Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Dôležité poznámky k článku "Rozšírte si Firefox a Thunderbird - sami!"!!! Autokritika, poznámky, vynechané komentáre a "prečo som nenapísal o tých podstatných veciach".
Po sysfs a proc som sa vrhol na osobnosti FLOSS zo všetkých strán. Z cca 800MB materiálu na disku a neskučného množstva informácií na internete som sa snažil dať do kopy článok. Keď počet zozbieraných odlišných životopisov vzrástol na 2.5 na osobu, článok prestal byť konzistentný a tak som ho odložil.
Tak som započal seriu o rozširovaní produktov Mozilli.
Je na ... mohol som na ňom radšeh robiť ešte také tri dni a povymýšlať jasnejšie slovné spojenia a spomaliť prísun informácií. Keď si ho čítam v plnej kráse na ABC, znie mi akoby z rýchlika... asi som mal v puberte menej programovať a viac písať poviedky :(
Ponainštalovaní rozšírenia môžete meniť všetky súbori z rozšírenia okrem install.rdf a všetkých content.rdf a zmeny aplikovať bez reštartu.
Súbor Extension.rdf nieje jediným miestom, kde nájdete odkazy na vaše rozšírenie. Pri manuálnom odinštalovaní rozšírenia prehľadajte aj adresár profil/chrome.
Občas sa stane, že rozšírenie sa nenainštaluje správne a potom sa chce hneď odinštalovať, ale v profile už zostane na veky... chyba je v súbore install.rdf.
Stalo sa mi, že mi zblbol firefox a nechcel naštartovať. Spuste manažéra rozšírení, odstráňte testovací profil, reštartujte pre istotu počítač a malo by to bežať bez poškodia akých koľvek dát.
RDF je štandard W3C. Popisuje relácie medzi zdrojmi. Je to síce XML, ale netreba ho tak vnímať, XML je len spôsob ukladania dát z RDF.
Tiskni
Sdílej: