V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Před chvílí jsem provedl na svém domácím stroji upgrade z jádra 2.4.27 na 2.6.11 (apt-get install kernel-image-2.6.11-1-k7
) a přestala mi fungovat podpora 3D akcelerace (DRI). Používám ovladač radeon
, který je součástí Xorg. Dostával jsem tuto chybu při startu Xek (dmesg):
[drm:radeon_cp_init] *ERROR* radeon_cp_init called without lock held
[drm:drm_unlock] *ERROR* Process 2552 using kernel context 0
Řešení problému je jednoduché, je třeba nahrát ve správném pořadí potřebné moduly. V počítači je deska ECS K7S5A, takže nesmíte zapomenout na modul sis-agp
(můj případ). Do /etc/modules (Debian) jsem připsal
agpgart sis-agp dri radeon
Raději to sem píšu, protože sem tam dostávám dotazy na tento problém po icq.
Včera jsem byl v jednom nejmenovaném řeznictví (fakt si nepamatuju jak se jmenuje :-), ale je na štrosmajerově náměstí hned vedle zeleniny, pod číňanem) koupit maso. Předemnou tam přišla slečna z vedlejší hospody a platila asi 10 stravenkama. Prodavačka stravenky přepočítala, dala do kasy a šla mi nabrat to maso.
Po tom co jsem se ji slušně zeptal, zda se jí to nezdá blbý, nejdřív se hrabat v penězích a pak hned nabírat maso, se mě zeptala co se mi na tom nelíbí. Hygiena a podobné věci ji asi nic neříkají, protože mi pak ještě řekla ať si to masu umeju, jestli se mi to nelíbí. "Kdoví kde se to maso válelo", to na mě jěště vyplyvla. Ten pitomej tón, který pak nasadila když o mě mluvila s dalším zákazníkem se mi fakt nelíbil (Prý jsem nějak rozmazlený nebo co).
Raději chcípnu hladem, než abych tam šel znova.