Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
Videli ste už niekedy predlžovačku, ktorá sama o sebe odoberala 60 kW? Ja som ju dnes dokonca držal v rukách... kým sa mi v nich nerozpadla.
Včera večer som pracoval na jednom rozšírení do Firefoxu a odrazu sa všetko s veľkým rachotom zhaslo. Vyhodilo poistky v byte, aj na chodbe. Bola polnoc, brat mal u nás kamaráta a mama už spala, tak som len nahodil poistky na chodbe, aby sa jedlo v chladničke nepokazilo a išiel som spať.
Ráno som pomeral vypnuté zásuvky v detskej izbe a v obyvačke. Tie dve izby sú na jednom ističi a pritom sú na opačných koncoch bytu (rozvody robil brat...).
Tak a čo som nameral? Ohm-meter mi ukázal 2 Ohmy! Rozhádzal som celý byt a odpojil všetky zariadenia. Nakoniec som našiel predlžovačku zahodenú podskriňou. Tá mala odpor ~0.9 Ohmu. Predlžovačku som otvoril a neveril som vlastným očiam.
Na miestach, kde bužírka na kábloch nebola spopolnatená, bola taká zkrehnutá, že sa lámala pri dotyku. Niektoré vodiče boli elektrickým oblúkom roztavené, alebo zvarené dokopi. Strašné...
Ako som došiel k tým 60'000 Wattom?
U = 240 Voltov
R = 0.9 Ohmu
P = U * I
I = U / R ==> P = U * U / R
P = ( 240 * 240 / 0.9 ) Wattov
P = 64'000 Wattov (mínus odpor zvyšku vedenia a pod.)
Tiskni
Sdílej:
I = U / R = 266 APokud vím, do bytů se montujou běžně 6 A jističe, do domků 10 A ... taky nevěřím tomu, že by to přežily jemné spoje jako vypínače, zásuvky... spíš tu hrál roli čas a lehce vyšší proud (< maximum jističe). Kdyby to byla pecka v trvání řádově jednotkách sekund, tak by nedošlo k zpráchnivění izolace, pružnost se vytrácí dlouhodobým působením relativně nízké teploty (< teplota varu látky). Ten finální náraz, který vyhodil jističe, byl pravděpodobně způsoben tím "přetavením" vodiče :) Co bylo do té prodlužovačky zapojeno za spotřebič ?
To bol zkrat. Istič sa vyhodil skôr, ako som úplne zatlačil spúsť. Do inkriminovanej predlžovačky nebolo zapojené pravdepodobne nič.
Podľa nepríjemného zápachu s pod skrine, kde som predlžovačku našiel, usudzujem, že ten prvý nočný výpadok spôsobilo jedno z našich nedisciplinovaných mačiatok (mačka, alebvo kocúr). Inými slovami, jeden s tých parchantov sa na ňu vyšťal.
No, ten vypocet vykonu je takovy...nepresny :o) Zkratovy proud ma urcity prubeh, neni to 0 nebo U/R. Takze tech 260A tim sotva kdy teklo. Navic nevim jak v SR, ale tady je v siti 230V, nikoli 240V...
Z.H.
Me ukazal merak 216V.
Jinak ty meraky meri stejnosmerne napeti, ktere vznikne usmernenim sinusovky. Jde dokazat, ze mezi timto usm. napetim a efektivnim napetim je urcity pomer...Takze merak zmeri ss napeti, vynasobi ho konstantou a zobrazi. Problem je v tom, ze pokud je ten prubeh nesinusovy, tak se ta konstanta meni a merak ukazuje hovadiny. Samozrejme je to take omezene frekvenci te sinusovky...
Z.H.
"Prumerna" hodnota ? Tim myslite stredni hodnotu ?
...tim myslim ty levne bezne meraky. Pristroje, oznacene zkratkou TRMS meri opravdovou efektivni hodnotu...
Z.H.