Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Nějakou dobu pobíhám mezi hudebními přehrávači, od doby kdy se Amarok stal molochem, který je hodně rozežraný a pomalý.
Chtěl bych přehledné kolekce (ala amarok1), přehledný playlist (jako měl amarok1), úpravu tagů v přehrávači a přitom nízké nároky na paměť abych ho mohl případně použít i na svém netbooku (ale tam mám většinou pustěný MPD bez GUI s jedním playlistem a jenom přepínám písničky mpc který mám namapovaný na zkratky).
Na PC nepoužívám MPD,protože poslední dobou se docela zažírá do paměti, pustím ho vezme si tak 1% RAM ale postupně vyroste na nějakých 15% když k tomu započítám klienta, který vezme taky monimálně 3-5% tak mám Amarok v méně luxusním balení s rychlejšími odezvami GUI.
Přehrávače stylu Rythmbox (nebo jak se to píše) nemám rád pro jejich kolekce a přístup k přehrávání písniček. A pokud možno snažím se sehnat něco pod QT. Myslel jsem,že zakotvím pod Cuberokem, ale ten se ukázal být celkem dost nestabilní a taky má nepřehledný pohled na kolekce (zvlášť pokud máte v kolekci kolem 1000 interpretů a 30k skladeb).
Tak nevím kde skončím teď používám Qmmp, ale ten postrádá kolekce.
Ideální přehrávač bych si představil tak, že by používal jednoduché kolekce z MPD měl playlist podobný Amaroku2 a přehrával písničky třebas pomocí mplayeru.
Nemáte nějaké návrhy? Jaký přehrávač používáte?
Tiskni
Sdílej:
Používam 1.4.10. Ten je dostatočne rýchly.
netusil jsem, ze jednou takhle dopadnu. foobar2000 pres wine..
XMMS
Ja jeden cas pouzival mp3blaster a playmp3listPlaylist? Ježiš kde bych to vzal? Můj playlist je ls a cd.
modplug playerTo má s ModPlug Trackerem společného co? Jinak by ještě mohl být dobrý ocb (Open Cubic Player - používá Adplug knihovnu a ta umí docela dost formátů) kdybych ho uměl ovládat.
Chybi mi na linuxu prehravac kterej by toho umel aspon pulku co Modplug player.
Na playmp3list neni potreba mit playlist, vytvori si ho sam, bud se mi tam nasazi pisnicky jedna po druhy nebo celej adresar. Ovladani mi prislo tenkrat prijemnejsi nez u mp3blastera.Jako databázi písniček používám tu, která se nejvíce nabízí – souborový systém.
A kolik těch písniček máš? Já jsem také považoval adresářovou strukturu za ideální databázi, ale ve chvíli, kdy se počet skladeb přiblížil dvěma tisícům a já jsem objevil možnost pohodlného vyhledávání a automatického doplňování informací, byla volba jasná.
dvěma tisícůmJežiš a co to furt všichni posloucháte? Bušení do hrnců na dva tisíce a jeden způsobů?
$ find -type d | wc -l 659 $ find -type f -name "*.mp3" -o -name "*.ogg" | wc -l 5965
/muzika/ find -type f -name "*.mp3" -o -name "*.ogg" | wc -l 24029 /nova\ muzika/ find -type f -name "*.mp3" -o -name "*.ogg" | wc -l 602 /muzika\ neposlucham/ find -type f -name "*.mp3" -o -name "*.ogg" | wc -l 5240
nechápu co je na Rhythmboxu špatného u kolekcí? to že se o ní absolutně nemusím starat, nebo to, že jde ovládat třeba z GnomeDo, nebo já nevím... Vžd všichni říkají, jak je u Rhythmboxu špatná kolekce, ale ještě jsem neviděl takový přehrávač, který by byl tak bezúdržbový, jako je Rhythmbox...