Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Říká se, že Apple se ze všech IT firem chová nejvíc tajnůstkářsky. Mírně mi vrtalo hlavou, jak lze tuto politiku skloubit s celkem příznivým postojem k otevřenému software. Jde to, ale působí to docela komicky.
Víceméně pro srandu králíkům se ve volném čase pokouším vytvářet OS X balíčky se svými oblíbenými hrami. Někdy to jde lépe, někdy hůř, největší sranda bývá samozřejmě s SDL. Narážím na spoustu problémů, ale Apple je v tom obvykle celkem nevinně.
Momentálně se snažím na jablíčku rozchodit zbrusu nový hit Dark Oberon. Applí gcc 4 při kompilaci jednoho souboru pravidelně spadne a vyzvrací na konzoli prosbu o nabugreportování Applu. Moc se mi do té akce nechtělo (tušila jsem, že do nebude jen tak), ale nakonec jsem se přemohla, vyrobila preprocesovaný zdroják a začala zkoumat, kam ho poslat.
Jablečnou bugzillu najdete na adrese bugreport.apple.com a na první pohled vypadá celkem nedobytně. Bez účtu na Apple Developer Connection žádný bugreport zadat nelze, s registrací na ADC ale musíte souhlasit s neskutečně dlouhým výčtem podmínek. (V kostce jde přibližně o to, že nesmíte prozradit, co jste viděli, jinak vás Apple prodá do otroctví.) Kromě toho, abyste mohli zadat bugreport, musíte být starší osmnácti let.
Kromě samotného formuláře pro zadání bugu ale nic zajímavého nespatříte. Na listování seznamem chyb můžete zapomenout, Apple vám ukáže jen vaši vlastní. A každý e-mail, který vám applí vývojáři přes bugzillu zašlou, obsahuje upozornění, že na jeho obsah se vztahuje NDA, které jste odsouhlasili při registraci. Takže bych vlastně ani neměla vyprávět, jak řešení bugu postupuje. Přesto to udělám, protože pro mě bylo poučením.
Přestože inženýři dostali zdroják, který vždy spadnul, a mohli ho snadno testovat, na čem chtěli, požádali mě místo toho, ať to zkusím zkompilovat sama s novou verzí Xcode, kterou mezitím vydali. To samo o sobě nevypadá až tak hrůzostrašně, pikantní příchuť tomu dodává až to šestnáctihodinové stahování gigové image. Vůbec se mi do toho nechce, zvlášť modulo fakt, že s gcc 3.3 hra zkompilovat jde. Ale musím, svědomí mi nedá. A proč?
Protože když já chci po ubohých bugreporterech, aby mi otestovali balíček v novější betě (a to je 5 CD), obvykle to taky bez řečí udělají. Ale asi už nebudu mít to srdce .o)
Tiskni
Sdílej:
Myslíte, že by bylo rozumné koupit si notebook od Apple, když jsem nikdy s Apple nedělal? Nějak se mi nezamlouvá nabídka v pc třídě (zatím jsem viděl asus, acer, siemens), kamarád tvrdí, že hp jsou dobrý, ještě kouknu po lenovu.
Jak koukam, tak do ibm se dávaj jen Intely?
Na rozdíl od KDE nebo GNOME je logické a vnitřně konzistentníTeda já nechci vyvolávat nějaký flejm, ale tahle věta mě docela pobouřila
a na hrátky s Blenderem nebo gamesení je stejně OS X lepšíProč by měl jako být MacOS X lepší na hrátky s blenderem? To opravdu nechápu, to mi přijde jako uplná blbost
apple je vykonny prave preto, ze ma uzavretu architekturu. pouziva sice standardizovane rozhrania, ale vsetko za tym je ine. nie je setrene na kondikoch, na navrhu dosiek, atd len preto, aby dodali lacnejsi komponent.
ak mate matnu predstavu o vysokofrekvencnych vedeniach a teorie okolo toho, mozno sa vam rozsvieti
kvizova otazka:
preco je seriova komunikacia lacnejsia a rychlejsia ako paralelna?
Apply ve výkonu třeba při práci s videem strkaj do kapsy i ty nejnadupanější PCčkaNevim jak moc jsou bezne komercni programy pro PC optimalizovany na dany procesor. U PPC je AltiVec snad vzdycky, takze kompilator nebo dokonce rovnou programator se muze s optimalizaci dosytosti vyradit. Naproti tomu u x86 muzete/nemusite mit SSE, SSE2, SSE3, 3Dnow a kdovi co jeste. Ruzne CPU maji ruzne resene pipelines a i tam je mozne nahnat neco malo vykonu. Dokud nevite na cem vas program pobezi tak se blbe optimalizuje. Takze pred dalsim benchmarkem PC vs Apple by bylo fer ten PC program prekompilovat na ten konkretni nejnadupanejsi HW. Bohuzel u closed-source to pujde dost tezko
Děkujeme za pěkné představení jablíčka
A ještě rada na závěr: HP nebrat. HP notebook jsem měla já i spousta známých, skoro všechny odešly, nejčastěji těsně po skončení záruční doby (nechť je mé eowyn v křemíkovém nebi dobře). Na bývalé IBM mám oproti tomu samé dobré reference.Mám už rok HP OmniBook XE3 GC (9/2001, celer 850, i440bx, aktuálně 256MB RAM a 60GB
Last login: Sat Feb 11 11:48:45 on ttyp3 Welcome to Darwin! freya:~ anicka$ apt-get moo (__) (oo) /------\/ / | || * /\---/\ ~~ ~~ ...."Have you mooed today?"...
oc@yofresh:~$ aptitude moo V tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka.
david@cihla:~ $ aptitude moo V tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka. david@cihla:~ $ aptitude moo -v V tomto programu opravdu nejsou žádná velikonoční vajíčka. david@cihla:~ $ aptitude moo -vv Neříkal jsem snad, že v tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka? david@cihla:~ $ aptitude moo -vvv Přestaň! david@cihla:~ $ aptitude moo -vvvv Fajn. Když ti dám velikonoční vajíčko, půjdeš už pryč? david@cihla:~ $ aptitude moo -vvvvv Dobrá, vyhráls. /----\ -------/ \ / \ / | -----------------/ --------\ ---------------------------------------------- david@cihla:~ $ aptitude moo -vvvvvv Co to je? Co by to bylo! Přece had žeroucí slona.
# emerge moo Larry loves Gentoo (Linux) _______________________ < Have you mooed today? > ----------------------- \ ^__^ \ (oo)\_______ (__)\ )\/\ ||----w | || || Calculating dependencies emerge: there are no ebuilds to satisfy "moo".