Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nějakou dobu pobíhám mezi hudebními přehrávači, od doby kdy se Amarok stal molochem, který je hodně rozežraný a pomalý.
Chtěl bych přehledné kolekce (ala amarok1), přehledný playlist (jako měl amarok1), úpravu tagů v přehrávači a přitom nízké nároky na paměť abych ho mohl případně použít i na svém netbooku (ale tam mám většinou pustěný MPD bez GUI s jedním playlistem a jenom přepínám písničky mpc který mám namapovaný na zkratky).
Na PC nepoužívám MPD,protože poslední dobou se docela zažírá do paměti, pustím ho vezme si tak 1% RAM ale postupně vyroste na nějakých 15% když k tomu započítám klienta, který vezme taky monimálně 3-5% tak mám Amarok v méně luxusním balení s rychlejšími odezvami GUI.
Přehrávače stylu Rythmbox (nebo jak se to píše) nemám rád pro jejich kolekce a přístup k přehrávání písniček. A pokud možno snažím se sehnat něco pod QT. Myslel jsem,že zakotvím pod Cuberokem, ale ten se ukázal být celkem dost nestabilní a taky má nepřehledný pohled na kolekce (zvlášť pokud máte v kolekci kolem 1000 interpretů a 30k skladeb).
Tak nevím kde skončím teď používám Qmmp, ale ten postrádá kolekce.
Ideální přehrávač bych si představil tak, že by používal jednoduché kolekce z MPD měl playlist podobný Amaroku2 a přehrával písničky třebas pomocí mplayeru.
Nemáte nějaké návrhy? Jaký přehrávač používáte?
Tiskni
Sdílej:
Používam 1.4.10. Ten je dostatočne rýchly.
netusil jsem, ze jednou takhle dopadnu. foobar2000 pres wine..
XMMS
Ja jeden cas pouzival mp3blaster a playmp3listPlaylist? Ježiš kde bych to vzal? Můj playlist je ls a cd.
modplug playerTo má s ModPlug Trackerem společného co? Jinak by ještě mohl být dobrý ocb (Open Cubic Player - používá Adplug knihovnu a ta umí docela dost formátů) kdybych ho uměl ovládat.
Chybi mi na linuxu prehravac kterej by toho umel aspon pulku co Modplug player.
Na playmp3list neni potreba mit playlist, vytvori si ho sam, bud se mi tam nasazi pisnicky jedna po druhy nebo celej adresar. Ovladani mi prislo tenkrat prijemnejsi nez u mp3blastera.Jako databázi písniček používám tu, která se nejvíce nabízí – souborový systém.
A kolik těch písniček máš? Já jsem také považoval adresářovou strukturu za ideální databázi, ale ve chvíli, kdy se počet skladeb přiblížil dvěma tisícům a já jsem objevil možnost pohodlného vyhledávání a automatického doplňování informací, byla volba jasná.
dvěma tisícůmJežiš a co to furt všichni posloucháte? Bušení do hrnců na dva tisíce a jeden způsobů?
$ find -type d | wc -l 659 $ find -type f -name "*.mp3" -o -name "*.ogg" | wc -l 5965
/muzika/ find -type f -name "*.mp3" -o -name "*.ogg" | wc -l 24029 /nova\ muzika/ find -type f -name "*.mp3" -o -name "*.ogg" | wc -l 602 /muzika\ neposlucham/ find -type f -name "*.mp3" -o -name "*.ogg" | wc -l 5240
nechápu co je na Rhythmboxu špatného u kolekcí? to že se o ní absolutně nemusím starat, nebo to, že jde ovládat třeba z GnomeDo, nebo já nevím... Vžd všichni říkají, jak je u Rhythmboxu špatná kolekce, ale ještě jsem neviděl takový přehrávač, který by byl tak bezúdržbový, jako je Rhythmbox...