Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
musíte být kreativnějšíkomu není zhůry dáno v apatice nekoupí
Jan Korytář je za brutální cenzuru internetuAno: „Nemyslím si, že by na internetu měly být volně dostupné záběry např. ze znásilňování, nebo mučení lidí. Resp. záleží, v jaké je to souvislosti a s jakým komentářem, já si uvědomuju, že něco omezovat může sklouznout až k cenzuře, ale nechat internet zcela bez regulace mi přijde stejně hloupé jako když se u nás před roky tvrdilo, že všechno vyřeší trh a nyní najednou zjištujeme, že ta volná ruka trhu znamená mimo jiné nekvalitní potraviny, lichvářeské půjčky, šmejdy na předváčkách pro důchodce apod.“
Jinými slovy...To ale tedy opravdu dost fest, možná vlastně i úplně něco jiného. :P
Volím Svobodnéjak se ti to stalo ?
Nojo, jenze prave u toho zdravi nema kazdy stejne podminky ani na startovaci care. Nekdo je proste nemocny a nic s tim neudela. Podle Vas by ho zadna komercni pojistovna nepojistila, a nebo kdyby preci jen ano tak za obrovske penize ktere by stejne s nejvetsi pravdepodobnosti nemel.
A jsme u toho umirani na ulici ktere se mi take opravdu prici.
A nebavim se o nejake ryme nebo lehke infekci stale jeste dobre lecitelne antibiotiky... Treba takhle delnik si pri nehode v praci urizne palec, byl pojisten malo (delnik si preci nemuze dovolit nadstandard, vidime to vsude kde je takoveto pouze komercni pojisteni zavedeno), v nemoci mu ho prisijou a potom po nem budou vymahat treba milion a pul protoze prace mikrochirurga je preci velmi draha. Ted je ten clovek naprosto v hajzlu. Diky, ne.
Radsi budu platit zdravotni podle vyse prijmu spolu se vsemi spoluobcany (byl bych dokonce pro to aby to prestali nazyvat pojistenim a prejmenovali to na "zdravotni dan") a vedet ze kdyz se neco takoveho stane tak ten clovek bude mi "pouze" problem se svym poskozenym zdravim...
Bude lepší, když budu mít možnost se na horší časy připravit sám...Tohle si lze myslet (řekněme v ČR při průměrném platu a výše), dokud se člověk potká tak nanejvýš s angínou nebo čistě přeraženou hnátou. pár stovek ať tisíc (v krajním případě pár desítek tisíc) opravdu nepředstavuje při slušném příjmu i nečekaně zásadní problém. Ale náklady ve stáří jdou dost znatelně nahoru a když se nedej bože přidá onkologický nebo jiný vážný problém... Pro představu, kolem roku 2000 byly náklady na pacienta s leukémii podstupujícího terapii zhruba 12 mil. Kč/měs. To bych nedal ani já. :( Navíc, z hlediska točení koleček ekonomiky snad není nic horšího, než když všichni začnou šetřit na své nejhorší možné neduhy. Neříkám, že je to správně, ale tak jak je to nastavení, tak to jede na utrácení.
A rozhodně chceme, aby to pak už fungovalo na komerčním principu - pojišťovna po Vás určitě nebude chtít platit pojistné podle toho, kolik vyděláváte, ale podle toho, jaká máte rizika - stejně jako u jakéhokoliv jiného pojištění.Ono to možná, jako celá řada jiných myšlenek, může vypadat funkčně na papíře. Možná by pomohl příklad úspěšně implementovaného komerčního systému zdravotnictví. Bez mučení přiznám, že mé rozhledy jsou celkem omezené na severoatlantický prostor. Takže jediný takový systém, se kterým jsem zevrubněji obeznámen (zde dokonce dlouhodoběji osobně, ale neznám jiným lepší příklad ani z blízkého okolí), jsou spojené státy (kde už i sami (nebo alespoň část z nich) přišli na to, že to zřejmě moc nefunguje). Vlastně Státy mě z mého raného "pravicového" bijství dost vyléčily. Třeba stran zdravotnictví jsem se do Evropy vrátil s tím, že tohle bych určitě nechtěl... a obecně jsem tak nějak zjistil, že privatizace všeho (předání kontroly nevoleným korporacím) vlastně není až tak skvělá myšlenka.
Ono dnešní "pojištění", které se vypočítává stejně jako daně (tzn. podle příjmu) je naprosto nespravedlivé, protože s rizikem jako takovým buď vůbec nesouvisí a nebo s ním dokonce koreluje negativně (ten, kdo víc vydělává, se o sebe často také lépe stará atd.)Vtipné je, že na tom vlastně nakonec obstála "Obamacare" (provize povinnosti pojištění) ústavní stížnost. Není to nutné chápat jako pojištění, ale jako formu daně. ;) A mluvit o zdraví a spravedlnosti je prostě blbost. Člověk nekouří, nechlastá, jí zdravě... a stejně se mu ve 30 rozjede rakovina a celkem pochopitelně se bude ptát (alespoň v určité fázi), proč já? Jiný se svým zdravím znevýhodnění již narodí... Svět prostě spravedlivý není a individualismus tomu rozhodně nepomůže, spíše naopak. Že Vy i já jsem zatím měli vesměs v životě kliku, máme dobrou práci a solidní zdraví, není ani tak naše zásluha a přání nechat si co nejvíce pro sebe nemá moc společného se spravedlností.
Volím Svobodné+ 1
Máš na mysli, že vždycky volili vrchnostja bych to rekl asi tak, ze si to delali vzdycky jednoduche. Jo, volit tu vrchnost to vlastne take vyjadruje. Za sociku jim to tam panove hazeli, protoze to bylo pro ne jednodussi. Zadne trenice, nevystrkovat hlavu z davu, obcas si neco propasovat ze zapadu (v embecku nebo na lodi) a zaradit se tim mezi tech hornich 10000. Ale ze dneska voli po zrale uvaze korupci je pro me dost darda. A pak tady bude p. Smolik roky vykladat, ze by bylo dobre, aby se neco zmenilo. Zejmena u chlapu to vidim kriticky. Neco jineho je to s nasi ruskou slechticnou. U zen vubec jsem v otazkach politiky shovivavy, protoze zeny maji trochu jine poslani v zivote a o politiku se nezajimaji.
Příští volby asi moc neovlivní, ale ty další už možná ano.To už mi nevadí, v případě potřeby tou dobou už budu mít nárok na německé občanství. ;) Jako daňovému poplatníkovi se mi asi uleví od jednoho výdaje. Škodovka může přesunout zbytek do Bratislavy a jinam... znáte to, karavana táhne dál.
Ze soboty na neděli se bude posunovat čas o hodinu a třicet let zpátky.
A i k pocitaci se dalo dostat.[konfrontace] Což by mě bylo naprd, protože já jedu na FPGA :-P [/konfrontace]
to jsem ještě nevěděl co je banán, natož že ho lze i 2× ročně koupit a utírat zadek voskovaným papírem mi přišlo normální…Že by nebolo dostať taletný papier, to si ozaj nepamätám. Banány síce boli zrejme občas (ani neviem, nejako som sa na prieskum trhu nezameriavala), ale boli tie šťavnaté lacné kubánske pomaranče. K Juhoslávii a k Bulharsku chcem iba poznamenať, že to nebol iba problém doložiek - ale tiež ten, že väčšina ľudí si na dovolenky pri mori poctivo nedokázala popri nutných výdavkoch na živobytie naškrabať, ak neboli baníci a pod. s nadštandardnými platmi. Ešte tak mohli ísť na rekreáciu ROH. Tam to mali skoro zadarmo. Ale na zahraničné chodili len papaláši a ich nohsledi, radový občan nemal šancu, iba ak mimo sezóny do vnútrozemskej zotavovne(viem to, lebo som začínala v rekreačných zariadeniach ako Hrzán v Homolkovcoch na horách). Tie triedne rozdiely boli aj vtedy markantné: papaláš a jeho prisluhovač dostal štátny 4-izbový byt v centre BL alebo KE(ktorý potom pri odpredaji po "revolúcii" kúpil za zostatkovú cenu, za pár tisíc a za toho kapitalizmu ho strelil za 5 miliónov), obyčajný radový nečlen mafie nanajvýš ak sa prepracoval k družstevnému grcátku a roky musel splácať pôžičku naň namiesto dovolenky v Juhoslávii. Takže toľko k štartovacím čiaram po 89. Väčšina "normálnych" ľudí mala to málo, čo nevyhnutne k vtedajšej "dôstojnej" životnej úrovni potrebovala. Keď sme ako štunetky mali jedny rifle a pár pulóvrov, ktoré sme si navzájom požičiavali, aby sme občas mali na sebe aj niečo iné:), neštvalo nás to... Veci až tak nechýbali ako dnes. Možno to vidím zo svojho pohľadu, ale hlavný problém nebola nedostatková šošovica, ale to, čo sa naplno rozvinulo po tej revolúcii, keď to vyplávalo napovrch. Nazvala by som to chlípnym, bezzásadovým materalizmom.
Systém byl založen de-facto na na co všem teď nelíbí a přitom je to nyní jen nepatrný zlomek toho jak to fungovalo tenkrát a 'to' lze pojmenovat jako Korupce + Elitářství. Pracovní doba „pracovitější části populace“ byla tak asi 16 hodin, 8 v práci s velmi nízkou efektivitou a 8 hodin doma/na poli/v gráži/v dílně… s vysokou efektivitou, u těch chytřejších byla 15 hodin za 8 hodin, 8 hodin v práci s téměř nulovou efektivitou a 7 hodin na sebe ve stejném čase s vysokou efektivitou. A ti co nechtěli pracovat, tak pracovali i když nic nedělali, bo nemít zaměstnání bylo trestné…
Neznám tvůj věk, ale toaletní papír opravdu jeden čas nebyl a i na ty nejedlé kubánské pomeranče se stála také hodinová fronta…
Jinak do elity patřili papaláši a ti, co ovládali zdroje (zelinář, řezník, vedoucí mototechny atd…).
Komukolivžel, člověk je poučitelný, lidstvo/národ ne a u nás těch obětí nebylo zas tolik, takže se zapomene lehce…
Tiskni
Sdílej: