ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
Pokud jste ochotni uznat, že lidí primárně používající OS Linux je v drtivé menšině, tak tato informace asi o něčem svědčí.Nejsi náhodou skutečný idiot?
Nejsi náhodou skutečný idiot?nebude situace spise opacna ? jelikoz pouzivas linuks od roku 2004 tak ses jiste znalec a odbornik ktery toto dokaze objektivne posoudit ps: koukam ze JXP ma zas z principu dobry dobry bodovani
.
Pokud jste ochotni uznat, ... tak tato informace asi o něčem svědčí.Není tam někde překlep? Nějak jsem to nepobral... (O čem to svědčí?)
))
Pěkně si toho Silvestra užij, osamělost je stejně tvé prokletí, které tě bude provázet životem, dokud se do sebe trochu kriticky nepodíváš. Což tě bude hrozně bolet.
Chápu tě, nikdo si s tebou nechtěl hrát, děti tě neměly rády, přišel jsi jim moc divnej, tak sis vytvořil svůj svět. Začal jsi dělat machra v něčem, čemu sám nerozumíš a několik lidí ti na to možná i skočilo.../ těch je mi fakt líto / , ale oni se z toho dostanou. Ty už asi nee.
)) Ne, byl to Mandrake, ale ten zvuk mi stejně pořád nejde. Ovšem za 3 hodiny jsem se naučila víc než za 2 měsíce. Díky včerejšímu blogu někoho, kdo chtěl nastavit sleep režim už to umím taky 
Za GURUa se rozhodně nepovažuju, jsem spíše ten retardovaný uživatel Linuxu, ale jsem moc ráda, že ho mám a mohu objevovat. Rozhodující je asi víra, že ten zvuk určitě rozchodím
U Plešingera mi teda fakt nedochází oč jde. Provokace nejspíše. Vždycky se dobře pobavím. Asi má nějaký mindrák.... Studuji ho jako sociopata
Snad mi poskytne dostek materiálu k napsání semestrálky.
Jo, neboj, pak to zveřejním v blogu. Fakt dobří sociopati se dneska blbě hledaj. A ty jsi přímo určený ke klinické studii.
Pleteš se, byl to Švýcar a za mnou chodí pořád taky 
Ale pro tentokrát jsem s ním ještě vydupal a ta gata už běží. Já lama jsem zapomínal na nastavení firewallu. Mno, holt to nedělám denně a tak to taky potom podle toho vypadá když náhodou něco nastavuju. Jen se bojím že to zase bude out až provedu po svátcích upgrade na Mandrivu 2006. To je jedna z věcí které mě na linuxu štvou. Co chodí na jedné verzi už nechodí na verzi novější a naopak se rozběhá to co nechodilo na té verzi o desetinku starší.
Hesla s DOSEM a rohlíkem jsou docela vtipný. Co ce používá ve státní správě a co se učí na školách mě v rozhodování co je pro mě lepší neovlivňuje.Zase tak mimo to není. Někde se jistě používá ještě i ten (MS) DOS (6.22), ale většinou asi opravdu ne. A když si někdo v práci zvykne na Windows 95/NT/98/ME/2K/XP - i když především na něco, z čeho se pouští internet, psaní ve Wordu, hry (zjištěno patrně z vlastní iniciativy doma)... Většinu lidí počítače v celku ani detailu nezajímají, zajímá je internet, MP3, filmy, hry, v podstatě warez všeobecně, skladování fotek, vypalování C/DVD, nějaký to psaní, někoho třeba i účetnictví... Když je počítač pomalý, chtějí si koupit lepší, tak se zeptají někoho, kdo (dělá, že) tomu rozumí alespoň o trochu více. Proč teda používat ňákej Linux, když třeba ani nevím, co to je a nikdo v mým okolí neví, co to je? Jen tak mimochodem, z lidí, kteří mají počítač, znám málo těch, kteří mají licenci na Windows. Znám málo lidí, kteří používají na hudbu formát Ogg (nebo jakýkoli jiný, než MP3). Znám málo lidí, kteří místo ICQ používají třeba Jabber. Znám málo lidí, kteří používají něco jiného, než Windows. Znám málo lidí, které lze přesvědčit, aby začali používat něco jiného než Windows. A v žádném připadě to nejsou blbci...
Navíc nechápu pointu toho celého. Jako že produkt, který je více používán, resp. vyhovuje potřebám větší části populace, je lepší ? Z komerčního hlediska určitě, z kvalitativního jsou moje zkušenosti spíše opačné. I v jiných oborech.
OT: Nemůžu si pomoct, ale asi tu zase řádí Yettio JXP-Blogger
Všechno je ale podmíněno tím, že uvěřím statistice a uznám že používání Linuxu je ojedinělé. (netvrdím že špatné).Tohle jsem nejak nepochopil... Tedy ne, ze to predtim bych uplne chapal
.
Nevim, proc se obtezujes s tim, co pises, zrovna tady? Tezko vymluvis nekomu, kdo Linux pouziva ke sve spokojenosti uz leta a leta, ze je to nepouzitelny system. Tezko to vymluvis i nekomu, kdo se s nim teprve uci zachazet a teprve objevuje, jake moznosti mu vlastne takovy system nabizi. A to, i kdyby to znamenalo "jen" rozbehnuti zvukovky - jestlize se tim nauci neco noveho, vzdycky to je dobre. Treba i jen k tomu, aby trosku lepe zjistil, jak to v pocitaci chodi. A klidne muze dal pouzivat Windows. Pochop konecne, ze ti, kteri ted zacinaji s rozbihanim zvukovek a kompilovanim jader a KDE a jinych veci ci psanim detskych shell skriptu nejspis jednou vyrostou v hodne slusne pocitacove (prinejmensim) uzivatele, kteri nebudou zaslepeni stylem next next finish. Budou vedet o tom, ze neni jen jedina moznost, co mit na kompu. A budou tusit, jake vyhody, ale take jake nevyhody ten system ma. A budou treba konecne moci kvalifikovane ridit IT politiku sve firmy, az z nich budou manazeri
.
Nerikam, ze v leccems nemas pravdu, ale tohle je spatny server, kde to porad omilas. Zkus nekdy taky nejakou jinou pisnicku.
A taky preju peknyho Silvestra a nejaky rozumny predsevzeti do noveho roku
.
Tezko vymluvis nekomu, kdo Linux pouziva ke sve spokojenosti uz leta a leta, ze je to NEPOUZITELNY systemSorry, tady jsem nachytal sam sebe
. Samozrejme tam melo byt pouzitelny
.
Tiskni
Sdílej: