít pro různé jiné uvědomělé projekty. Tipoval bych, že to bude něco euro-multikulti-eko-oteplo-genderového. Nechme se překvapit - taky dost záleží, kdo to zasponzoruje.
Systémovým řešením je pak zrušení dotací (a obecně omezení přerozdělování)Bylo by supr, kdybys projednou mohl tyhlety tvrzení nečím podložit. A teďka fakt nemyslim komentářem ve stylu wall of text obsahujícím dohromady pouze nějaké econ 101 a deklaraci osobního názoru povášeného na objektivní skutečnost. Ideální by byl odkaz např. na studii, kde nějak nasimulovali tržní prostředí s dotacemi, pak odstranili dotace a přerozdělování a pozorovali takový a makový efekt. Něco na ten způsob. Mně by třeba docela zajímalo, jak se volnému trhu skutečně daří/nedaří v různých nastaveních, jaké jsou efekty, atd. Bohužel za celou dobu jsem se od tebe nikdy nic takového nedozvěděl, i přes kilobajtové komentáře, protože pokaždý to je jen něco ve stylu 'trh funguje tak a tak, mělo by se udělat to a to a tak to prostě je, protože to říkám' a čus...
Systémovým řešením je pak zrušení dotací (a obecně omezení přerozdělování)Zrušení dotací (tedy spíše omezení a návrat k původnímu účelu), by dle mne, znamenalo konec konec vládnoucí kliky EU a dalších. Z dotací se stal hlavní nástroj vydírání všech. Konečně takzvaný audit Babišova střetu zájmů to ukázal na sto procent. Použijme jako příklad zemědělství. V současné době je průměrná výše dotací v zemědělské výrobě někde mezi 20 - 30 procenty obratu. Nejlepší čistě zemědělské firmy dosahují ziskovosti okolo deseti procent. To znamená, že bez dotací, je jakýkoliv zemědělský podnik v obrovském minusu. To platí jak pro malou rodinnou farmu tak pro kolos typu zemědělské sekce Agrofertu. Existuje určitá regulace dotací, která znevýhodňuje velké firmy, ale to nemá podstatný vliv. Takže ve střetu zájmů (dle auditu), a tudíž nesmí do politiky jsou všichni podnikatelé v zemědělství , myslím, že i stavebnictví a další. Takže budeme, asi brzy moct volit pouze rodové úředníky a nemakačenky, jinak tito nám vystaví glejt, že jsme ve střetu zájmu svolají demonstraci, kde si lidé zahulákají přemluví bábu i dědka, na to mají specialisty a budeme kde no, v ... .
Jak se žije zemědělci, který se o krajinu stará? Rozhovor s Danielem Pitkem.
Já tvrdím, že dotace, které dostáváme, jsou peníze za službu, kterou děláme pro společnost. Ty peníze nejsou určené na to, abych zvýšil počet dobytka nebo množství peněz, které vydělám pro sebe. Jsou to peníze proto, abych udržel funkce krajiny. Jsou to veřejné peníze a mají být vydávány ve veřejném zájmu.
Zemědělci musí v krajině udržovat všechny mimoprodukční funkce, ať je to biodiverzita nebo trvalá úrodnost půdy, na které hospodaříme. Musíme se snažit, abychom měli nulovou erozi jak větrnou, tak vodní. Tím udržíme plodnost půdy i pro další generace. A hlavně musíme zajistit, aby krajina i půda mohla zadržovat vodu.
Když se podíváte do Rakouska, Švýcarska, Belgie, Anglie, do Dánska a Německa, uvidíte, že struktura krajiny je úplně jiná než u nás. Mají mnohem pestřeji strukturovanou krajinu, která má všechny prvky, které jsou důležité pro zachování mimoprodukčních funkcí, ať už to jsou mokřádky, rybníčky, remízky, solitérní stromy, aleje, nelesní zeleň nebo mají menší velikost půdních bloků.
Takže ve střetu zájmů (dle auditu), a tudíž nesmí do politiky jsou všichni podnikatelé v zemědělství , myslím, že i stavebnictví a další.
protipříklad: Marián Jurečka (nebere dotace)
Prohlásil, že farma jeho ženy se vzdala všech dotací vyjma těch nárokových na plochu, které pobírají všichni zemědělci.
potřebují být konkurenceschopní vůči dotovanému německému masu, mléčným a dalším výrobkům
Nepotřebují.
I když pomineme zbytnost většiny potravin živočišného původu, chov zvířat je zdrojem hnojiva aj.
nějakými mokřádky a rybníčky
Prvky jako „mokřádky a rybníčky“ jsou zásadní k tomu, aby to tu nedopadlo jako poušť.
To truchlení může být tak silné, že je potřeba vyhledat odbornou pomoc?
Environmentální žal nebývá méně silný než žal osobní. Psychologové a thanatologové pozorují u některých ochránců přírody podobné příznaky: akutní posttraumatickou stresovou poruchu, těžkou únavu a epizody pláče.
Takže ve střetu zájmů (dle auditu), a tudíž nesmí do politiky jsou všichni podnikatelé v zemědělství , myslím, že i stavebnictví a další.kde presne se to v tom auditu (resp. predbezne zprave) pise? Muzes to tady ocitovat?
Zrušení dotací (tedy spíše omezení a návrat k původnímu účelu), by dle mne, znamenalo konec konec vládnoucí kliky EU a dalších. Z dotací se stal hlavní nástroj vydírání všech. Konečně takzvaný audit Babišova střetu zájmů to ukázal na sto procent.Děkuji za názor, nicméně to je přesně to, co jsem v reakci nechtěl (něčí osobní názor).
Takže ve střetu zájmů (dle auditu), a tudíž nesmí do politiky jsou všichni podnikatelé v zemědělství, myslím, že i stavebnictví a další.Není mi jasný, čemu se divíš. To jsi vlastně jenom zopakoval definici střetu zájmů.
Takže budeme, asi brzy moct volit pouze rodové úředníky a nemakačenky, jinak tito nám vystaví glejt, že jsme ve střetu zájmu svolají demonstraciNa okraj: I kdyby to tak bylo, tak tohle lidem zřejmě nevadí, jinak by nezvolili jednoho takovýho typickýho úřednickýho nemakačenka na hrad...
Fabrikant: "Já ve své továrně živím padesát lidí." Spisovatel: "To je omyl, pane. Těch padesát lidí živí vás!"
Takže souhlasíš, vybudoval se systém, kde ti co vyrábí nesmí vládnout, ale poslouchat všeho schopnou tlupu nové šlechty.Wat? Střet zájmu je, že ty věci nemáš dělat zároveň. Pokud se velkozemědělec rozhodně jít do politiky, tak prosim, proč ne, ale ať to jasně a prokazatelně oddělí.
Oddělit znamená co? Svěřenský fond zjevně nestačí (byť dle zákona by stačit měl) a převod na někoho známého nebo příbuzného asi taky nebude ono. Takže zbývá co? Prodat všechny svoje firmy někomu úplně cizímu a mít na účtě miliony nebo miliardy korun? Má se ten člověk úplně všeho vzdát kvůli politické kariéře? Jak dlouho bude politikem?
Třeba Heron tady píše: #55
Mě se líbí nová strana … a to hlavně v tom, že tam natahal lidi, co mají něco za sebou, mají nějakou konkrétní minulost a každý se může podívat, co ten člověk skutečně udělal.
Ano, schopní lidé obvykle něco vybudují, často to jsou firmy. A v politice chceš schopné lidi. Zároveň nechceš „střet zájmů“. Tohle nemá moc řešení.
Navíc, když politik bude svými politickými kroky nahrávat své vlastní firmě, tak je to všem na očích, bude se to medializovat a nakonec ho budou soudit voliči v příštích volbách. Pokud ale vlastní firmu nemá a bude svými kroky nahrávat někomu jinému, kdo mu bude platit (nebo poskytovat jiné výhody) bokem, tak je to přinejmenším stejně společensky škodlivé, ale šanci na úspěch/utajení to má mnohem větší.
Pokud ale vlastní firmu nemá a bude svými kroky nahrávat někomu jinému, kdo mu bude platit (nebo poskytovat jiné výhody) bokem, tak je to přinejmenším stejně společensky škodlivé, ale šanci na úspěch/utajení to má mnohem větší.Příklad: Babiš a hlasování o podpoře biopaliv v době, kdy v PS ještě neměl svoje lidi.
Z toho mi vyplývá, že být podnikatel a politik zároveň v zásadě není problém a že snažit se jako politik získat výhody pro svoji firmu je ten hloupější a méně efektivní způsob, jak podvádět.
byť dle zákona by stačit mělJenže ten zákon je stylem vlk se nažral a koza zůstala celá. A ke vší smůle si toho EU všimla.
Ano, schopní lidé obvykle něco vybudují, často to jsou firmy. A v politice chceš schopné lidi. Zároveň nechceš „střet zájmů“. Tohle nemá moc řešení.Tak má to řešení v tom, že do politiky vstoupíš až ve chvíli, kdy máš na kontě miliony a ten podnik jsi někomu prodal a nemáš na něj vliv. A než někdo napíše, že jako politik můžeš dělat rozhodnutí, které tomu podniku pomohou, tak jistě ano. Pokud je politik dobrý a zlepší stav země natolik, že všechny podniky lépe prosperují (včetně toho jeho), tak to není střet zájmů. Ten by to byl ve chvíli, kdyby pomáhal své firmě na úkor ostatních. Nehledě na to, že ne všichni schopní lidé, kteří něco dokázali, musí být nutně podnikatelé.
bude se to medializovatJJ, zejména, když je premiér současně majitelem té firmy a současně majitel všech klíčových médií.
Díky eurofondům proudí do České republiky víc „rozvojové pomoci“ než do nejchudších zemí světa. Nejen, že si to moc neuvědomujeme. Neumíme s nimi ani příliš nakládat. … Jak překonat Samaritánovo dilema, kdy větší výdaje na pomoc znamenají menší snahu těch, kterým je pomáháno? Lidé jako kybernetik Stafford Beer či manželé Ostromovi poukázali na to, že teorie her a jí řešené problémy jsou dány především malou variabilitou možností k odpovědnému rozhodování. Jakmile se možnost výběru rozšiřuje a aktéři získají více možností komunikovat, přestává teorie her fungovat a roste počet řešení, která jsou pro všechny výhodná. … Rozvojová politika by se především měla zaměřit na potřeby cílových skupin a účinně s nimi komunikovat. Projekty musejí vznikat na základě znalosti konkrétního prostředí a v co nejužší spolupráci s jejich příjemci. Nejde jen o překonání problému „dávat rybu.“ Ani koncepce „naučit chytat ryby místo dávat ryby“ nestačí: co když je chytat ryby nesmysl? Správné je „nedávat rybu“ ani „neučit chytat ryby“, ale podpořit lidi v tom, aby si našli vlastní cestu z problémů, ve kterých se ocitli. …
tržní prostředí s dotacemi, pak odstranili dotace a přerozdělování a pozorovali takový a makový efekt
Historická zkušenost z praxe se hledá dost těžko, protože tenhle jev obvykle není izolovaný a pak má také dlouhodobé následky, takže najít příklad, kdy se zavedla/zrušila nějaká politika, a pak se najednou věci zázračně zlepšily, jde docela těžko. Komplexním historickým příkladem budiž ekonomická neefektivita socialistických zemí východního bloku, které nejen, že hospodářsky nestačily tržním ekonomikám, ale zároveň tyto režimy zanechaly infrastrukturu a životní prostředí v dost zpustošeném stavu a také pro ně bylo typické výrazné omezení lidských práv a často i terorizování vlastních občanů.
Co se týče simulací, tam jsou teoreticky šance vyšší, ale tam bych zase byl docela skeptický v tom, zda by protistrana byla ochotná přijmout výsledky takové simulace jako argument. V podstatě jakákoli simulace (ať vyjde ve prospěch kohokoli) se dá zpochybnit tím, že ten, kdo ji prováděl, ji nastavil/naparametrizoval tak, aby výsledky vyšly, jak hodí jemu.
Teorie a logika skutečně jsou relevantní nástroje v tomto oboru. Kam vede jejich zanedbávání, nepoužívání a nevěnování se politické teorii, vidíš právě kolem sebe – Babiš premiérem, Zeman prezidentem, veřejné finance v dezolátním stavu, pokřivené ekonomické vztahy, blbá nálada ve společnosti… Takhle to dopadá, když se systém jen ad-hoc záplatuje a sledují se krátkodobé cíle a dělají opatření, která mají okamžitou odezvu v praxi.
Komplexním historickým příkladem budiž ekonomická neefektivita socialistických zemí východního bloku, které nejen, že hospodářsky nestačily tržním ekonomikám, ale zároveň tyto režimy zanechaly infrastrukturu a životní prostředí v dost zpustošeném stavu a také pro ně bylo typické výrazné omezení lidských práv a často i terorizování vlastních občanů.Ok, z toho ale bohužel neplyne nic moc pro např. kapitalismus / pravici / volný trh atd, zejména ne pro neoliberální formy...
Co se týče simulací, tam jsou teoreticky šance vyšší, ale tam bych zase byl docela skeptický v tom, zda by protistrana byla ochotná přijmout výsledky takové simulace jako argument. V podstatě jakákoli simulace (ať vyjde ve prospěch kohokoli) se dá zpochybnit tím, že ten, kdo ji prováděl, ji nastavil/naparametrizoval tak, aby výsledky vyšly, jak hodí jemu.Tak samozřejmě, v tom je vždycky riziko těchto studií. Ale ono je možné jich udělat víc, naparametrizovat různě a dívat se, jak věci ne/změní atd. Minimálně by to byl nějaký základ, nad kterým by se dalo alespoň bavit.
Teorie a logika skutečně jsou relevantní nástroje v tomto oboru.Tak jednak teorie & logika != nutně ideologie. Ale hlavně, IMHO (a přiznávám, že toto je taky osobní názor) politiku a státní zřízení prostě nevymyslíš. Tj. bez té empirie a reálných zkušeností to prostě nejde, methinks. To je jako napsat software a pustit ho do produkce bez testů, aniž bys ho byť jen spustil, a představovat si, že to bude fungovat, protože jsi to přece logicky vymyslel...
Tak jednak teorie & logika != nutně ideologie.
Ale hlavně, IMHO (a přiznávám, že toto je taky osobní názor) politiku a státní zřízení prostě nevymyslíš.
Četl jsi Republiku? Zvlášť ta Zénónova byla zřejmě vtipná.
To je jako napsat software a pustit ho do produkce bez testů, aniž bys ho byť jen spustil, a představovat si, že to bude fungovat, protože jsi to přece logicky vymyslel...
Formální verifikace…
Formální verifikace…I formální metody mají své limity a neprobádané oblasti. Zeptej se kluků z IOHK.
Kdyby sli po volbach doleva a stala se z nich moderni proevropska socialni demokracie, tak je volim.Piráti už snad víc doleva jít nemůžou. Stačí se podívat na Davkola - to je prototyp moderního evropského marxisty. A takových lidí tam je plno.
Piráti už snad víc doleva jít nemůžou.No nějaká malá rezerva na zelený komouše ještě zbejvá, politické křídlo Antifa k tomu už ale nemá moc daleko, nejradikálnější komouše už zdatně dotahují.
Jak to vidí lidé, kteří V.H. znali osobně? Například takhle: http://hedvicek.blog.cz/0906/opilec-vaclav-havelJežišmarja. Ty jsi fakt dobrej soudruh. Tohle je canc jednoho člověka (Jiří Wolf), který nikdy nikdo nepotrvdil. Tolik k tvému "lidé", je to jeden člověk - Jiří Wolf. Ten se reálně s Havlem zdaleka tak dobře neznal, tolik k tvému "znali osobně". Ten člověk je zřejmě tak trochu blázen a Havla fanaticky nesnáší, promítá si do něj veškeré vnímané problémy... Zajímavé na tom je taky to, že lidem jako ty strašlivě vadí údajný Havlův alkoholismus, ale to, že Zeman málem poblil korunovační klenoty, je úplně v pohodě... Ty budeš asi volič ksčm, což?
Jediný výskyt slova "děvkař" v celé téhle diskuzi je pouze ve tvém příspěvkVšimni si ale taky, že jediný výskyt slova 'Havel' je v příspěvcích od tebe a M-traina (a pak až v reakcích na ně). Asi ho máte opravdu rádi, když se o něm chcete tak bavit...
jak tam honil Olgu ožralý se sekerou v rucePořád jsi ještě nevysvětlil, proč Havlův alkoholismus vadí, zatímco Zemákův ne. Měl by sis ujasnit, jestli teda ten alkohol vadí, nebo ne.
ale ti hlavní stbáci, kteří to celé řídili, jsou stále ještě u moci, zejména v soudnictvíČistě ze zvědavosti: Může být konkrétní?
Vozejku, teď ses prokecnul – jednak že používáš smrduté Widle, což je nástroj amerických imperialistů k ovládnutí světa, jestli o tom nevíš (což je tedy fakt – v tomhle se asi se s. Davkolem shodnu). A jednak ten soubor na tvém disku mi nejde otevřít.
jak smýšlejí lidé, kteří k volbám nechodí, je zcela legitimní - proč k volbám nejdou a proč si potom na něco stěžují? Jít k volbám je tak trochu morální povinnost - ale pokud nejdu, nebudu komentovat politické děnskutecne nechapu, kde se bere takovy (priznavam) rozsireny nazor. V demokracii nemusi mit ani vsichni volebni pravo a presto to bude demokracie. To jen na okraj. Ja jsem jako mlady clovek, zrovna tak jako vy jeste 'volil' kandidaty Narodni fronty a ted uz 30 let volim 'me' zastupce do zemskeho nebo celonemeckeho parlamentu. A mohu vas ujistit, ze ti soucasni mí 'zastupci' jsou zrovna takovi jak ti za socialismu - tenkrat jsem vubec nevedel koho volim a dnes je to zrovna tak. Tenkrat sedeli v parlamente lide, ktere jsem tam nechtel a nic jsem proti tomu nemohl delat a dnes je to zrovna tak. Ja vas ujistuji, ze jsem za svuj cely zivot (jedno v jakem systemu) jeste nemel nejakou rozumnou moznost volby a jste nikdy jsem se necitil byt spravne 'zastupovan'. Reknete mi tedy, o jake moralni povinnosti chodit k volbam hovorite?
Proč lžeš?
Na druhou stranu ti nejkrvavější diktátoři (Mao, Lenin, Pol Pot, Stalin atd.) vznikli naopak revolucí proti demokracii.
Rusko za cara bylo demokracie? Co za demokracii byla Kambodža? Nebo Čína?
Čankajšek byl samozřejmě demokratický, protože ho podporovaly USA.Přemejšlim, co vyžaduje větší blbost na straně pisatele, jestli myslet tohle vážně, nebo ironicky.
Ale no tak, musím přidat celý seznam diktátorů a masových vrahů podporovaných USA a jejich poskoky, abys tohle pochopil?Nic takového prosímtě nedělej, navzdory zřejmě pocitu výjimečné znalosti nejsi jediný na světě, kdo tyto znalosti má. Místo toho bys mohl odpovědět na položenou otázku bez vymlouvání se / whataboutismu na politiku USA:
Na druhou stranu ti nejkrvavější diktátoři (Mao, Lenin, Pol Pot, Stalin atd.) vznikli naopak revolucí proti demokracii.Rusko za cara bylo demokracie? Co za demokracii byla Kambodža? Nebo Čína?
Rusko za cara ... LeninTady končíš, protože to prostě nefunguje. Kdo vládl v říjnu 1917 Rusku?
"EU několikrát zvedla prst a varovala nás, abychom s tím něco udělali."Pamatuješ před lety tu fotku premiéra Nečase, jak v Bruselu odcházel z jednání s brekem, když mu řekli že jestli nezastaví rozkrádání dotací, tak žádné další nedostaneme? Moc jsem se tomu tenkrát nasmál! A EU sypala dotace dál, aniž by nějak zasáhla. Je tohle vina Babiše?
Takže až budou všichni do jednoho sedět se zabavenými majetky, půjdu Babišovi osobně po krku.A proč by se to mělo zrovna v tomhle pořadí? Mně zločinný premiér přijde jako aktuálnější problém.
Armáda bývalých zločinců si tedy podle tebe může dál užívat svoje nakradené miliardové majetkyNic takového jsem nikde nenapsal ani blbou náhodou.
a ty půjdeš lynčovat jednoho jejich odpůrceJak jako jejich odpůrce? Vždyť je to jeden z nich.
Jeden z nich? Se tak zrovna moc nechovajíTo, že členové zločinecké bandy mají mezi sebou osobní rozpory a navzájem se obviňují z kdečeho je naprosto běžné. Nechápu, jak tě na tom může něco překvapovat.
Ale volit misto Babise Kalouska fakt reseni neni.To souhlasim. Nevim, jaký rozložení preferencí je mezi demonstranty - bylo by zajímavé to vědět - ale myslim si, že tam TOP 09 většinu nemá. Z mého pohledu by zbavit se Babiše mohli (měli) chtít sami voliči ANO. Úplně nevěřim těm řečem, že ANO = Babiš, IMO je to rétorika, kterou se Babiš snaží tlačit zuby nehty, aby vzbudil dojem, že je zcela nepostradatelný, jediná obrana proti Kalouskovi / EU / pravici / (vyber si svého nepřítele) a jediný možný vůdce ANO. Nemyslim si, že je to reálně pravda, ta strana by pravděpodobně mohla fungovat celkem dobře bez něj.
Jde o to, že lidi co volí Kalouska vypadají při pořvávání na náměstí směšně, protože pouze volí jiného mafiána.Nerozumim pointě, nepřijde mi, že by se tím nějak odlišovali od voličů Babiše...
Kdyby lidé nechtěli, aby byl u moci Babiš, nedávají hlas ANO.Nemyslim si, že to nutně musí tak být. Na začátku Babiše víceméně nikdo neznal, a dostával hlasy. Podobné to může být s případným nástupcem. Je samozřejmě otázka, jestli by to bylo dobře, což záleží na tom, co by to bylo za nástupce... (Rozhodně si od toho neslibuju kdovíco a volit je rozhodně neplánuju, s Babišem nebo bez.)
A korunu tomu nasadil Čunek ve 20 minutách, kde úplně explicitně řekl, že bychom si naše podvůdky měli tutlat, jen abychom dostali další peníze. To kam a na co ty peníze jdou má být nepodstatné, hlavně tu EU podojit.Pozor na to - tohle je dvousečná zbraň. Ono totiž když se v tom "udělá pořádek", tak budeme čerpat tak málo, že už nebude možné občany ohlupovat tím, jak nás ta úžasná EU štědře obdarovává a jak jí máme být vděční. A bude potřeba i zpětně přiznat, že to, co "k nám" v minulosti z EU přiteklo, byla z větší části šmelina a ty peníze skončily v kanále nebo v kapsách pár lidí. Tzn. nic moc přínos pro občany ČR.
A bude potřeba i zpětně přiznat, že to, co "k nám" v minulosti z EU přiteklo, byla z větší části šmelina a ty peníze skončily v kanále nebo v kapsách pár lidí. Tzn. nic moc přínos pro občany ČR.Správně. Tady v ČR si dokážeme sami suverénně rozkrást rozpočet, nepotřebujeme k tomu pomoc EU.
Problém je v samotné existenci tohoto zvráceného a megakorupčního systému. Perestrojkou neozdravíš systém založený na korupci, soudruhu.
Když tady čtu o těch kotlíkových dotacích, vybavila se mi jedna "reklama" na ně. Byl to jakýsi propagandistický plakátek v autobuse. Byla na něm šťastná holčička, která mohla díky dotacím lépe dýchat v malé vesničce. Oslavování sebe sama a sebepropagaci měly v oblibě ne zrovna demokratické režimy. Vyžívala se v tom Třetí říše a dělá to i říše čtvrtá.
Mezi zakořeněné iluze mezi obecným lidem patří to, že nám hodná EU pořád něco jako platí. V celkové bilanci jsou to jen korupční drobty od stolu. Zahraniční firmy vyvádí každoročně zisky řádově větší. Přesná čísla neznám, ale zahr. firmy až stovky miliard a dotace desítky miliard, které se často projebou na kokotiny.
A Bureš? To je jen pragmatický dojič eurosocialismu. Jako byl Béda v Básnících, který žhavil drát a nažhavil ho akorát. To byl dojič socialismu. Bureš už ten drát už trochu přežhavil.
Závěr zní, soudruhu, že dokud bude existovat zvrácená eurodotační uchylárna, která udržuje eurocialismus v chodu a na kterou jsou nabaleny celé politické dotační mafie, budou existovat i dojiči eurosialismu jako je Bureš. Na to můžeš vzít jed, soudruhu.
Problém je v samotné existenci tohoto zvráceného a megakorupčního systému.Ok, ale co s tim chceš realisticky dělat? Máš pocit, že jiné politické systémy řádově podobné velikosti - tzn. např. USA, Rusko, Čína, ... - jsou znatelně méně megakorupční? To IMO ani náhodou. V porovnání s nimi na tom pravděpodobně bude EU ještě relativně dobře. Podle mě to je prostě obecný problém velkých politických celků. Samozřejmě tady někteří navrhnou, že řešením je vystoupit a nebýt součástí velkého celku, nicméně jak můžou věřit tomu, že budeme rovnocenný partner mnohonásobně silnějšímu subjektu moc nechápu...
Zahraniční firmy vyvádí každoročně zisky řádově větší.To je ale úplně jiná metrika a taky úplně jiný subjekt (firmy != EU). A opět je to obecný problém.
Podle mě to je prostě obecný problém velkých politických celků.
A položil sis už někdy otázku, zda je to bezpodmínečně nutné? Podle mě není a neuzrál k tomu čas ještě a toto sjednocování od stolu přivolá spíše prudký hněv lidu, než vděčnost vůdkyni čtvrté říše.
To je ale úplně jiná metrika a taky úplně jiný subjektAni bych neřek. Politika a velký korporátní byznys jsou propojeny všude tedy i v EU. Jako příklad může posloužit tzv. dvojí kvalita potravin. V tom bych viděl jasný zásah lobbistů. Potraviny pro jeden okruh spotřebitelů a hovna pro druhý. V eurosocialismu jsou si všichni rovni, ale přece jenom, přiznejme si to soudružsky na rovinu, někteří jsou si rovnější.
A položil sis už někdy otázku, zda je to bezpodmínečně nutné? Podle mě není a neuzrál k tomu čas ještě a toto sjednocování od stolu přivolá spíše prudký hněv lidu, než vděčnost vůdkyni čtvrté říše.Moc nerozumim, co tím chceš říct...
Ani bych neřek. Politika a velký korporátní byznys jsou propojeny všude tedy i v EU. Jako příklad může posloužit tzv. dvojí kvalita potravin. V tom bych viděl jasný zásah lobbistů. Potraviny pro jeden okruh spotřebitelů a hovna pro druhý. V eurosocialismu jsou si všichni rovni, ale přece jenom, přiznejme si to soudružsky na rovinu, někteří jsou si rovnější.Mně šlo spíš o to, že tenhle problém nejspíš byl před EU a setrval by, i kdybychom z EU vystoupili. Nebo si představuješ, že když vystoupíme z EU, začnou k nám firmy najednou dodávat kvalitnější zboží? To mi nepřijde úplně pravděpodobné...
Moc nerozumim, co tím chceš říct...
Tim chci říct, že žádný říšský rozpočet nebo dotace nejsou nutný a jde to dobře i bez nich (období EHS třeba). To bylo období spolupráce suverénních států a z té spolupráce profitovali všichni. Jakmile se začnou utahovat šrouby a centralizovat (současná EU) už se nejedná o výhodnou spolupráci pro všechny nýbrž o nadvládu velkých nad malými.
Nebo si představuješ, že když vystoupíme z EU, začnou k nám firmy najednou dodávat kvalitnější zboží?
Ne, to si nepředstavuju. A furt mi to vystoupení necpi, nejsem jeho zastáncem. Vytírat si prdel s ČR budou všichni v rámci EU a nepochybně i bez EU. Možná by bylo dobré to vzít trochu zeširoka: Před válkou patřila ČSR mezi deset hospodářsky nejvyspělejších zemí světa. Byla před Německem, Francií, Rakouskem.. Po tzv. revoluci byla šance tu pozici zaujmout znova. Němci a spol si to moc dobře uvědomovali, báli se konkurence. Potřebovali nás schlamstnout, ovládat a řídit. A to se taky stalo.
A to je další věc, kterou jsem chtěl nastínit. My sice potřebujeme EU k udržení nějaké hospodářské úrovně, to je jasný. Ale neméně potřebuje Německo a Západ nás. Tak výstavní a vzorovou koloniii za humny, kam se můžou vyvézt hovna (to je ten jednotný evropský trh) a říkat tomu potraviny a kde dělají zaměstnaci v montovnách za třetinu obvyklých platů prostě neseženou, tím jsem si jist. To je zlatej důl a excelentní oslíčku otřes se a německý blahobyt by vzal rychle za svý, jestliže by zvedli plat alespoň na púolovinu. Sem sice proudí nějaký miliardy na posranejch dotacích, avšak mnohonásobně více každoročně do EU odtéká, to je třeba si uvědomit, soudruzi.
Kostelecké uzeniny od velkouzenáře Bureše pochází z protektorátu Böhmen und Mähren (tschechisch). A možná i zčásti ze sudetské župy.
Kdybys pozorněji četl, soudruhu, dozvěděl by ses, že Bureš je pouhým produktem eurosocialismu. Neni to poněkud perverzní? Motýle může přehazovat miliardy vidlema a pobírá dotace.
Jeden pobírá dotace na to, že něco pěstuje na antiekologická paliva a druhý na to, že nepěstuje nic. To je o něco vyšší level eurosocialismu, pobírat dotace za škrábání se v prdeli a dloubání se v nose.
Já jsem neřek, že je socialista, ale že je produkt socialismu.To téměř určitě není pravda. Babiš / Agrofert z velké části vyrostly v 90. letech, před vstupem do EU. Za socialismus bych úplně tu dobu neoznačil. Babiš je dost klasický oligarcha převážně východního typu, jací jsou pro východní blok celkem typičtí (na západě mají svoje protějšky, ale ti fungují trochu jinak). Je to člověk, který funguje víceméně podobně jak v kapitalismu, tak v socialismu. Když jsou dotace, dojí dotace, když dotace nebudou, bude dojit jiným způsobem.
Ne, to si nepředstavuju. A furt mi to vystoupení necpi, nejsem jeho zastáncem.Já vim, neměl jsem v úmyslu ti to cpát, spíš se snažim dešifrovat s čím porovnáváš. Moc nevěřim tomu, že důvod, proč se k nám dovážejí horší potraviny nebo jsou tu montovny je výhradně nebo většinově politika EU. Všimni si, že tohle tady dělají mimo evropských firem také firmy jako Amazon, na Slovensku Kia nebo podobně. Čiliže zajímalo by mě, jestli bys mohl jmenovat nějaké konkrétní politické kroky, kterými tohle podle tebe EU v ČR způsobuje.
horší potraviny nebo jsou tu montovny je výhradně nebo většinově politika EU.Je a není, jak se to veme. EU je hlavně Německo, co si budeme namlouvat, to je třeba si otevřeně soudružsky přiznat. Německo se přece jenom už trochu zcivilizovalo, jde na to od lesa,od vysidlování a vyvražďování už upustilo.Spokojí se s hospodářskou a politickou nadvládou, v podstatě i Adolf by mohl být vcelku spokojen.
Myslim, že už jsem to někde psal. Ty kroky jsou zamítnutí sjednocení kvality potravin na úrovni Nejvyššího sovětu v čele s generálním tajemníkem Drunkerem (za asistence pečlivě prověřených kolaborantů jako je Jourová, komisařka pro ochranu spotřebitele).
Opět je třeba si sundat růžové brejle, Sovět neudělá nic, co by bylo proti zájmu Německa. A dovážet hovna v potravinovém balení do celého bývalého východního bloku je v zájmu Německa, je to obrovský kšeft. To samè platí i pro montovny, je v zájmu Německa, aby ČR bylo podřízenou výnosnou kolonií, jenže to se těžko bude projednávat na úrovni Nejvyššího sovětu.
Myslim, že už jsem to někde psal. Ty kroky jsou zamítnutí sjednocení kvality potravin na úrovni Nejvyššího sovětu v čele s generálním tajemníkem Drunkerem (za asistence pečlivě prověřených kolaborantů jako je Jourová, komisařka pro ochranu spotřebitele).A jakým že způsobem tohle zajistí, abychom tu neměli potraviny druhé jakosti?
A dovážet hovna v potravinovém balení do celého bývalého východního bloku je v zájmu Německa, je to obrovský kšeft. To samè platí i pro montovny, je v zájmu Německa, aby ČR bylo podřízenou výnosnou kolonií, jenže to se těžko bude projednávat na úrovni Nejvyššího sovětu.Tohle by dávalo smysl, kdyby tu byly hlavně německé potraviny a hlavně německé montovny. Nicméně vidím tu spoustu nekvalitních potravin i montoven z tuzemska, jiných zemí EU nebo zemí mimo EU. Například polské potraviny jsou už dnes legendární. Já bych s dovolením tvou hypotézu označil za kravinoidní a nabídl hypotézu jinou: Máme tu nekvalitní potraviny, oblečení, montovny atd., protože Češi si to nechají líbit. Taková je IMO smutná realita a házet to na EU je akorát neschopnost přiznat si vlastní neschopnost. Naši drzí karteloví mobilní operátoři tohle označili eufemicky jako "specifický trh". Mimochodem ti operátoři jsou další doložka, že ten problém bude skutečně spíše na naší straně - ty operátory nám nikdo nevnucuje a v okolních zemích nabízejí typicky lepší podmínky. Nicméně tady jsou lidi bohužel předem skeptičtí k čemukoli, co zavání nějakou občanskou iniciativou a vystupováním z davu, takže s tím nkdo nic neudělá.
Já nevim, co se ti pořád nezdá. Uvedl jsem jasný příklad projednávání kvality potravin na úrovni Nejvyššího sovětu. Jednu chvíli to vypadalo, že by se mohlo něco dít, ovšem nestalo se vůbec nic ( možná nějaké kosmetické úpravy). Když po mě doluješ furt nějaké příklady, mohl bys taky uvést, kdy šla EU proti zájmům Německa a velkých hráčů. Jsem nesmírně zvědav, na co si vzpomeneš.
Máme tu nekvalitní potraviny, oblečení, montovny atd., protože Češi si to nechají líbit.
To jako sorry, ale to jsou jen vzletné řečičky. Ano, Poláci vyrábí masově taktéž hovna v potravinovém balení, páč si to múžou dovolit a je to pro ně ekonomicky rentabilní. U nás lze pěstovat hovno a to doslova a nebo se jít s výsledným produktem vyfotit. Můžeš mi vysvětlit, jak může český zemědělec konkurovat prodotovanému polskému zeměděci či ultranadopovanému frantíkovi aniž by se stal kouzelníkem? Z potravinově soběstačné země jsme se stali nesvéprávnou kolonií, kde se pomalu všechno dováží. Trh je brutálně pokřiven, že to prostě nejde.
A teď kontrolní otázka. Kteréže nadnárodní socialistické společenství to zařídilo? Nu? Souhlasil bych s tím, že se u nás vyskytovali/vyskytují § 309 jako je Telička a další a ti prostě jednou takové přístupové podmínky vyjednali (když se odkážu na znalce eurosocialismu Chuldu) S tím lid už nic nenadělá, jde s tím dělat co? Nu hovno.
A montování pro Říši? To si Německo ohlídá, aby jsme zůstali nesvéprávnou kolonií. Prostředků a pák má na to dost, zlatého telete se zbavovat rozhodně nebudou.
Když po mě doluješ furt nějaké příklady, mohl bys taky uvést, kdy šla EU proti zájmům Německa a velkých hráčů.Myslim si, že nešla (ale nevim), každopádně z toho nemusí hned plynout něco hroznýho.
Z potravinově soběstačné země jsme se stali nesvéprávnou kolonií, kde se pomalu všechno dováží.Zajímavé, když chci nakoupit české potraviny, nemam s tim moc velký problém.
A montování pro Říši? To si Německo ohlídá, aby jsme zůstali nesvéprávnou kolonií.Eh, už to začíná být trochu jednotvárný. Nemyslim si, že by to bylo takhle jednoduchý, ale i kdyby, myslim si, že trochu páteře by nám neuškodilo v každém případě. Koneckonců, vystupovat z EU nechceš, tak úplně nevim, co bys chtěl jinýho dělat. Švejkování je sice hezká národní kratochvíle, ale k ekonomické prosperitě se tím nedostaneme.
Myslim si, že nešla (ale nevim), každopádně z toho nemusí hned plynout něco hroznýho.
Samosebou, že takový příklad stěží najdeš. --->>> z toho plyne, že EU je hlavně o Německu a velkých hráčích. Jestli ti to nepřijde tak hrozný, tak mě teda jo.
Český potraviny si koupíš, když chceš. Jenže toto není ani k potravinové soběstačnosti (natož na nějaký export, který by stál za řeč). Všude samá řepka na dojení dotací, a řepky se nenažereš, sadovnictví taky v háji, jabkum z Polska se nedá konkurovat. Brambory už taky dneska nikde nevidíš (a to jsme byli bramborářská skorovelmoc). Značně pokřivený socialismus. Kdyby byli aspoň ty korupční dotace v každým státě přibližně stejný.
Řikej si tomu jak chceš, třeba švejkování. Je to prostě obyčejné konstatování reality. A že si Německo ohlídá, abychom zůstali zlatonosnou kolonií, tak o tom vůbec nepochybuju. Dnes jsem někde četl, že je horkým kandidátem na gen. tajemníka Sovětu soudruh Frans Timmermans. Moc dobře si pamatují, co žvanil v tom předvolebním spitzenkandidátování. Vyhrožoval V4 odebráním dotací. Je to prostě tak, dotace jsou účinným mocenským nástrojem Říše.
Všude samá řepka na dojení dotací, a řepky se nenažereš, sadovnictví taky v háji, jabkum z Polska se nedá konkurovat. Brambory už taky dneska nikde nevidíš (a to jsme byli bramborářská skorovelmoc).A to ze si podminky udelovani dotaci na urovni jednotlivych spolecnosti urcuje clenska zeme sama, to vis? Proc nezavedeme limit podle velikosti podniku jako to maji v okolnich statech? Protoze je tady mocipan Babis, chces rict ze nam ho tady nasadil Nemec s Francouzem?
Ty musíš tu ČR hodně nesnášet co?
Jinak jdeš dost s křížkem po funuse – PSD2 se dlouze řešila v rámci České bankovní asociace.
Teď "to" po nás chce Evropská unieAle vždyť to tak je. Vyjde nějaká směrnice komisařů a zaveďte ji a třeba se z toho poserte, nebo budou sankce. Národní parlamenty jsou jen implementátoři nařízení z Brusele. Za první republiky nebyla žádná EU, žádné směrnice, dotace atd. a patřili jsme k desítce nejvyspělejších zemí světa. No a teď jsme tam kde jsme i se slavnou EU.
Samosebou, že takový příklad stěží najdeš. --->>> z toho plyne, že EU je hlavně o Německu a velkých hráčích.Mezinárodní politika je vždycky o velkých hráčích, moc nechápu, co tě na tom tak překvapuje... Mezi státy v USA nebo oblastmi v Rusku budou podobné rozdíly.
Všude samá řepka na dojení dotací, a řepky se nenažerešŽe řepkový lány jsou problém, to souhlasim, nicméně hodit tohle na EU je obdivuhodná mentální gymnastika.
Mezinárodní politika je vždycky o velkých hráčích, moc nechápuŽe o všem rozhoduje Německo s Francií by se možná dalo překousnout, ale nedá se překousnout, že rozhodují dementně.
nicméně hodit tohle na EU je obdivuhodná mentální gymnastika.Takže si představ, že tu není EU. Myslíš, že by tu někdo pěstoval řepku v tak velkym množství? To by byl padlej na hlavu. Ekoteroristické výmysly jako biopaliva jsou z EU a dotace jakbysmet. Čiže se mnohým zemědělcům nelze divit, že nepěstují třeba brambory. Zahraničním dodavatelum nemůže konkurovat a v tuzemsku se prosadí omezeně (taky kvuli lacinému dovozu), ty gymnasto.
a dotace jakbysmet.Muzes mi tedy vysvetlit proc "Státní fond tržní regulace v zemědělstvi" existoval jiz pred vstupem do EU a proc dokonce SZIF tak jak jej zname dnes vznikl v roce 2000 kdy jsme v EU nebyli? Dotace byly i pred EU a jsou i v zemich, ktere to maji do EU pekne daleko, jako treba US. A za to ze je CR pozadu v adaptaci biopaliv druhe a treti generace asi taky muze EU, teda jako muze, schvalila CR vyjimku, kdyby ji neschvalila tak by se bud pouzivala ty biopaliva 2. a 3. generace, nebo by byla CR penalizovana...
Jo, to bych moh. Byla to pravděpodobně příprava na vstup do Říše. A tohle mohlo bejt jedno z opatření. Na to období si celkem dobře vzpomínám. EU si kladla všemožné požadavky a hodnotila kandidáty na vstup jako žáčky.
A za to ze je CR pozadu v adaptaci biopaliv druhe a treti generace
Zhodnoťme si tedy nejprve biopaliva 1. generace. Větší antiekologickou píčovinu bys stěží pohledal. Když se to veme kolem a kolem, ty paliva přinášela větší ekologickou zátěž než benzín a nafta. Za to taky EU nemůže, EU je vždycky jen muzikant a to jen nesvědomití a nepokrokoví čecháčci rozkládají eurosocialismus.
Uvidíme, co se vyklube z paliv dalších generací. Na první pohled to nevypadá až tak nesmyslně. Štěpka by se mohla využít, zvláště v období kůrovcových kalamit. Ale co pak? Pěstování rychlerostoucích introdukovaných dřevin na štěpku? Další nešetrná antiekologická zátěž ve jménu pofidérního otepleneckého náboženství. A řasy v našich podmínkách vyznívají spíše jako vtip.Tady nejsme v amazonském pralese v Brazílii, kde si to můžou dovolit. Tady žádná biopaliva nemohou nahradit paliva běžná.
ČR dále zaostává v zavádění multikultiralismu 1. genearace a je uplně out je ve 2. a 3. generaci.
Jo, to bych moh. Byla to pravděpodobně příprava na vstup do Říše. A tohle mohlo bejt jedno z opatření. Na to období si celkem dobře vzpomínám. EU si kladla všemožné požadavky a hodnotila kandidáty na vstup jako žáčky.Stát to dotoval už někdy kolem 1993 (Lux).
Za to taky EU nemůžeAle tak jasně že může, já neříkám, že EU je svatá. Jako nesmysl mi přijde ta rétorika, že EU je ta špatná a my jsme ti chudáci, kterým tady EU natlačí všechno špatné. To je IMO nesmysl. EU propagovala řepku, ale čeští politici nalevo i napravo ji propagovali taky. To je role přinejlepším komplice, určitě ne oběti.
Tady žádná biopaliva nemohou nahradit paliva běžná.No něco je bude muset nahradit dřív nebo později zcela určitě. Stěžuješ si na dotace na řepku, ale přitom nákup fosilních paliv tady jistě také deformuje politiku a vytváří závislosti na státech na východ i na západ od nás. Osobně bych viděl budoucnost mj. v jaderné energii. Tady stojí za zmínku, že slušná část našich zásob uranu (a že jich nebylo úplně málo) byla za minulého režimu odvezena do SSSR (pokud mám dobrá čísla, tak dokonce 40% dosud známých zásob). To k tématu té soběstačnosti, kterou jsi tu zmiňoval. Jinak jestli chceš pěstovat brambory, tak to je chválihodné a souhlasím s tím. Je ovšem otázka, jestli tady dobudoucna brambory pěstovat vůbec půjde, když to s podnebím půjde takhle dále. Nicméně o tom asi nemá smysl diskutovat s někým, kdo je zřejmě člen církve neposkvrněné nedotknutelnosti klimatu, jejíž následovníci z nějakého důvodu a navzdory vědě věří, že 18 terawatt energie propálené ročně nemůže klimatem nijak hnout.
No něco je bude muset nahradit dřív nebo později zcela určitě.
Už teď je ale možno s velkou dávkou jistoty říct, že biopaliva to určitě nebudou (v evropských podmínkách). Říšský požadavek je 10% biosložky (nebo obnovitelnými zdroji to nazývají) do roku 2020 tuším. To je velmi smělé. Sečteno a podtrženo, tzv. biopaliva jsou další obří Potěmkinova vesnice jako dotování Řecka a značně pofidérní jako dotování Řecka. A neneděláš s tím nic. Tady je směrnice a skákejte, jak budeme pískat. S jadernou energií souhlasím, je tady však silná ekoteroristická lobby, která je ve své podstatě neekologická.
jejíž následovníci z nějakého důvodu a navzdory vědě věří, že 18 terawatt energie propálené ročně nemůže klimatem nijak hnout.
Ne, to je opravdu, ale opravdu zavádějící a falešné obvinění. Klima ovlivňuje každý organismus a tedy i člověk a už jsem to několikrát zmínil. Realisté nevěří na greténismus a na první přikázání oteplenecké církve (v jednoho původce klimatických změn věřiti budeš). Takže pozor na takováto prázdná a falešná tvrzení.
Už teď je ale možno s velkou dávkou jistoty říct, že biopaliva to určitě nebudou (v evropských podmínkách).Tohle téma nemam nijak moc načtený, ale pokud vim, tak záměr nebyl úplně nahrazení, ale spíš zmírnění problémů s fosilními palivy. Že to ekologicky smysl nedává, je věc druhá... Nicméně co jsem se zběžně koukal u nás podíl řepky použité na biopaliva v posledních letech dost klesal, to bych viděl jako malé bezvýznamné pozitivum.
Ne, to je opravdu, ale opravdu zavádějící a falešné obvinění. Klima ovlivňuje každý organismus a tedy i člověk a už jsem to několikrát zmínil. Realisté nevěří na greténismus a na první přikázání oteplenecké církve (v jednoho původce klimatických změn věřiti budeš). Takže pozor na takováto prázdná a falešná tvrzení.Z mého pohledu je víceméně jedno, jestli věříš na neúčast člověka nebo na minimální spoluúčast člověka, výsledek je stejný. Je to koneckonců podobné jako s tím postojem k EU - prostě za problémy může někdo jiný nebo něco jiného a my držet status quo...
Štěpka by se mohla využít, zvláště v období kůrovcových kalamit. Ale co pak? Pěstování rychlerostoucích introdukovaných dřevin na štěpku?Co maji drevni stepiny spolecneho s prepalenym potravinovym tukem?!
Obojí je biohmota a obé je v podstatě odpad, který jde jinak obtížně využít. Myslet si spolu s EU, že tady budeme jezdit na tuk ze řízků, vyžaduje buď kvalitní hulení, nebo nějaké tvrdší drogy. Co bereš? Potravinářského oleje v odpadních vodách (čističkách) asi moc nebude, tudíž to bude vyžadovat nějaké dodatečné třídění v domácnostech (+ dodatečné náklady a jsem zvědav, pod jakými výhružkami a sankcemi tohle zas Říše nařídí). Řek bych, že výsledek celé té biopalivové šaškárny bude nula od nuly pojde.
Potravinářského oleje v odpadních vodách (čističkách) asi moc nebudeNa to ze je jeho vlevani do kanalizace zakazano, je ho tam az az.
tudíž to bude vyžadovat nějaké dodatečné třídění v domácnostechTo uz je zarizeno ceskym zakonem.
Řek bych, že výsledek celé té biopalivové šaškárny bude nula od nuly pojde.Sice by si to rek, ale podlozit to nemas cim, takze nazdar.
To uz je zarizeno ceskym zakonem.
Na příkaz Říše. Teď nechci řešit, zda je to potřebné/nepotřebné smysluplné/nesmyslné i když tohle opatření patří k těm smysluplným. Tím chci říct, že jednoduše není na výběr a až 3/4 přijatých zákonů pochází z Říše.
Já s tím třeba problém nemám. Třídíme všechno, i když vim, že častokrát zbytečně. Plasty stejně nakonec mohou skončit ve spalovně nebo skládce. Když teď neni odbyt v Číně. Tuky taky nelijeme do hajzlu.
Když si ale představim nějaký sídliště, tak se prostě nedivim tomu, že to lidi lijou do hajzlu. Odnést to není kam (dobrá, od nového roku by se to mělo změnit) a že budou lidi chodit masově s flaštičkama do kontejneru, mi nepřijde moc reálná.
ale podlozit to nemas cimJaktože ne, dopady biopaliv 1. generace jsou hmatatelné a jasně doložitelné. Ty další generace vypadaj, že maj víc hlavu a patu, protože jsou to převážně odpady. Ale ten proklamovaný účel, že tohle má nějak ovlivnit emise CO2 či nahradit běžná paliva? To je víc než komický, to je normální greténismus.
takze nazdarNazdar, soudruhu komisaři!
Na světě je mnohem víc trhů, než nějaké Německo a spol. Opravdu by nebylo od věci trochu víc diverzifikovat naše portfolio zahraničních obchodních partnerů.
kanalizace, veřejné osvětlení a chodníky v jeho obci vybudovaly s příspěvkem z EU. Ta obec by bez té dotace na to neměla
A tohle ti přijde normální? Aby naše obce byly v otázkách tak základní infrastruktury závislé na milosti EU?
Aby naše obce byly v otázkách tak základní infrastruktury závislé na milosti EU?Technicka, EU jsme take my. A co navrhujes? Snizit dane?
Aby naše obce byly v otázkách tak základní infrastruktury závislé na milosti EU?A treba to, ze obce v rade investicnich akci (treba ty kanalizace, ruzne pripojky) jsou zavisle na milosti kraje nebo dokonce ministerstva, jestli jim na to prispeji, ti nevadi? V cem se to lisi?
V cem se to lisi?
To ti hned řeknu, soudruhu. Je to mnohonásobně vyšší neefektivita. Korupční stezka je také o mnoho delší. V momentě, kdy se nějaká částka odvádí do říšského rozpočtu a stejná se jakoby vrací, je tato mašinerie absurdní a těžce neefektivní (což je ale za všech okolností). Čili nějaká částka se odvede a pak se bude milostivě žádat v předklonu o to, aby nám tu částku vrátil Brusel na píčoviny a půlku z toho spolkne byrokracie.
A euhujeři, patolízalové jako ty to budou vydávat za největší dobro na světě, které nám seslalo samo nebe. Tudíž jde v kostce o efektivitu a průvodní jevy (účinný vydírací nástroj) atp., soudruhu.Korupční stezka je také o mnoho delší.Proc lzes? Na pocatku je jeden velky balik penez, rika se mu operacni program, kde si sami nastavime, na co a jak budeme dalsich sedm let penize z rozpoctu pouzivat (silnice, skoly, ...) Hlavni pozadavek na schvaleni je, ze to nebudou uplne voloviny, ale vetsinou duvodem k neschvaleni je spatne nastaveni kontrolnich mechanismu. Srovnej se statnim rozpocetem (ktery se schvaluje kazdy rok, vetsi prilezitost pro manipulaci) a kde nikdo kontrolni mechanismy na ministerstvech neresi. Zadatele (treba mesta) zadaji podle vypsanych programu o finance na jednotlive projekty, bud ministerstvo nebo OP o prideleni penez na projekt. Rozdil je v tom, ze u projektu z OP je potreba dokladovat, ze penize byly vynalozeny ucelne a dokazat, ze se cile podarilo naplnit, treba ze se nepostavila silnice odnikud nikam, kterou nikdo nepouziva. Fuj, to je hrozne, ze?
tu částku vrátil Brusel na píčoviny a půlku z toho spolkne byrokracie.O ty (nektere) picoviny zadame mi sami, za to eu nemuze. Za tu byrokracii si z velke casti muzeme take sami, jak nastavujeme kontrolni mechanismy, a casto je to stylem, ze chceme byt papezstejsi nez papez a velky kus byrokracie neni potreba.
Zájmy EU != zájmy (občanů) ČR
Před vstupem do EU jsme neměli chodníky, kanalizace a veřejné osvětlení? Jinde ve světě snad tyhle „vymoženosti“ nemají? Tyhle dotace vytvářejí akorát prostor pro korupci a vydírání ze strany EU. Je zřejmé, proč je ten systém takhle navržený.
Zájmy EU != zájmy (občanů) ČRKdyz si to myslis... Ale je pravda, ze CR by v evrope mohla hrat vetsi roli vzhledem k sve velikosti (patrime ke stredne velkym zemim), ale vsechny vladni garnutury rezignovaly na sebevedomou aktivni evropskou politiku a nechvaji se vlacet okolnostmi, protoze maji svych starosti dost.
Tyhle dotace vytvářejí akorát prostor pro korupci a vydírání ze strany EU. Je zřejmé, proč je ten systém takhle navržený.Kdyz si to myslis... a napadlo te, ze i pro bohatsi zeme muze byt vyhodne, kdyz maji za sousedy ekonomicky rozvinute zeme a ne divoky zapad vychodniho bloku? Ale ted k tomu, co pises. Vetsinou jsou to jen floskule. Neodpovedels mi na otazky:
A co navrhujes (pro rozvoj nerozvinutych oblasti CR)? Snizit dane?
A treba to, ze obce v rade investicnich akci (treba ty kanalizace, ruzne pripojky) jsou zavisle na milosti kraje nebo dokonce ministerstva, jestli jim na to prispeji, ti nevadi? V cem se to lisi?
napadlo te, ze i pro bohatsi zeme muze byt vyhodne, kdyz maji za sousedy ekonomicky rozvinute zeme a ne divoky zapad vychodniho blokuTo těžko, ekonomicky rozvinutá země už není montovna s levnou kvalifikovanou pracovní silou a odbytiště nekvalitních výrobků. Na tom ta bohatší země tratí.
Jojo, ja jsem pro to, abychom na celem uzemi EU prodavali Coca Cola napoj v takovem slozeni v jakem se prodava na svem domacim Americkem trhu.Myslis? V USA davaji do cocacoly glukozo-fruktozove kukuricne sirupy, protoze tam to davaji do vseho, vcetne sunky, a protoze je to levnejsi. V Cesku se driv daval klasicky cukr, ale pak ho (nekdy kolem roku 2011?) taky nahradili glukozo-fruktozovyma sirupama, protoze specificka chut... ;-]
BTW: Pepsi dělala v ČR průzkumy na ulicích, kde zjišťovali, co lidem víc chutná, takže ti možná upravují složení podle místních preferencí. Myslím, že jsi tam dostal Coca-Colu a Pepsi bez označení a měl jsi říct, co ti chutná víc. (nicméně, tyhle limonády nepiji, takže je mi to celkem jedno)
Pepsi dělala v ČR průzkumy na ulicích ... Myslím, že jsi tam dostal Coca-Colu a Pepsi bez označení a měl jsi říct, co ti chutná víc.Takto se opravdu pruzkumy, ze kterych chces vyvozovat zavery a delat rozhodnuti, nedelaji. A ted si vem nasledujici uvahu. Co je pravdepodobnejsi.?(a) Ze vyrobce upravil chut i za cenu tohu, ze nekteri lidi tento produkt zacnou odmitat, protoze vi co, za sajrajt jsou tyto jednoduche cukry. (b) Ze presel na sirupy, protoze je to jako vstupni surovina levnejsi a po technologicke strance se s tim pracuje mnohem lip, jednoduseji a tedy levneji?
Tohle podle mého s levicí/pravicí nijak nesouvisí. Dvojí kvalita se dá za určitých okolností vyhodnotit jako podvod, který bývá definován nějak takto:
Podvod je čin, kterého se dopustí ten, kdo zneužije cizí nevědomosti či důvěřivosti k vlastnímu neoprávněnému prospěchu či obohacení, resp. někoho za tímto účelem uvede v omyl.
Pokud se spotřebitelé rozhodují např. na základě své zkušenosti s daným výrobkem ze zahraničí nebo např. na základě zahraničních recenzí, tak o podvod jít může a mělo by se to jako podvod řešit. Pokud si na druhou stranu někdo celý život kupuje českou variantu německého jogurtu a je s poměrem kvalita/cena spokojený, tak to podvod není, i když existuje i nějaká německá varianta toho německého jogurtu, která je sice lepší, ale ten spotřebitel ji nikdy neviděl a její kvality do svého tržního rozhodování nezahrnul (takže ani nemohl být podveden).
Zajímavější to bude u cizinců, kteří navštíví ČR a koupí si zde tu českou variantu toho třeba německého výrobku – ti pravděpodobně jinou kvalitu očekávají (proto tu značku kupují) a dostanou šmejd – tam o podvod téměř jistě jde. A vzhledem k tomu, že české obchody těmto cizincům v nákupech nebrání, ani je nijak nevarují, tak dvojí kvalitu potravin (resp. obecně zboží) za podvod ve většině případů považovat lze.
Jestli to nějaký český politik chce řešit, tak se nemá doprošovat EU, ale má to řešit v rámci českých zákonů a soudů. Fér by bylo výrobce a obchodníky předem upozornit a oznámit jim termín, do kdy mají zajistit nápravu. Po tomto termínu je pak soudit za podvod, pokud k nápravě nedošlo. Nejde tedy o nic, k čemu bychom potřebovali EU nebo socialisty. Stačí standardní české právo a soudy.
a napadlo te, ze i pro bohatsi zeme muze byt vyhodne, kdyz maji za sousedy ekonomicky rozvinute zeme a ne divoky zapad vychodniho bloku?Vážený soudruhu,
to mě napadlo. A hned mě na mysli vytanulo Řecko, nejprodotovanější a nejvzorovější socialistická EU država.Tak to vypadá v praxi, soudruzi, když se lidé naučí místo práce pobírat evropské dotace. Kníže Potěmkin by se propadl hanbou do země, kdyby to viděl.
Výhodné to nikterak není, přibližně stejný efekt má splachování peněz do hajzlu. A to Řecko bude ještě nejmenší problém, je to sice nejukázkovější EU Potěmkinova vesnice, kde se lze prodotovat až k bankrotu, ale třeba Francie a další mají dluh dosahující skoro sta procent HDP, což bude průser řádově mnohem větší.
Já tu celou dobu říkám, že stát má utrácet/rozdávat jen to, co má, a ne se zadlužovat. Socialisté jsou bohužel ale jiného názoru a když se jich člověk zeptá, jak to vidí do budoucna, kdy jako plánují ty dluhy splatit, tak se různě vykrucují a pak řeknou, že státní dluhy se přece nesplácí. Asi si představují, že to půjde pořád dál a pořád jim bude někdo ochotně půjčovat další a další peníze. Takové socialistické perpetuum mobile. Zřejmě uvažují tak krátkozrace, že nedohlédnou dobu, kdy jim už jen splácení úroků požere podstatnou část státního rozpočtu a paralyzuje chod státu. A nebo jsou to jen sprostí zloději, kteří pak dluhy „smažou“ a věřitelům se vysmějí. (aspoň tak si to představují a myslí si, že jim to projde)
A co se týče pracovní morálky, tak na tom jsme přeci jen podstatně lépe. Sice tu roste skupina vyžírků závislých na eurodotacích nebo sociálních dávkách, ale většina národa se však práce až tolik neštítí.
Děláš si prdel? Asi ne, obdivovatel komunisty Varoufakise si prdel dělat nebude. Ale že jste vy trockisté a marxisté až tak vtipní, že budete tvrdit, že se lze prodotovat litím peněz do kanálu k nižší míře korupce, jsem netušil. To máš od Čuríka z blicích bolševickejch listů?
aniz by si uvedomovali, ze my tim Reckem jednou sami budeme...Neboj, tady se zatim vcelku maká pro blaho Grossdeutches Reich, což se v Řecku neděje. Pro tvůj socialistický řecký sen by se muselo o mnoho více nadojit dotací, radikálně snížit produktivitu práce a zvýšit tempo zadlužování. Začít brát speciální prémie za to, že vůbec přídeš do práce atp., soustruhu.
keynesianska politika
Na tom je nejvtipnější, že Keynes doporučoval (zjednodušeně řečeno), aby si v horších časech stát půjčil a sám investoval a v lepších časech to splácel, a tím snižoval1 výkyvy způsobené hospodářským cyklem. Ale co socialisti? Už někdy svoje dluhy splatili? Vždyť oni si jenom půjčují – a to i v růstové fázi hospodářského cyklu. Z té – už tak dost špatné teorie – si vzali jen polovinu a to tu horší. Výsledky jsou katastrofální – dlouhodobě neudržitelný přístup.
[1] tahle teorie moc nefunguje, ale ještě budiž
Andrej Babiš (stejně jako třeba Miloš Zeman) je produktem demokracie, nikoli nějakým jejím vnějším nepřítelem.To je variace na myšlenku hoď lístek do urny a drž hubu a krok, nebo jsem to špatně pochopil?
Někdy je násilný převrat potřeba a může přinést i změnu k lepšímu. Ale protestující proti Babišovi nemají žádný program, koncepci, nepřinášejí návrh lepšího systému.
Ale ano, kritizovat můžeš, viz #94, ale rozhodovat se nakonec má v parlamentu, ne na náměstí.
Uvádím to jako důvod, proč já osobně ty protesty nepodporuji. Mně totiž zajímá primárně kritika systému a snaha o jeho vylepšení, systémovou změnu – nikoli snaha o vystrnadění jednoho konkrétního levičáka, který ten současný děravý systém využil (protože dokud se neopraví ten systém, tak tam místo něj přijde akorát někdo jiný v bledě modrém).
rozhodovat se nakonec má v parlamentu, ne na náměstí.Tady je vtipné, že politici, co v Parlamentu mají proti nejvíc keců proti Babišovi, měli možnost ho odstavit od moci. Babiš nemohl vládnout sám a bylo možné proti němu dohodnout velkou koalici (což by šlo i bez komunistů.) Ale Babiš zjevně zase takový problém pro nikoho není a veškerý odpor se omezuje jen na ty kecy v Parlamentu.
Pamatuji si na řev rozvášněných davů v únoru r. 1948 na podporu politiky Klementa Gottwalda. Od té doby jsem vůči masovým vystoupením lidu zdrženlivý, neboť často následuje Krysaře, aniž by přemýšlel nad směrem, kterým jej vede.Přečteno jinde.
300tis. lidí vlastně vůbec nic neznamená, protože nemají program / stranu / whatever...Když pominu ono známé, že nemáte věřit statistikám, které si nezfalšujete sám, tak ano, 300k lidí určitě něco znamená - to ale těch 1M5 lidí, co volili Babiše, taky.
Dokud to neskončí defenestrací, tak jde akorát o neškodné plácání do vody – bez ohledu na to kolik lidí tam přijde.Jenom pozor na to, aby z toho okna nakonec nevyletěli ti, kteří šli defenestrovat... on Babiš nemá jenom odpůrce a já třeba o občanskou válku úplně nestojím...
Jenže my nežijeme v normálně fungujícím systému, nýbrž jedné velké iluzi, že zde máme demokracii.Proč by to měla být iluze? Přisuzujete demokracii vlastnosti, které pro ni nejsou nutné. Co jste zřejmě měl na mysli, je dobře fungující právní prostředí, ale v tomhle ohledu se situace zhoršuje už posledních cca patnáct let.
Vím předem jak to dopadne, pokud na to dojde, protože už to tady jednou bylo. Takže jsem v klidu. A celková redukce lidské populace zemi jenom prospěje.Jsem rád, že jste v klidu - možnost, že byste přitom mohl být zredukován také vy, vaše manželka, rodiče a děti, vás totiž zjevně nenapadla.
Jsem rád, že jste v klidu - možnost, že byste přitom mohl být zredukován také vy, vaše manželka, rodiče a děti, vás totiž zjevně nenapadla.I napadla, ale nepochybně i vy znáte úsloví "kdo je připraven, není překvapen".
Co přinese nová vlna mladších politiků, se teprve uvidí.
Pokud se nezmění systém, tak vůbec nic. Tam, kde se přerozděluje a kde zákony odporují morálce a logice a jdou proti svobodě lidí, tak tam jsou velké příležitosti pro zneužívání moci a to přirozeně láká do politiky lidi, kteří tu moc zneužívat chtějí.
Tvůj omyl spočívá v tom, že si myslíš, že když něco nebude řešit stát, že se to nebude řešit vůbec.
Háček je v tom, že život v moderní společnosti je složitý. Lidé se specializují, dělají různé věci a přitom narážejí na různá úskalí – proto vytvářejí instituce, které jim pomohou se s úskalími vyrovnat. Vlastně jde o formu abstrakce, protože není v lidských silách specializovat se ve všem. Čím více specializace, tím více institucí je potřeba. Jde o to, kdo ty instituce má řídit – která skupina lidí… je důležité, jaký je vztah této skupiny lidí ke všem ostatním lidem, kteří s příslušnou institucí přijdou do styku. To v praxi znamená, zda si lidé mohou vybrat, jak a kým má být instituce řízena, či nikoliv. To jest míra demokratičnosti.
Na velkorysost ministerstva upozornily Hospodářské noviny.To není možný. Hospodářky jsou přeci ty špatný/zlý média, ty by nemohly upozornit na Kalouskovo šmelení...
Ekologie je z principu levicová.Tohle IMO není pravda. Z mého pohledu je to víceméně ortogonální. Respektive bych ekologii zařadili mírně doleva, ale opravdu jenom velmi velmi mírně.
Chovat se ekologicky znamená upřednostňovat ochranu přírody před osobním prospěchem a firemním ziskem. Problém je, že pokud firma investuje do zekologičtění výroby nad rámec zákonů, místo toho, aby investovala do zefektivnění výroby, vylepšení výrobku nebo obsazování dalších trhů, chová se neefektivně.Souhlasím, chovat se ekologicky je typicky tržní nevýhoda. Nicméně pro to, čemu se typicky se typicky říká 'levicová' politika, lze najít podobné příklady. Není problém v rámci sociální politiky nastavit společnost tak, že žije na úkor prostředí, a IMHO se to také děje. Firmy nejsou jediné, kdo způsobují nějakou ekologickou stopu. Běžný spotřebitel ji má taky a má početní převahu. Už jsem tady několikrát uváděl jako příklad univerzální příjem na Aljašce, který je už skoro 50 let financovaný z prodeje ropy. Uživatel 'Tomáš Roll' tady píše takové spíše primitivní / agresivní příspěvky, se kterými moc nemůžu souhlasit, nicméně v tom, že je lepší, když se ekologie pokud možno oprostí od různých dalších politických ideologií, bych s nim celkem souhlasil.
Ekologie je z principu levicová.Tohle IMO není pravda. Z mého pohledu je to víceméně ortogonální.
+1 Podle mého je to něco jako svobodný software – na něm můžeme spolupracovat bez ohledu na to, že někdo je levičák a někdo pravičák. Stejně tak lidi můžou sdílet znalosti a pomáhat si třeba v oblasti zdravé výživy, cvičení, DIY, výroby a asi milionu dalších věcí… Není potřeba do všeho tahat politiku a rozhádat se kvůli ní.
Pomáhat někomu zdarma je levicové.To je právě omyl – nebo spíš lež záměrně šířená levičáky. Levicové je donutit někoho, aby pomohl mně nebo někomu dalšímu, zdarma – aniž by chtěl a něco z toho měl. Levice prosazuje nesvobodu a násilná řešení – donucení pod hrozbou nebo přímo použitím násilí. Zatímco pomoci někomu zdarma – dobrovolně a z vlastní vůle – to je asi ta nejpravicovější věc, co může být. Je to projev svobody a vlastnického práva, které mi umožňuje nakládat s mým majetkem (třeba jím někoho obdarovat).
Chceš tím snad říct, že v tvém levicovém/socialistickém režimu by ses obešel bez hrozby násilím a nenutil bys mne, abych proti své vůli pomáhal ostatním?
Pokud ano, tak pojďme takový režim vybudovat – ty tomu můžeš říkat „levice“, já „pravice“ a oba budeme spokojení ;-)
Jinak viz #232
každý komplexnější společenský systém je založený na násilí – explicitním, jeho hrozbě, potažmo integraci do společenských struktur
Viz #231. Pak se jedná o podvod a na to zákony existují – není tedy potřeba zavádět nové nebo být levičákem.
1) kořeny té rovnosti před zákonem jsou v antice
2) odbíháš od tématu – nepotřebuji být levičákem (v dnešním slova smyslu), abych se vypořádal s podvodem – k tomu mi stačí pravicové zákony, dnešní pravicové pojetí práv/svobod a trh.
Stačí dnes vyrazit kus na východ či jihovýchod, popř. přes moře, a uvidíš o poznání explicitněji, jak je to s tou rovností před zákonem: jak na papíře (neliberální státy), tak v praxi (korupce).
Na jih i na východ jsem cestoval a vím, že svobodu jako my, zejména v těch muslimských a afrických zemích, nemají (což je mimo jiné důvod, proč odmítám, abychom sem takové „kultury“ importovali). Ale opravdu nevím, jak to souvisí s tím, že kořeny té rovnosti před zákonem jsou opravdu v té antice.
Ostatně, proč ne volný trh s úplatky?
To jsem vysvětloval už ve vedlejší diskusi: korupce.
nicméně v tom, že je lepší, když se ekologie pokud možno oprostí od různých dalších politických ideologií, bych s nim celkem souhlasil
…jenže ono to nejde.
Předřečník zmiňuje firmy v tržním prostředí, správně to označuje za pravicové, ale pravice != kapitalismus. Původní pravice byli monarchisté, pravicové jsou lecjaké diktatury a theokracie, které vůbec nemusejí být kapitalistické.
Zde totiž vstupuje do hry to, co opakovaně připomínám: že koncepty levice a pravice jsou fundamentálně o hierarchii ve společnosti – vztazích mezi lidmi.
Aristokracie, oligarchové, To Správné Etnikum (TM) či vyznavači Té Správné Víry (TM) si klidně mohou cenit životní prostředí, ať už pro sebe (in-group), nebo třeba z nějakých náboženských pohnutek, ale na úkor jiných lidí (out-group).
To se mimochodem dělo v industrializovaných zemích do zhruba poloviny až dvou třetin 20. století: strany Staré levice se soustřeďovaly primárně na eliminaci chudoby přes zaměstnanost, zvláště v průmyslu, a tedy často i na úkor životního prostředí, zatímco vyšší třída takříkajíc „chtěla mít kde lovit“. (Nehledě k tomu, že takoví nacisté při hledání kořenů v pohanských tradicích narazili i na vztah k přírodě a objevil se u nich zájem o permakulturu nebo ochranu zvířat.)
Další vsuvka, tentokrát přichází obor ekologie jako nauka o vztazích v přírodě – přičemž moderní (poválečná) ekologie je do značné míry aktivistická; krátce po jejím vzniku vyšlo The Silent Spring, které v podstatě odstartovalo různá zelená hnutí, ostatně jelikož člověk je součástí přírody, ochranu životního prostředí adoptovala Nová levice.
Koneckonců takový politický spor existuje právě mezi „zelenými hnutími“. Příkladem je Bookchinova kritika „deep ecology“. Důrazně doporučuji věnovat jí pozornost, protože jinak můžeš rádoby apolitickým přístupem dojít také k malthusiánským kecům, jakými se vyznačují zdejší fašouni, fakticky k vyhlazení méně privilegovaných skupin obyvatel (na základě historického vývoje shodou okolností ne-zrovna-bílých).
…jenže ono to nejde.Celkově jsem v tvým komentáři nenašel nějaké zdůvodnění, proč by to nemělo jít...
ale na úkor jiných lidí (out-group).To tak nutně být nemusí, např. z toho důvodu, že životní prostřední není možný chránit pouze lokálně.
Důrazně doporučuji věnovat jí pozornost, protože jinak můžeš rádoby apolitickým přístupem dojít také k malthusiánským kecůmTo, že se snažím o racionální / non-ideologický přístup k ekologii neznamená, že zavrhnu základní morální hodnoty. (To koneckonců platí o racionálním uvažování obecně.)
Celkově jsem v tvým komentáři nenašel nějaké zdůvodnění, proč by to nemělo jít...
Nabízí se otázka, zda jsi vůbec hledal.
ale na úkor jiných lidí (out-group).To tak nutně být nemusí, např. z toho důvodu, že životní prostřední není možný chránit pouze lokálně.
V roce 2019 to zní zjevně, ačkoliv sis mohl všimnout, že někteří – typicky fašouni – např. na globální změnu klimatu zrovna nevěří. Nehledě k tomu, že historicky se o tom prostě nevědělo. Ostatně, Risikogesellschaft je poměrně nový koncept.
Navíc právě z definice politické pravice: pokud mají různé skupiny lidí různou hodnotu na základě příslušnosti ke skupině, jde v krizové situaci ty s nižší vnímanou hodnotou hodit přes palubu…
základní morální hodnoty
To jsi zrovna otevřel Pandořinu skříňku morální filosofie. Ne, ani na tom, co považuješ za základní hodnoty se nemusíš nutně shodnout s někým jiným, zvlášť když tu jinou skupinu obyvatel považuje za méněcennou: dějiny jsou toho plné.
Netřeba ale chodit tak daleko. Už jen pouhé rozhodnutí, jak (ne)zdanit negativní externality, je z definice ryze politické rozhodnutí, které bude mít odlišné dopady na různé skupiny obyvatel podle toho, nakolik bude progresivní, nebo regresivní.
Nabízí se otázka, zda jsi vůbec hledal.Hledal, nenašel a stále nenacházím...
Navíc právě z definice politické pravice: pokud mají různé skupiny lidí různou hodnotu na základě příslušnosti ke skupině, jde v krizové situaci ty s nižší vnímanou hodnotou hodit přes palubu… (...) Netřeba ale chodit tak daleko. Už jen pouhé rozhodnutí, jak (ne)zdanit negativní externality, je z definice ryze politické rozhodnutí, které bude mít odlišné dopady na různé skupiny obyvatel podle toho, nakolik bude progresivní, nebo regresivní.Z toho nicméně je vidět, že už máš nějaké požadavky (vycházející z nějaké ideologie) na to, jakým způsobem chceš ekologii aplikovat v politice. Existuje různá míra v tom, kolik těch požadavků je, z čeho vycházejí a jak moc jsi ochoten být flexibilní v případě, že se nějaké tebou z ideologických důvodů prederované řešení ukáže jako špatně funkční.
I ve zdejších komentářích zaznívá, že Evropa by měla zavřít hranice a nechat Afričany a Asiaty vyhladovět. To je také politické řešení environmentálních rizik: kde nejsou lidé, nemohou ani provádět žádné činnosti, a tedy ani mít vliv na životní prostředí.
Naznačuješ, že s takovým přístupem nesouhlasíš – z ideologických důvodů (morální filosofie).
QED
Uvedený méně explicitní příklad se zdaněním není v principu zase tak odlišný: v zemích s historií otrokářství a porobených etnik nebo kastového systému stačí znevýhodněné skupiny segregovat do oblastí, kde třeba nebudou mít přístup k vodě a stravě nebo tam budou nepříznivé klimatické podmínky; nemusí to být prostřednictvím explicitního vyhnání či transportů, nýbrž skrze např. nastavením zdanění půdy.
→I ve zdejších komentářích zaznívá, že Evropa by měla zavřít hranice a nechat Afričany a Asiaty vyhladovět. To je také politické řešení environmentálních rizik: kde nejsou lidé, nemohou ani provádět žádné činnosti, a tedy ani mít vliv na životní prostředí.
Naznačuješ, že s takovým přístupem nesouhlasíš – z ideologických důvodů (morální filosofie).
QED
Existuje různá míra v tom, kolik těch požadavků je, z čeho vycházejí a jak moc jsi ochoten být flexibilní v případě, že se nějaké tebou z ideologických důvodů preferované řešení ukáže jako špatně funkční.Z hodnoty 'lidi pokudmožno nenecháváme vyhladovět', případně 'lidé mají stejnou fundamentální hodnotu' úplně ustupovat nehodlám. V té diskusi o UBI jsme se nicméně např. bavili o, well, UBI a také např. paternalismu (resp. tebou a JS1 požadovaná absence paternalismu), což oboje jsou věci, které IMHO ekologie může celkem dobře poslat k ledu. To samé případně může platit o některých svobodách atd.
nicméně v tom, že je lepší, když se ekologie pokud možno oprostí od různých dalších politických ideologií, bych s nim celkem souhlasila
Z hodnoty 'lidi pokudmožno nenecháváme vyhladovět', případně 'lidé mají stejnou fundamentální hodnotu' úplně ustupovat nehodlám.
vedou ke sporu.
Resp. vedou k ideologickému střetu s jinými, kteří některé lidi považují za lidi jen v menším stupni, takže když si budou moct vybrat, nechají spíš vyhladovět je, než „lidi ve větším stupni“.
Jako poznámku pod čarou zmíním dokument The Act of Killing o vyvražďování v Indonésii – padne tam konverzace:
Ale to, co děláte, Ženevské konvence označují za „válečné zločiny“…S mezinárodními úmluvami nemusím nutně souhlasit. Ženevské konvence mohou představovat dnešní morálku, ale zítra budeme mít Jakartské konvence a Ženevské konvence zahodíme.
vedou ke sporu.Nevedou, viz ona slova 'pokud možno' a ten odstavec o míře, který už jsi dvakrát odignoroval. Možná jsem se vyjádřil nepřesně nebo si nerozumíme. Nechtěl jsem tou původní řádkou říct, že je potřeba nemít hodnoty nebo ideologie, ale pouze to, že je to vzájemně s ekologií nezávislé nebo relativně málo závislé. V zásadě ano, mohl bys jít do full Thanos mode a nechat v rámci ekologických opatření zemřít X-tinu lidí. Nicméně důvod, proč tohle udělat nechceme, je že máme nějaké hodnoty a ideologie, neimplikuje nám to ekologie. Důvod proč to říkám je, že mám obavu, že hodně ideologicky uvažující lidé můžou pak snadno mít tendence ohýbat ekologii ke své ideologii, ačkoli by to mělo být naopak nebo nezávislé. Když se vrátím k tomu příkladu se zdaněním, když už jsi ho teda tak zmínil:
Už jen pouhé rozhodnutí, jak (ne)zdanit negativní externality, je z definice ryze politické rozhodnutí, které bude mít odlišné dopady na různé skupiny obyvatel podle toho, nakolik bude progresivní, nebo regresivní.Já z tohohle nápadu nejsem úplně dvakrát nadšený, vidím tam hned 4 problémy:
Nechtěl jsem tou původní řádkou říct, že je potřeba nemít hodnoty nebo ideologie, ale pouze to, že je to vzájemně s ekologií nezávislé nebo relativně málo závislé. V zásadě ano, mohl bys jít do full Thanos mode a nechat v rámci ekologických opatření zemřít X-tinu lidí. Nicméně důvod, proč tohle udělat nechceme, je že máme nějaké hodnoty a ideologie, neimplikuje nám to ekologie.
Pointa je, že ty hodnoty se liší.
Vůbec záleží na tom, co se myslí „ekologií“, což jsi explicitně nenapsal. Striktně vzato, jak už jsem opakovaně zmiňoval, ekologie je nauka o vztazích v přírodě, tzn. je deskriptivní, nikoliv preskriptivní.
Hodnoty v kontextu ideologie naopak preskriptivní jsou, protože se jedná o abstrakci světonázoru, zájmů a cílů [skupin] lidí.
Zásadní rozdíly jsou v tom, jaká hodnota je přisuzována různým aspektům životního prostředí mezi sebou a vůči jiným aspektům lidské společnosti, různých společností nebo různých lidí.
Někdo chce zachovat životní prostředí samo o sobě, byť třeba na úkor lidí (není-li lidí, nemohou ani ovlivňovat životní prostředí), někdo ho chce zachovat pro sebe a příp. svoji in-group, někdo ho chce zachovat pro co nejvíce lidí vůbec.
Musíš si zvolit, zda zastáváš přístup antropocentrický, či nikoliv, zda je etnocentrický (a zaměřený na které etnikum), či nikoliv, a tak dále.
Ta volba vůbec není samozřejmá, jak dokumentuje vůbec existence zeleného anarchismu na jednom konci a ekofašismu na konci druhém, nehledě k ideologiím, které životnímu prostředí přikládají výrazně menší hodnotu.
Abys mohl měřit efektivitu různých politických opatření, musíš si definovat právě tu míru a cíle.
Striktně vzato, jak už jsem opakovaně zmiňoval, ekologie je nauka o vztazích v přírodě, tzn. je deskriptivní, nikoliv preskriptivní.
To je v rozporu s tím, jak se slova „ekologie“ a „ekologický“ běžně používají a jak je asi většina lidí v diskusích chápe – tzn. ne jako nějakou popisnou vědu, ale právě jako hodnocení, zda je něco dobré/špatné resp. v souladu s životním prostředím, zda mu to neškodí případně zda je to v určitém smyslu zdravé pro člověka (např. znečištěné ovzduší či voda jsou nezdravé a neekologické).
Tohle pojetí ekologie proniká prakticky do všech oblastí lidské činnosti – takže když mám např. v monitoru „eko“ režim a u toho zelený lísteček, tak to znamená, že se mi každou chvíli monitor vypne, aby šetřil energii (a ta se nemusela neekologicky vyrábět) a ne nějakou popisnou vědu (kdyby tomu tak bylo, tak by ten monitor jen hlásil, kolik spotřeboval, ale nevypínal by se).
Vůbec záleží na tom, co se myslí „ekologií“, což jsi explicitně nenapsal. Striktně vzato, jak už jsem opakovaně zmiňoval, ekologie je nauka o vztazích v přírodě, tzn. je deskriptivní, nikoliv preskriptivní.Ano, tak jsem to myslel...
Musíš si zvolit, zda zastáváš (...)No, částečně. Nějaké hodnoty mám zvolené, ale jsem zároveň připraven je revidovat, pokud přijdou nové poznatky, zkušenosti atd. Obecně to je o balancu mezi přílišnou morální gumovostí a přílišným dogmatismem/ideologismem.
Celkově jsem v tvým komentáři nenašel nějaké zdůvodnění, proč by to nemělo jít...Zkusim se vratit k tomu tvrzeni, zda je ekologie levicova, a postavit to trochu jinak. Pokud je stavem quo niceni zivotniho prostredi, na kterem nejaka skupina lidi profituje, pak je zmenit tento stav prave pozadavkem levice (protoze ta prave obecne pozaduje mocenskou rovnost). Jinak receno, fakt, ze nicime zivotni prostredi, vyplyva casto z nerovnosti lidi ve spolecnosti, na ktere ma to niceni ruzne dopady. Kdybychom si byli rovni, bude to na nas mit stejne (patrne mirne negativni) dopady a nebudeme to (tak moc) delat. Pravice naopak obhajuje mocensky status quo (a casto i explicitne mocenskou nerovnost). Takze ekologie by mohla a priori byt ideologicky nezavisla, ale z vyse uvedene reality vyplyva, ze casto bude.
Zkusim se vratit k tomu tvrzeni, zda je ekologie levicova, a postavit to trochu jinak. Pokud je stavem quo niceni zivotniho prostredi, na kterem nejaka skupina lidi profituje, pak je zmenit tento stav prave pozadavkem levice (protoze ta prave obecne pozaduje mocenskou rovnost).
Nesouhlasím. Na životní prostředí – např. ovzduší nebo vodu v ČR – se můžeme dívat jako na společný majetek nás občanů ČR, který pro nás spravuje stát. Pokud někdo tento společný majetek ničí, tak je to stejné, jako kdyby ničil třeba lampy veřejného osvětlení, chodníky, lavičky nebo cokoli jiného společného. A je v zájmu občanů (majitelů) mu v tom zabránit nebo od něj požadovat kompenzaci (zdanění externalit). Tohle nemá s levicí a pravicí nic společného.
Takže pokud např. nějaký zemědělec hnojí tak, že zamoří všechno kolem, tak je na místě, aby stát zasáhl – a není to úkol pro levici, ale pro jakéhokoli politika resp. představitele státu, který zastupuje zájmy občanů a spravuje pro ně řádně jejich majetek (což je obecně úkol politiků a úředníků bez ohledu na jejich politickou orientaci nebo stranickou příslušnost).
Pises, ze "A je v zájmu občanů (majitelů) mu v tom zabránit nebo od něj požadovat kompenzaci", a to v praxi znamena, ze obcane musi dostat vetsi moc, aby to mohli efektivne delat, a to implicitne znamena resit problem mocenske nerovnosti ve spolecnosti
To není pravda. Máme volební právo – každý občan má hlas a tím 1/X podíl na rozhodování. Stejně tak je majitelem 1/X podílu společného majetku spravovaného státem. Tyto věci jsou tedy v souladu.
co bys povazoval za ryze pravicove reseni ekologickeho problemu - tj. takove, ktere paternalisticky neprikazuje lidem, co maji delat
Píšu to tu pořád – zdanění negativních externalit. Naopak jsem proti socialistickým-paternalistickým opatřením typu zákaz žárovek, které nejenže reálně škodí, ale také ukazují naprostou myšlenkovou zvrácenost lidí, kteří tyhle věci navrhují – je to zlý a nebezpečný přístup.
Z toho co pises mi pripada, ze jsi pro to, aby priroda byla spolecnym majetkem vsech
Příroda (společné lesy, louky, voda, ovzduší, části měst…) je společným majetkem všech občanů a stát je pro ně spravuje – takhle je potřeba se na to dívat. Pak existuje příroda v soukromém vlastnictví – ale tam to funguje v principu stejně – pokud mi např. soused zasmradí ovzduší na mém pozemku nebo otráví vodu v mé studni, tak tím zasahuje do mého majetku a jde o negativní externalitu nebo způsobenou škodu, kterou je potřeba řešit. K té společné přírodě a krajině stačí přistupovat tak, že je to majetek nás občanů a stát by měl zastupovat naše zájmy. Stačí se netvářit, že je to zóna nikoho, kde si kdokoli může brát nebo ničit dle libosti, aniž by se někdo ozval (což by bylo naprosté nepochopení pravicového přístupu a vlastnického práva – nelze se na to dívat tak, že co není soukromým majetkem, nepatří nikomu a vládne tam anarchie).
To není pravda. Máme volební právo – každý občan má hlas a tím 1/X podíl na rozhodování. Stejně tak je majitelem 1/X podílu společného majetku spravovaného státem.Ano, ale velká ekonomicko-politická moc různých subjektů tohle různě deformuje. IMHO obecně volební právo lépe funguje ve společnostech s vyšší rovností.
Píšu to tu pořád – zdanění negativních externalit.IMO se zdaněním externalit jsou problémy, viz #285. Možná by to něčemu pomohlo, ale realisticky tomu spíš něvěřim a přijde mi to minimálně stejně zneužitelné jako dotace... Svým způsobem by se na to dalo i dívat i tak, že to je legalizace podplacení státu za přivření oka nad ničením prostředí. Z mého pohledu, co se ekologie týče, paternalismus je prostě nevyhnutelný. Je vtipné, že se to nelíbí ani levici ani pravici. Co se týče např. toho zákazu žárovek, IMO do toho lidi vkládají moc emocí. Ve skutečnosti je to celkem velmi jednoduché: Žárovky jsou hodně neefektivní, tudíž dává smysl je zakázat. Je to v podstatě velmi podobné tomu, že běžně nekoupíš auto bez katalyzárotu nebo s jinými ekologii škodicími technickými vlastnostmi. Trh tohle nevyřeší, protože sobecky optimalizuje pro pohodlí člověka (navíc relativně krátkodobé) a není racionální. S těma žárovkama bych možná řešil, jestli ten zákaz nepřišel příliš brzo, protože ta nabídka non-žárovkových svítidel nebyla v té době kdovíjaká. Na druhou stranu ale ten zákaz zároveň motivoval trh tu alternativní nabídku rychleji vytvořit.
To není pravda. Máme volební právo – každý občan má hlas a tím 1/X podíl na rozhodování. Stejně tak je majitelem 1/X podílu společného majetku spravovaného státem. Tyto věci jsou tedy v souladu.Nejsou v souladu, protoze naprosto ignorujes fakt, ze stat nevlastni vsechno. Kdyby stat vsechno vlastnil, tak by to mozna byla pravda.
Příroda (společné lesy, louky, voda, ovzduší, části měst…) je společným majetkem všech občanů a stát je pro ně spravuje – takhle je potřeba se na to dívat.To by bylo fajn se na to tak divat, ale neni to pravda. Drtiva vetsina zemedelske produkce probiha soukrome. Uhelne doly vlastni soukrome spolecnosti. CEZ, polostatni firma, rozhoduje za obcany, ze cast energie bude vyvazet za ucelem zisku. To jsou vsechno priklady, kdy stat nezasahuje do toho, jak lide nakladaji s prirodnim bohatstvim, a priklady, kde pravice je obvykle proti takovym zasahum statu (treba ve forme ekologicke regulace). A je zjevne, ze mezi temi soukromymi vlastniky je skupina lidi, ktera ma v systemu privilegovane postaveni a je pro ne devastace zivotniho prostredi cistym ziskem. Takze tohle je predmetem teto diskuse - jak ma stat nakladat se soukromym vlastnictvim? Tomu jsi se tomu ve sve odpovedi zcela vyhnul, pritom slo o jadro moji argumentace. To je totiz tou hranici, kde se v ekologickych otazkach stretava levice a pravice. Mohli bychom treba, jako Norove, mit vsechny uhelne doly jako statni podnik, a ziskavat z tezby a vyuzivani uhli dividendu. Pak by skutecne platilo, ze kazdy ma rovny hlas o tom rozhodnout. A take bychom se mohli, jako v Norsku, treba rozhodnout, ze proste to uhli nechame v zemi, protoze znicit si klima na nasi planete za tech par korun nestoji.
Mohli bychom treba, jako Norove, mit vsechny uhelne doly jako statni podnik, a ziskavat z tezby a vyuzivani uhli dividendu. Pak by skutecne platilo, ze kazdy ma rovny hlas o tom rozhodnout. A take bychom se mohli, jako v Norsku, treba rozhodnout, ze proste to uhli nechame v zemi, protoze znicit si klima na nasi planete za tech par korun nestoji.
S tímhle lze souhlasit. Se zbytkem ne.
Zase to překrucuješ. Ničení životního prostředí je právě zásahem do těch negativních práv – a stát by měl zajistit, aby se dotyčný zdržel ničení majetku někoho druhého (a tím druhým mohou být klidně všichni občané, kteří skrze stát vlastní nějaký společný majetek).
Mně spíš přijde, že levice se snaží si myšlenku ekologie přivlastnit a tvářit se jako, že oni jsou jediní, kdo má právo to řešit, aby pak ekologii zneužili jako záminku k prosazení svých tradičních zájmů (více přerozdělovat a více obírat ty schopnější, kteří nějaké hodnoty vytvářejí).
Cil ekologickych hnuti je presvedcit staty o zavedeni dane na letecka palivaZamenujes cil a prostredek. Ze dan je dobry prostredek k regulaci negativnich externalit, ti potvrdi i nejeden kovany pravicak, treba i xkucf. Jinak to presvedcovani muze mit i jine formy. Treba ted jsem si vsiml, ze mam na letence uvedeny odhad, kolik se vyprodukuje CO_2 na osobu. Docela jsem byl prekvapeny, co znamena jeden kratky let po Evrope...
Cil ekologickych hnuti je presvedcit staty o zavedeni dane na letecka paliva, nikoliv presvedcit lidi o tom, ze nemaji letat.Tohle IMHO ukazuje, ze jsi asi nikdy s zadnym ekologickym aktivistou nemluvil nebo ho necetl. Samozrejme, ze kdyby to lide delali sami od sebe, bude to pro vsechny nejlepsi a nejjednodussi. (Je skoda, ze se ty a Franta a dalsi nedokazi oprostit od takto primitivniho vnimani postoje jinych lidi. Mozna to je nejaka projekce, nevim.) Ekologicka dan je uz kompromis se soucasnou doktrinou, ze mame problemy resit prostrednictvim trhu.
Pricemz nejsi schopen presvedcit lidi aby neletali, tak jim misto toho na to zavedes dan, aby na letani nemeli penize.To neni nijak odlisne od treba zdravotnictvi. Nejsi schopen lidi presvedcit, aby nenaduzivali zdravotni peci, tak misto toho zavedes trh, ktery nejak vybere ty, kteri na to maji narok, a ti ostatni na ten narok nebudou mit penize. Takze to, co na tom tady kritizujes, je presne pravici prijimany zpusob reseni problemu nedostatku (scarcity) - vytvorit privilegovanou skupinu lidi, ktera k tomu nedostatku ma pristup (napriklad prostrednictvim penez). Levicovy zpusob reseni problemu nedostatku je, aby se prave ten nedostatek dotkl vsech stejne (jak se zjednodusene rika "byli vsichni stejne chudi"). Realisticky ten nedostatek lze resit dvema zpusoby (pokud je zadouci jej resit, casto na tom nedostatku nekdo profituje a nechce to resit) - bud navysenim produkcni kapacity, nebo substituci. To prvni u ekologickych problemu je obtizne az nerealne, protoze to typicka znamena zvysit ekologickou zatez. To druhe pak odpovida tomu neco si odeprit.
Chapu to dobre, ze tedy povazujes ekologii za levicovou, ale jeji soucasnou realizaci za pravicovou?Nemyslim, ze ekologie je inherentne levicova, spis ze proste jeji zastanci jsou casteji na levici, z duvodu, ktere jsem uvedl - ekologicka devastace je obcas vyhodna pro lidi u moci. (Je to podobne jako treba kdyz delnik v tovarne neni inherentne levicovy, ale bude k ni mit bliz v praxi, protoze odbory jsou pro nej osobne uzitecne, protoze proste neni privilegovanou socialni skupinou.) Dale, hodne z tech veci, co se nakonec prosadi, je kompromisem s pravici. Ruzne formy "trznich" reseni jako treba obchod s emisnimi povolenkami, coz byla vec, ke ktere byla od zacatku na levici rada lidi skepticka. A meli pravdu - nefunguje to.
Ja jen tvrdim, ze i v te tve teoreticke se bez tech pravicovych nastroju neobejdes, protoze stale spolehas jen na to, ze to lidi budou delat sami od sebe, protoze budou rovnomerne rozdelene dopady.Asi bys musel byt vic konkretni, ale me jde predevsim, pokud budou rovnomerne rozdelene dopady, lide neco delat nebudou. Napriklad nebudou chtit tezit uhli, pokud z toho nepujde zisk uzke skupine lidi, na ukor zdravi lidi jinych.
Kritizujes pravicove reseni, ktere v plne nahote ukaze, ze se nemuze dostat na vsechny. Jake je levicove reseni?Ja si nemyslim, ze pravicove reseni v plne nahote ukazuje, ze se nemuze dostat na vsechny, naopak. Pokud nechapes relevanci zdravotnictvi pro muj argument, vezmeme si to primo na prikladu zivotniho prostredi. Pokud bychom vzali treba uhlikovy rozpocet (mnozstvi emisi, ktere muzeme bezpecne vypustit do atmosfery), a spocitali pro kazdou osobu, kolikrat za dany cas muze letet letadlem, napriklad, tak nam vyjde daleko nizsi cislo, nez kolik si lide bezne predstavuji, ze by meli mit narok (protoze subvencujeme leteckou dopravu). Tenhle vypocet dnes, v trznim systemu, nedelame. Je to prave fakt, ze to delame na ukor lidi, ktere nevidime (at uz v budoucnosti nebo mimo nasi vlastni socialni skupinu), ktery zpusobuje, ze nemame pocit, ze jde o vzacny zdroj.
Nedostane se na kazdeho, a uplatni se tam pekne pravicove principy, jen skryte.Mozna se nedostane na kazdeho. Stejne jako dnes chapes, ze neni mozne, aby kazdy letel na Mesic, tak je dost mozne, ze proste kazdy nemuze cestovat letadlem takto levne (treba i jen kazdy rok tyden na dovolenou), aniz by to nekdo jiny v budoucnosti zaplatil (treba hladomorem v dusledku zmeny klimatu). Nemame od prirody zadny narok, aby se nam v necem dostalo na kazdeho. Dale nesouhlasim s tou tezi, ze se vzdy uplatni "pravicove principy", tedy asi lepe receno, ze bude vzdy nerovnost, ktera se neda odstranit. Ve zdravotnictvi jsme tu nerovnost z velke casti odstranili. Jiny priklad - v Indii mi rikali, ze maji vodu (ze statem provozovaneho vodovodni site) velice levnou, ale v obdobi sucha tece treba jenom hodinu denne. Naklady toho, ze je proste vody malo, tedy nese cela spolecnost. To je extremni priklad, rekneme levicoveho reseni, kde uz i ja mam pocit, ze je levicove az moc, ja bych treba nemel problem s tim, aby ta cena vzrostla (ale to samozrejme beru v jinem kulturnim kontextu, kde je nizsi socialni nerovnost nez v Indii). Takze urcite muzes u mnoha veci najit rozumny kompromis - neni to uplne lacine, takze si toho musi lide vazit, ale ani to neni neco, co by si clovek nemohl obcas dovolit.
Realisticky ten nedostatek lze resit dvema zpusoby (pokud je zadouci jej resit, casto na tom nedostatku nekdo profituje a nechce to resit) - bud navysenim produkcni kapacity, nebo substituci.
A jak poznáš, že už jsi kapacity navýšil dostatečně? Že mají všichni pocit, že mají předepsané všechny prášky a zákroky, které by mohli potřebovat? Vždycky bude někdo nespokojený a bude chtít víc. A tenhle problém (zdravotnictví) není izolovaný a jako stát řešíš i jiné věci. Pokud bys např. maximalizoval zdravotní péči, tak ti nezbude na opravy a vylepšení silnic – ty budou nebezpečné a budou na nich umírat lidé. Nebo ti nezbude na policii a armádu, takže tě někdo napadne a polovinu tvých občanů vyvraždí.
Vždycky bude někdo nespokojený a bude chtít víc.Pokud chteji lepsi a vic, at to zlepsi pro vsechny. Ja v tom nevidim problem.
Ne, pouze nezneužívali ekologii jako záminku k manipulaci lidí – protože to ani nepotřebovali – ovládali celý stát, chovali se totalitně (tzn. zasahovali prakticky do všech oblastí lidského života) a měli spoustu jiných záminek, jako např. boj proti imperialismu nebo za světový mír. Současní levičáci takové postavení (naštěstí) nemají – takže musí hledat jiné cesty a prostředky, než naši tehdejší komunisti.
Kdyby tady byla skutecna mocenska rovnost, pak muzes jenom doufat, ze by lid i pres ty negativni dopady, radeji nepreferoval konzumni styl zivota.No takhle, ja netvrdim, ze by to vyresilo vsechny problemy s ekologii. To, ze z neceho udelame spolecny majetek, jeste neresi vsechny problemy jeho optimalni spravy (spis je to dobry zacatek, jak se vyhnout tem nejhorsim negativnim jevum, ovsem za cenu nekterych pozitivnich). Jenom se snazim ukazat, proc ma v praxi (tedy ve stavu mocenske nerovnosti) ekologicka politika bliz k levici. Coz neni neco, co jsem si vymyslel nebo nejak prosazuji, spis to, co pozorujeme na politicke scene.
Jinak receno, fakt, ze nicime zivotni prostredi, vyplyva casto z nerovnosti lidi ve spolecnosti, na ktere ma to niceni ruzne dopady. Kdybychom si byli rovni, bude to na nas mit stejne (patrne mirne negativni) dopady a nebudeme to (tak moc) delat.To je hodně antropocentrické a funguje to jen když tam je dostatečná ta negativní zpětná vazba. Tj. funguje to v takovém tom ikonickém příkladu "mam za humny uhelnou elektrárnu", ale obecně už to moc nefunugje, např. oteplování nebo ztráta biodiverzity se projevuje příliš pomalu a/nebo příliš daleko. Ekologie není takhle antropocentrická.
Stejně tak můžou lhát o jiných vlastnostech svých výrobků nebo použitých postupech. Ekologie tedy není žádný speciální případ. Z hlediska zákona je to normální podvod. Z hlediska spotřebitele to pak znamená možnost žaloby nebo minimálně ztrátu důvěry. Není to tedy důvod k tomu, aby byl člověk levičákem.
Ty firmy to dělají proto, že z toho mají konkrétní finanční prospěch. Ekologie je pro ně investicí do marketingu, a dělají ji jen pokud se jim finančně vyplatí.
Tzn. spotřebitelé svým tržním chováním ovlivňují, jaké ekologické (nebo jiné) vlastnosti bude výroba mít. A to je právě dobře, tak to má být. Protože ono to totiž není černobílé – neexistuje jen ekologická a neekologická výroba. V podstatě jakákoli lidská činnost je „neekologická“ resp. má vliv na životní prostředí. Pokud bychom chtěli žít 100% ekologicky, tak bychom museli bydlet jen v přírodních jeskyních a nemohli bychom ani rozdělávat oheň.
Je tedy potřeba najít rovnováhu a říct si, jak moc to životní prostředí naší činností chceme ovlivňovat. A trh umožňuje nalezení této rovnováhy výše uvedeným způsobem.
Proč? Protože tohle sice může být konstantní (v krátkodobém horizontu):
než kolik ho bude stát peněz
ale tohle je proměnná:
o kterém očekává, že mu přinese víc zákazníků
kterou mají v rukou spotřebitelé – tzn. je na nich, kde ta rovnováha nastane. Tudíž:
To znamená, že jsou zde ekologická opatření, jejichž zavedení by bylo celospolečensky ku prospěchu, ale nikomu se nevyplatí je implementovat.
pokud taková opatření existují, tak zřejmě nejsou tak společensky ku prospěchu, aby je spotřebitelé zahrnuli do svého tržního rozhodování.
Jak chcete ale ocenit pitnou vodu a její znečištění z pohledu tam žijícího a užívajícího tu vodu?
A jak to má ocenit a rozhodnout politik, který by měl něco takového direktivně řídit, zakazovat a nařizovat?
Ekologické chování není o žití v souladu s přírodou, ale minimalizaci negativního dopadu na přírodu.
Minimalizace znamená, že by se ty zásahy měly blížit nule – to znamená žít v těch (již existujících) jeskyních a nerozdělávat ani ten oheň. Stavba cihlových domů nebo jeskyní je zásahem a odporuje té minimalizaci negativních dopadů na přírodu.
Ve skutečnosti jsi asi nemyslel minimalizaci směrem k nule, ale minimalizaci za předpokladu určité životní úrovně.
A jak to má ocenit a rozhodnout politik, který by měl něco takového direktivně řídit, zakazovat a nařizovat?Opravdu je pro vás akceptovatelné nějaké znečištění pitné vody?? :o To je právě rozdíl mezi trhem a politikou. Na trhu je vše otázkou peněz - třeba zastavení trestního stíhání. V politice jsou některé situace nepřípustné - např. nemůžete upřednostnit firmu před lidmi v oblasti pitné vody.
Minimalizace znamená, že by se ty zásahy měly blížit nule – to znamená žít v těch (již existujících) jeskyních a nerozdělávat ani ten oheň. Stavba cihlových domů nebo jeskyní je zásahem a odporuje té minimalizaci negativních dopadů na přírodu.Pokud po vás zůstává stejné množství lesů, lze bez problémů rozdělávat oheň. Dovoluji si znovu upozornit, že být ekologický neznamená žít jako divoch. Tedy lze obdělávat pole, lze stavět domy atd., pokud to není na úkor životního prostředí jako celku (např. nejsou nenávratně znečištěny řeky nebo půda)
Jak chcete ale ocenit pitnou vodu a její znečištění z pohledu tam žijícího a užívajícího tu vodu?Já jsem tady ke zhruba tomuhle případu navrhoval nějaké myšlenky tady (od druhého odstavce dále). Ale v téhle chvíli jsou to spíše utopické myšlenky...
spojovat ekologii a klasické levičácké názory a bludy je to nejhorší, co pro ekologii můžeš udělatJa tuhle premisu neprijimam. (A uz jsem ji slysel ve vicero obmenach, napr. jako obhajobu rasismu, takze si to zaslouzi odpoved.) Pokud je nekdo neschopen rozlisit ekologii a "klasické levičácké názory" (at uz je to cokoli, jakoze rada lidi se bohuzel snazi zavadet, jak to chapat - treba Franta Kucera), tak je jeho problem a jeho moralni zodpovednost, nikoli moje. V tvem pripade jde zrejme o lenost. Jako zodpovedny obcan by sis mel o ekologii neco sam zjistit, a nespolehat se na nejake levicaky, kterym treba neveris. Misto toho se vymlouvas, jako by to byla jejich chyba, ze jsou to prave oni, kdo te informuje o tom problemu.
Buďto mohu využít prostředky čistě podle vůle čechů, nebo je mohu využít po dohodě s ostatními zeměmi. To druhé povede k celoevropsky lepším řešením, ale to první může být lepší možnost pro čechy.
To může být pravda. Co si o tom myslí stranické fórum, z hlavy nevím. Mně osobně to nevadí, nevím, proč bych se měl identifikovat právě příslušností ke státnímu celku a nikoliv jiným strukturám; nakonec je příliš mnoho rezerv na bezprostředně lokální úrovni.
Subsidiarita: Zkusím to říct jinak. U spousty otázek není jasné, zda je řešit lokálně nebo globálně. Jedná se o politické rozhodnutíVe skutecnosti je to davno vyreseny problem. Zkusime ten problem vyresit nejprve lokalne. Pokud to nepomuze (nebo se ukaze, ze to neni idealni reseni), zkusime to resit o uroven vys. Staci k tomu jen trochu dobre vule.
Volně navážu na #285…
Pud sebezáchovy a snaha o přežití je společná všem lidem bez ohledu na jejich politickou orientaci. Nikdo nechce pít otrávenou vodu, dýchat znečištěný vzduch nebo aby jeho děti žily v neobyvatelném prostředí. Souhlasím tedy, že není dobré spojovat ekologii (resp. snahu o udržitelný život v souladu s přírodou) a jiné politické zájmy a cíle, protože pak se lidé akorát rozhádají a nebudou schopní řešit ani ty cíle, které mají společné.
Je to asi jako naučit se jíst zdravě, hrát tenis nebo bezpečně řídit auto. Nikdo se nechce nabourat. A se zdravější životosprávou se člověk cítí líp, je produktivnější a méně nemocný. A funguje to pro všechny stejně, bez ohledu na to, zda jsou to levičáci, pravičáci, jaký mají názor na přerozdělování atd.
Úskalí je v tom, že tohle téma se dá zneužít k prosazování nějakých postranních úmyslů. Podobně jako třeba dětská pornografie a pedofilie – boj proti nim se dá zneužít jako záminka k omezení lidských svobod, zásahům do soukromí nebo k cenzuře internetu. Totéž třeba ochrana autorských práv (což je mimochodem Davidovo oblíbené téma), kterou lze rovněž zneužít k omezení svobody slova, zásahům do soukromí nebo zvýhodnění určité skupiny na úkor ostatních.
Nikdo nechce pít otrávenou vodu, dýchat znečištěný vzduch nebo aby jeho děti žily v neobyvatelném prostředí.
Teď ještě jde o to, nakolik tomu jednotlivci záleží na podobných tužbách ostatních. To už společné nemají.
Levice se snažila okrádat a přiživovat na těch schopnějších dávno před tím, než se o nějakém oteplování začalo mluvit. Je to jejich způsob „práce“ a cíl odnepaměti. Tohle tedy vnímám jen jako další jejich pokus se prosadit. Je to stejné, jako když se někdo snaží zneužít autorské právo nebo třeba boj proti pedofilii, k prosazení svých postranních úmyslů.
Ono nějaké přerozdělování bude vždycky a vždycky se bude hledat nějaká rovnováha ve společnosti, ale nemyslím si, že by levice měla dostat víc prostoru než za jiných okolností, bez ohledu na to, jaké aktuální otázky společnost řeší. Jak jsem psal, čisté a zdravé životní prostředí je v zájmu všech, bez ohledu na politickou orientaci.
Tihle levičáci nejsou o nic lepší než ti, kdo chtějí třeba pod záminkou ochrany autorských práv, boje proti pedofilii nebo hazardu omezovat svobodu slova, zasahovat lidem do soukromí nebo jinak ovládat společnost.
Tam je nějaký „souvis“?Evidentne generator...
Chápu, že se tě to dotklo, když zrovna autorské právo je věc, kterou tak nesnášíš a snažíš se ji pošpinit, kdykoli to jen jde.
spousta lidí se sjela (nebo byla svezena) do PrahyMy jsme si náš autobus objednali a zaplatili sami a nevím o nikom, komu by to někdo sponzoroval. Máte nějaké důkazy, že někdo někoho na demonstrace sváží? Tenhle typ keců čekám od Klause a Ovčáčka, ale tady mě to trochu zaskočilo.
Už tě předběhli na Aktuálně.cz:
Organizátoři demonstrací za nezávislou justici a nově i demisi premiéra Andreje Babiše chtějí znovu zaplnit protestujícími Václavské náměstí v Praze, na místo chtějí autobusy přivézt i nespokojené lidi žijící mimo hlavní město.
"Je to patrné s ohledem na protesty, které začaly koncem dubna, poslední akce v Praze se zúčastnilo 60 až 70 tisíc lidí. V úterý ozvučíme celé náměstí, přidáme další velkoplošné obrazovky a v regionech se počítá s vypravením autobusů a vlaků," popsal Minář, jak chtějí organizátoři dosáhnout vyššího počtu demonstrantů. Celá akce by měla vyjít spolek zhruba na půl milionu korun.
Samozřejmě to ale platí ze svého dobrovolníci z regionů.
Něco fungovalo hůř a něco líp.Ten článek je asi dost mimo téma, ale obecně k tomuto argumentu: za vlády Ády Fýrera taky ledasco fungovalo, ale celkově ten režim kladně hodnotit nemůžeme. A těžko i uvažovat o přijímání některých jeho prvků, protože když už tam (v ČSSR nebo Třetí říši) něco pozitivního najdeme, tak zjistíme, že to tak úplně nesouvisí s tím režimem resp. že to nepotřebuje zbytek toho režimu/ideologie ke své funkci.
Kromě toho je tu nějaký geopolitický kontext: rozhodlo se, že Československo bude ve východním bloku a basta.Viz výše - v Rusku to dopadlo ještě hůř a těm nikdo nic zvenku nediktoval - dělali si to sami - mezi tamními socialisty převládl ten "špatný" proud, který tohle dělal. Na to jsem se ptal - co je v principu jiné, aby se to nestalo znovu. Obávám se, že nic a že socialismus vede k tomu, aby se tam právě tito "špatní" lidé prosadili.
Z toho vyplynula např. reakce na Pražské jaroPozitiva se sice najdou, třeba film a hudba z šedesátých let... Nicméně celkově vzato: to si jako máme projít krvavými padesátými léty, užít si šedesátá a pak riskovat, že se to zase zvrtne (kvůli socialistům, byť z jiných zemí, ale stále socialistům) a během dalších let země ekonomicky i morálně klesne téměř až na samé dno, aby se nakonec tem režim rozpadl a byl nahrazen jiným? Nepřijde mi to jako dobrý plán...
asi dost mimo téma
Právě, že nikoliv. Dotýká se aspoň tří základních aspektů:
Hned na prvním bodu padá srovnání s nacismem. Zatímco jádrem nacismu je nadřazenost jednoho etnika a postupné vyhlazení těch ostatních, o „defektních“ jedincích nemluvě, ani samotný marxismus-leninismus (nehledě k dalším formám socialismu) ekvivalent neobsahuje, ba naopak.
Jinými slovy: Hitler byl šovinista – v původním slova smyslu, ale také v jádru sexistický. Naopak v Československu, Sovětském svazu či Číně se alespoň zpočátku pro emancipaci žen udělalo hodně, byť v některých dalších zemích politickou ideologii překryla původní kultura a podobně se tomu stalo časem i v Číně, Rusku a vlastně do menší míry i zde.
O technokracii hovoří oba odkazované články; nejde o záležitost nutně spjatou se socialismem, nýbrž vlastnost konkrétní implementace. Výhoda je zřejmá: prostor pro odborníky, aby uplatnili svou odbornost, z toho plynoucí pokrok. Nevýhody se rovněž nabízejí: vcelku nedemokratičnost či politizace expertů namísto expertízy v politice.
A konečně osobní život: ony dějiny československé sexuologie pojednávají o tom, že odborníci mohli pracovat ve prospěch veřejnosti (např. pasáž o rodinné politice v 50. letech) – a pak, byť to s tím přímo nesouvisí, řada lidí na dotyčné období vzpomíná v dobrém (nejen Ostalgie), protože poskytovalo jistou stabilitu. Což souvisí pro změnu s tím, jak znatelně méně lidí žijících kolem hranice chudoby po liberalizaci věří v demokracii.
Viz výše - v Rusku to dopadlo ještě hůř a těm nikdo nic zvenku nediktoval - dělali si to sami - mezi tamními socialisty převládl ten "špatný" proud, který tohle dělal. Na to jsem se ptal - co je v principu jiné, aby se to nestalo znovu. Obávám se, že nic a že socialismus vede k tomu, aby se tam právě tito "špatní" lidé prosadili.
To je asi jako tvrdit, že liberalismus je špatně, protože s Velkou francouzskou revolucí je spjatý la Terreur, nehledě k tomu, co se dělo v koloniích.
Nehledě na to, že ČSSR, zejména v počátku, přes všechny problémy na tom nebyla vůbec špatně.Protože zejména v počátku žila z toho, že ČSR byla velice bohatá a rozvinutá země. (A ne, válka se nepočítá, tou si prošli všichni.)
Prostě, tohle nebylo protože "levice", ale spíš protože diktatura cizí země... kde vládla levicová ideologie.
tahat nic neříkající koncept levice a pravice.krasne to bylo podano v tom filmu Shooter s Wahlbergem, Obcas se v techto modernich westernech najdou hluboke myslenky
mezinárodní normy ohledně záchrany životů na moři nebyly nikdy zamýšleny jako prostředek k ustavení masivního koridoru pro beztrestné pašování lidí mezi kontinentyPozoruhodné na tom je, že když někdo využije díry v zákoně, aby se např. v 90. letech obohatil nebo i dneska třeba vydělával na nevýhodných úvěrech, tak se z toho "intelektuálové" můžou pominout. Ale když někdo využije díry v námořních pravidlech, tak tomu snad ještě tleskají. Přitom jde o pašování lidí - tedy opět činnost za účelem obohacení - a co je ještě horší, dochází k zamoření Evropy škodlivým invazivním druhem, který nechce žít jako my, ale chce obsadit nové území. A tím dochází k poškozování zájmů původních obyvatel, občanů států, kam migranti směřují. Špatné je přitom oboje a díry v zákonech je potřeba zalepovat. A než k tomu dojde, je tu policie, armáda a soudy od toho, aby v rámci aktuálních zákonů bojovali proti zlu. Držím palce Itálii, aby využila všech právních prostředků k zastavení migrace a potrestání viníků! P.S. ještě jeden dobrý postřeh z toho článku:
Pokud Němci opravdu tolik stojí o dovoz lidí z Libye, nemají podle mého názoru žádné právo požadovat po Itálii, aby tomuto záměru sloužila jako tranzitní země. Dneska existují letadla, takže přímému dovozu zájemců z Tripolisu až do Berlína technicky nic nebrání. Neměli by fanoušci Jana Böhmermanna raději vybrat peníze na dedikovaný Airbus?
dochází k zamoření Evropy škodlivým invazivním druhemA tady se kazdy s alespon ctvrtinou mozku rozhodl prestat cist.
škodlivým invazivním druhem
cink cink cink
Pozoruhodné na tom je, že když někdo využije díry v zákoně, aby se např. v 90. letech obohatil nebo i dneska třeba vydělával na nevýhodných úvěrech, tak se z toho "intelektuálové" můžou pominout. Ale když někdo využije díry v námořních pravidlech, tak tomu snad ještě tleskají.To je opravdu pozoruhodne, ze existuje neco jako lidskost!
naše civilizace a kulturaTo je co?
Nejvyšší správní soud však na rozdíl od shora uvedených vysokých soudů má zato, že základní principy, na nichž stojí uspořádání nynější české společnosti, zejména základní principy rodinného života a základní principy vnímání vztahů mezi lidmi, vyžadují vnímat právní pohlaví přísně binárně a vpodstatě „objektivně“ a nepřipustit ani ve výše popsaných jistě subjektivně složitých situacích rozvolnění uvedeného pravidla. Nejvyšší správní soud má za to, že vnímat takto právní pohlaví je třeba proto, že jím je vytvořen a udržován rámec toho, co je žádoucí a co bývá statisticky vzato normální (soulad mezi pohlavím biologickým a pohlavím subjektivně pociťovaným), a toho, co je nežádoucí a statisticky vzato je výjimkou z pravidla (rozpor mezi pohlavím biologickým a pohlavím subjektivně pociťovaným). Společnost může k tomu, co je statisticky vzato výjimkou, z hledisek normativních (morálních, právních, mírou společenské akceptace) přistupovat různě – výjimka může být žádoucí (například výjimečně vysoká inteligence či talent), neutrální (v evropském kontextu například zrzavé vlasy), nikoli nežádoucí sama o sobě, ale pociťovaná jako něco, co by se nemělo stát převažujícím vzorcem chování (například homosexualita, dobrovolná bezdětnost či právě jev rozhodný v nyní projednávaném případě, tedy nesoulad mezi biologickým a pociťovaným pohlavím), a konečně více či méně nepřijatelná, na niž společnost reaguje různou intenzitou jejího potlačování, od považování za nevhodnou přes morální odsuzováníaž po více či méně razantní potlačování právními prostředky. Trváním na binaritě právního pohlaví a na přísných požadavcích na změnu pohlaví společnost vyjadřuje vůli setrvat na dosavadním normativním hodnocení nesouladu biologického a pociťovaného pohlaví. Tento jev je nyní vnímán jako něco, co nemůže být právem potlačováno (lze vycházet ztoho, že tento stav těla a psychiky si ten, jenž se vněm nachází, dobrovolně nevybral a že jde o jeho „osud“). Mají být k dispozici východiska pro jeho řešení uspokojivým způsobem (změnou právního pohlaví jako pravidelného důsledku úpravy rozhodných znaků biologického pohlaví). Společnost však kvůli uvedenému jevu nehodlá rozvolnit pravidla, jež vmnoha ohledech určují její strukturu a fungování, tedy binaritu a „objektivitu“ právního pohlaví, posunem k pojetí subjektivnímu, neboť má v tuto chvíli zato, že zvýšení životního komfortu určitých jednotlivců, kterého by se tak mohlo dosáhnout, je příliš velkým rizikem vpodobě hrozby zpochybnění základních parametrů dosavadního normativního řádu.
Tiskni
Sdílej: