Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Prečo ľudia majú pocit, že ostatní o nich musia vedieť? A keď už, prečo nespraviť stránku, na ktorej aj niečo je? To je novodobý komplex, že ak nemám (prázdu) webstránku, neexistujem?
hmm... tak sa nad tym zamyslim... Ten moj primitivny Chat klient je nezaujimavy... mozno ten Javackriptovy kod v nom, ale isto ste uz niekedy napisali nieco lepsie. Priznavam... DarkSideCMS je este vo vyvoji... nemal som ho ponukat na webe. No a jasne moju fotku s par slovami som si mohol tiez odpustit.
A to, ze som radsej uverejnil len 1 stranku, ako 4 podstranky na ktorych by uz fakt nic nebolo, to je vrchol... google ma za to bude nenavidiet. A ano... mohol som sa vykaslat na skolu a neodovzdat svoju stranku ako rocnikovy projekt a tiez kaslat na spoluziakov, ktory "chceli vidiet, ako ma vyzerat dobry XHTML/CSS kod"
Nic by som nepovedal, keby moja stranka nebola validna, alebo nebola vzorovo vypracovana, alebo by som na nej nemal ani jeden jediny riadok kodu, alebo slovicko. Ale v takomto pripade vam musim oznamit, ze ste somar! Ved to len prave spustil.
U firmy Web Software som videl veľa zaujímavých spôsobov, ako robiť dobrý web (HTML/CSS). Pri práci pre AbcLinuxu som som sa naučil ako vyzerá dobre navrhnutý redakčný systém (MVC model a pod.). Keď som to dal všetko dokopy s mojími ďalšími skúsenosťami, vznikla myšlienka, ktorú som nazval DarkSide CMS v1.0. DarkSide CMS budem používat pri ďalšej práci (tvorbe webov v PHP). Bývalí šéf sa bál, že mu niekdo jeho CMS niekdo ukradne (niekoľko stovák KB PHP/HTML kódu, ktorý porušuje snáď všetky good-practices ktoré uctievam), ja som ho vydal pod GPL.Hmm, zrovna ten CMS mě zajímal. Všichni furt OOP, abstrakce, MVC, rozhraní, šablony, bla, bla, bla... Já bych to ale chtěl vidět i kódu. Nebo jsem to prostě nepochopil. (Ta verze toho CMS asi není aktuální, což?)
Prečo si myslíte? Pracujem na verzii na SOČ - v0.3, to mám do februáru dosť času pridávať funkcionalitu. Keď budem vidieť, ktoré moje nápady sa osvedčia na reálnom príklade (knižničný systém), učešem ten kód, napíšem dokumentáciu, vidám v0.3 a davaj pokúsiť sa vyhrať.
Navyše ja potrebujem aj oddych, nemôžem v jednom kuse kódiť a všetko hňeď na prvý-krát bezchybne. Inak skončím, ako v lani...
Tiskni
Sdílej: