Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Videli ste už niekedy predlžovačku, ktorá sama o sebe odoberala 60 kW? Ja som ju dnes dokonca držal v rukách... kým sa mi v nich nerozpadla.
Včera večer som pracoval na jednom rozšírení do Firefoxu a odrazu sa všetko s veľkým rachotom zhaslo. Vyhodilo poistky v byte, aj na chodbe. Bola polnoc, brat mal u nás kamaráta a mama už spala, tak som len nahodil poistky na chodbe, aby sa jedlo v chladničke nepokazilo a išiel som spať.
Ráno som pomeral vypnuté zásuvky v detskej izbe a v obyvačke. Tie dve izby sú na jednom ističi a pritom sú na opačných koncoch bytu (rozvody robil brat...).
Tak a čo som nameral? Ohm-meter mi ukázal 2 Ohmy! Rozhádzal som celý byt a odpojil všetky zariadenia. Nakoniec som našiel predlžovačku zahodenú podskriňou. Tá mala odpor ~0.9 Ohmu. Predlžovačku som otvoril a neveril som vlastným očiam.
Na miestach, kde bužírka na kábloch nebola spopolnatená, bola taká zkrehnutá, že sa lámala pri dotyku. Niektoré vodiče boli elektrickým oblúkom roztavené, alebo zvarené dokopi. Strašné...
Ako som došiel k tým 60'000 Wattom?
U = 240 Voltov
R = 0.9 Ohmu
P = U * I
I = U / R ==> P = U * U / R
P = ( 240 * 240 / 0.9 ) Wattov
P = 64'000 Wattov (mínus odpor zvyšku vedenia a pod.)
Tiskni
Sdílej:
I = U / R = 266 APokud vím, do bytů se montujou běžně 6 A jističe, do domků 10 A ... taky nevěřím tomu, že by to přežily jemné spoje jako vypínače, zásuvky... spíš tu hrál roli čas a lehce vyšší proud (< maximum jističe). Kdyby to byla pecka v trvání řádově jednotkách sekund, tak by nedošlo k zpráchnivění izolace, pružnost se vytrácí dlouhodobým působením relativně nízké teploty (< teplota varu látky). Ten finální náraz, který vyhodil jističe, byl pravděpodobně způsoben tím "přetavením" vodiče :) Co bylo do té prodlužovačky zapojeno za spotřebič ?
To bol zkrat. Istič sa vyhodil skôr, ako som úplne zatlačil spúsť. Do inkriminovanej predlžovačky nebolo zapojené pravdepodobne nič.
Podľa nepríjemného zápachu s pod skrine, kde som predlžovačku našiel, usudzujem, že ten prvý nočný výpadok spôsobilo jedno z našich nedisciplinovaných mačiatok (mačka, alebvo kocúr). Inými slovami, jeden s tých parchantov sa na ňu vyšťal.
No, ten vypocet vykonu je takovy...nepresny :o) Zkratovy proud ma urcity prubeh, neni to 0 nebo U/R. Takze tech 260A tim sotva kdy teklo. Navic nevim jak v SR, ale tady je v siti 230V, nikoli 240V...
Z.H.
Me ukazal merak 216V.
Jinak ty meraky meri stejnosmerne napeti, ktere vznikne usmernenim sinusovky. Jde dokazat, ze mezi timto usm. napetim a efektivnim napetim je urcity pomer...Takze merak zmeri ss napeti, vynasobi ho konstantou a zobrazi. Problem je v tom, ze pokud je ten prubeh nesinusovy, tak se ta konstanta meni a merak ukazuje hovadiny. Samozrejme je to take omezene frekvenci te sinusovky...
Z.H.
"Prumerna" hodnota ? Tim myslite stredni hodnotu ?
...tim myslim ty levne bezne meraky. Pristroje, oznacene zkratkou TRMS meri opravdovou efektivni hodnotu...
Z.H.