Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Myslíte, že by bylo rozumné koupit si notebook od Apple, když jsem nikdy s Apple nedělal? Nějak se mi nezamlouvá nabídka v pc třídě (zatím jsem viděl asus, acer, siemens), kamarád tvrdí, že hp jsou dobrý, ještě kouknu po lenovu.
Jak koukam, tak do ibm se dávaj jen Intely?
Na rozdíl od KDE nebo GNOME je logické a vnitřně konzistentníTeda já nechci vyvolávat nějaký flejm, ale tahle věta mě docela pobouřila
a na hrátky s Blenderem nebo gamesení je stejně OS X lepšíProč by měl jako být MacOS X lepší na hrátky s blenderem? To opravdu nechápu, to mi přijde jako uplná blbost
apple je vykonny prave preto, ze ma uzavretu architekturu. pouziva sice standardizovane rozhrania, ale vsetko za tym je ine. nie je setrene na kondikoch, na navrhu dosiek, atd len preto, aby dodali lacnejsi komponent.
ak mate matnu predstavu o vysokofrekvencnych vedeniach a teorie okolo toho, mozno sa vam rozsvieti
kvizova otazka:
preco je seriova komunikacia lacnejsia a rychlejsia ako paralelna?
Apply ve výkonu třeba při práci s videem strkaj do kapsy i ty nejnadupanější PCčkaNevim jak moc jsou bezne komercni programy pro PC optimalizovany na dany procesor. U PPC je AltiVec snad vzdycky, takze kompilator nebo dokonce rovnou programator se muze s optimalizaci dosytosti vyradit. Naproti tomu u x86 muzete/nemusite mit SSE, SSE2, SSE3, 3Dnow a kdovi co jeste. Ruzne CPU maji ruzne resene pipelines a i tam je mozne nahnat neco malo vykonu. Dokud nevite na cem vas program pobezi tak se blbe optimalizuje. Takze pred dalsim benchmarkem PC vs Apple by bylo fer ten PC program prekompilovat na ten konkretni nejnadupanejsi HW. Bohuzel u closed-source to pujde dost tezko
Děkujeme za pěkné představení jablíčka
A ještě rada na závěr: HP nebrat. HP notebook jsem měla já i spousta známých, skoro všechny odešly, nejčastěji těsně po skončení záruční doby (nechť je mé eowyn v křemíkovém nebi dobře). Na bývalé IBM mám oproti tomu samé dobré reference.Mám už rok HP OmniBook XE3 GC (9/2001, celer 850, i440bx, aktuálně 256MB RAM a 60GB
Last login: Sat Feb 11 11:48:45 on ttyp3 Welcome to Darwin! freya:~ anicka$ apt-get moo (__) (oo) /------\/ / | || * /\---/\ ~~ ~~ ...."Have you mooed today?"...
oc@yofresh:~$ aptitude moo V tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka.
david@cihla:~ $ aptitude moo V tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka. david@cihla:~ $ aptitude moo -v V tomto programu opravdu nejsou žádná velikonoční vajíčka. david@cihla:~ $ aptitude moo -vv Neříkal jsem snad, že v tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka? david@cihla:~ $ aptitude moo -vvv Přestaň! david@cihla:~ $ aptitude moo -vvvv Fajn. Když ti dám velikonoční vajíčko, půjdeš už pryč? david@cihla:~ $ aptitude moo -vvvvv Dobrá, vyhráls. /----\ -------/ \ / \ / | -----------------/ --------\ ---------------------------------------------- david@cihla:~ $ aptitude moo -vvvvvv Co to je? Co by to bylo! Přece had žeroucí slona.
# emerge moo Larry loves Gentoo (Linux) _______________________ < Have you mooed today? > ----------------------- \ ^__^ \ (oo)\_______ (__)\ )\/\ ||----w | || || Calculating dependencies emerge: there are no ebuilds to satisfy "moo".
Tiskni
Sdílej: