Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
I = U / R = 266 APokud vím, do bytů se montujou běžně 6 A jističe, do domků 10 A ... taky nevěřím tomu, že by to přežily jemné spoje jako vypínače, zásuvky... spíš tu hrál roli čas a lehce vyšší proud (< maximum jističe). Kdyby to byla pecka v trvání řádově jednotkách sekund, tak by nedošlo k zpráchnivění izolace, pružnost se vytrácí dlouhodobým působením relativně nízké teploty (< teplota varu látky). Ten finální náraz, který vyhodil jističe, byl pravděpodobně způsoben tím "přetavením" vodiče :) Co bylo do té prodlužovačky zapojeno za spotřebič ?
To bol zkrat. Istič sa vyhodil skôr, ako som úplne zatlačil spúsť. Do inkriminovanej predlžovačky nebolo zapojené pravdepodobne nič.
Podľa nepríjemného zápachu s pod skrine, kde som predlžovačku našiel, usudzujem, že ten prvý nočný výpadok spôsobilo jedno z našich nedisciplinovaných mačiatok (mačka, alebvo kocúr). Inými slovami, jeden s tých parchantov sa na ňu vyšťal.
No, ten vypocet vykonu je takovy...nepresny :o) Zkratovy proud ma urcity prubeh, neni to 0 nebo U/R. Takze tech 260A tim sotva kdy teklo. Navic nevim jak v SR, ale tady je v siti 230V, nikoli 240V...
Z.H.
Me ukazal merak 216V.
Jinak ty meraky meri stejnosmerne napeti, ktere vznikne usmernenim sinusovky. Jde dokazat, ze mezi timto usm. napetim a efektivnim napetim je urcity pomer...Takze merak zmeri ss napeti, vynasobi ho konstantou a zobrazi. Problem je v tom, ze pokud je ten prubeh nesinusovy, tak se ta konstanta meni a merak ukazuje hovadiny. Samozrejme je to take omezene frekvenci te sinusovky...
Z.H.
"Prumerna" hodnota ? Tim myslite stredni hodnotu ?
...tim myslim ty levne bezne meraky. Pristroje, oznacene zkratkou TRMS meri opravdovou efektivni hodnotu...
Z.H.
Tiskni
Sdílej: