Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Nejeden uživatel Linuxu zvažující nákup nového notebooku pošilhává po počítačích od Applu, v kterých bije krásný RISCový procesor... Zkusím hodit do placu pár informací, které by měl vědět.
PPC notebooky od Applu nabízejí naprosto jedinečný poměr ceny a výkonu. Při nákupu mimo Evropu vedou velmi přesvědčivě, a dokonce i při českých cenách jsou stále významnou alternativou. Představa, že si koupíme iBook nebo PowerBook a budeme na něm používat Linux je ale velmi optimistická...
Pomineme teď zcela problémy typu "jak se liší instalace Linuxu na x86 a PPC" - o tom existuje tuna dokumentace a většina distribucí to zvládá sama natolik dobře, že o specialitkách bootování a applovských souborových systémů nepotřebujete téměř nic vědět. Místo toho si proto v tomto článku povíme něco o radostech používání applovského hardware s Linuxem.
Začneme hned zkraje u průšvihu největšího, který se jmenuje 3D. V různých laptopech od Applu najdeme karty od ATI i nVidie, linuxové PPC ovladače pro ně ale nejsou a nebudou. Pokud mě paměť neklame, poslední ATI, s kterou chodily open source ovladače, byla 9200SE, a ta už je bohužel příliš stará i pro Apple. Aby těch radostí nebylo málo, na problémy narazíme i při pokusech o připojení externího displeje. Nejnovější iBooky dokáží nadetekovat externí displej při bootu a používají ho nezávisle na Linuxu. Na těch starších (můj PowerBook mezi ně patří) se neobejdeme bez hodně divokých hacků a výsledek je stejně dost rozpačitý.
Na to, že v notebooku máme modem, raději velmi rychle zapomeňme. Slovní spojení "softwarový modem" ve světě x86 evokuje lehkou nepříjemnost, kterou se ale většinou s vyvinutím dostatečného úsilí podaří vyřešit. Applí softwarový modem je ale trochu jiná třída a s ovladači pro Linux je to podobné jako v předchozím odstavci.
Pokud jde o průšvih číslo tři, konečně se blýská na časy. Apple kdysi nahradil svou WiFi kartu AirPort novější AirPort Extreme. Zatímco první jmenovaná bez problémů chodila s ovladačem orinoco (myslím že šlo o chipset od firmy Lucent), druhá používá chipset od Broadcomu. To je firma, od které se ovladačů zřejmě nikdy nedočkáme. Při zaznění jména Broadcom sice naskočí husí kůže i majitelům x86 notebooků, těm ale vytáhne trn z paty ndiswrapper. Uživatelé PPC notebooků se na ně mohli donedávna jen závistivě dívat, ti podnikavější se možná snažili rozchodit kartu skrz mol (Mac On Linux), ale výsledky byly zoufalé.
Díky hrdinství několika reverzních inženýrů trpělivě zkoumající proprietární linuxové ovladače pro MIPS instrukci za instrukcí vznikla dokumentace, podle které byl napsán zbrusu nový ovladač bcm43xx. První aspoň trochu použitelná verze se objevila někdy těsně před vydáním jádra 2.6.15 a stav ovladače odpovídá jeho stáří. Mně to zatím na notebooku umožní jen nahodit zařízení, ale tím to zatím bohužel končí. Každopádně mám v plánu donutit některého kolegu, aby to spravil
Abyste neměli pocit, že je to úplně ztracené, zkusím taky něco pochválit. Bluetooth funguje bez problémů. Suspend to RAM je úplně pohádkový (ale taky zcela v režii OF, Linux s ním nemá vůbec co do činění). Displej je naprosto fantastický a dá se na něj koukat z libovolného úhlu. Klávesnice a touchpad velmi příjemné. Až na výše popsané problémy jde prostě o pohádkový stroj... A Mac OS X dodávaný zdarma s notebookem má všechny tyto potíže vyřešené.
Předpokládám, že většina uživatelů Linuxu někde v průběhu řešení výše popsaných problémů vztyčí bílý prapor a potupně nabootuje do OS X. (O zajímavostech provozování OS X a Linuxu v dualbootu by mimochodem mohl vzniknout další, velmi dlouhý článek). Časem možná zjistí, že to vlastně není tak špatný systém. Programy, které používají na Linuxu, na něm běží a dokumentace je k němu tuna. Pokud zrovna programově neodmítají proprietární software, zřejmě budou s OS X celkem spokojeni. Ale to už sem nepatří.
Já mám po mnoha měsících s OS X svého Tigera lehce plné zuby (proč, to je dlouhý příběh na někdy jindy) a kdyby to jen trochu šlo, budu na svém PowerBooku používat Linux. Ve světle výše popsaných problémů se ale do toho zatím nepustím. A vy, uživatelé Linuxu, kteří možná pošilháváte po laptopu od Applu, se do toho nepustíte také. Věřte mi. A pokud nejste smířeni s tím, že skončíte na OS X, vyberte si raději jiný notebook.
Tiskni
Sdílej: