Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Koľko to má bogoMIPS ?
pi@raspberrypi ~ $ cat /proc/cpuinfo
Processor : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
BogoMIPS : 697.95
Features : swp half thumb fastmult vfp edsp java tls
CPU implementer : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant : 0x0
CPU part : 0xb76
CPU revision : 7
Hardware : BCM2708
Revision : 000f
Serial : 000000007a90e7f4
Dá sa to aj pretaktovať a niektorým to ide aj na 1GHz. Máš priamo parameter v súbore config.txt:
#uncomment to overclock the arm. 700 MHz is the default.
#arm_freq=800
Ja ale performance teraz neriešim, keďže mi to teraz ide z lacnej micro SD karty.
Koukám, že velmi levně
Asi si koupim jedno k vánocům a nahradim jím tu žravou krabici, co mám teď v pokoji
Jako velkou výhodu vidim to, že bere jen 3W při 5V -> koupim 12V Pb baterku, k ní stabilizátor 12V + 5V a už se nemusim bát, že zase příjdu o svůj uptime, když ČEZu někde něco prskne. 12V protože SATA disk Navíc by mělo bohatě stačit nasadit pasiv a ofukovat ho 120mm větrákem, jehož otáčky by se řídily přes GPIO podle /proc/loadavg a teploty
Sice jsem s GPIO nikdy nedělal, ale určitě to nebude žádná věda (prosím kohokoli - jak se z toho čte/zapisuje? Je to něco jako "cat /dev/gpio1", nebo je to úplně jinak?).
Chtěl bych na tom provozovat to co teď a myslím, že výkonově by to stačilo: minidlna, ssh, 2x pure-ftpd, lighttpd, ziproxy a cups. Doteď to tahal AMD Sempron @ 2GHz s 768MB RAM bez jakýchkoli úsporných režimů nebo možnosti podtaktování.
Jestli se pletu, tak mě prosím slušně vyveďte z omylu
Musel bych si to nakreslit abych měl jistotu, že to není blbost, ale nápad bych měl
Dají se koupit hotové, ale většinou jsou předražené a jejich produová zatižitelnost je ubohá (i když na toto použití by stačily).No já nevím, to RPi si 700 mA vezme, možná i přes 1A. To by nějaké čínské pískátko do zapalovače nemuselo ustát.
A ty máš v autě CL na 30A jištění? Asi těžko...
Aha, takže tys chtěl vlastně ten kus, co je v autě? To sis ho měl zajít někde na vrakáč z auta vymontovat Každopádně mám nějakej podobnej stroj a byly k němu dvě šňůry, jedna na svorky k baterce (30A pojistka) a druhá na CL (15A pojistka), na měniči jsou dva šroubovací kontakty.
prosím kohokoli - jak se z toho čte/zapisuje? Je to něco jako "cat /dev/gpio1"Jo jo, normálně soubory v /sys. Případně pro rychlejší přístup (přes kHz) patche od Mrkvy.
Počítej s tím, že třeba pří čtení/zápisu z USB disku z toho nevytáhneš víc jak řádově 3MiB/s (USB síťovka, USB disk..) Ten CPU nemá žádnej výkon, většinu toho čipu tvoří ta grafika... Jinak by to ty aplikace mělo zvládnout, paměti to má v té 512MiB verzi už docela dost. Chladit by to nemělo být potřeba vůbec.
Pokud od toho čekáš víc, tak bych ti doporučil Intel Marshalltown. Výkonem je to někde úplně jinde (srovnatelný s tím Sempronem), spotřeba se dá dostat někde k 7W (na zásuvce přes zdroj), napájení tuším 9-19V.
Ten Marshalltown nejspíš budu mít k Vánocům, takže pak klidně poreferuju... Raspberry očekávám taky někdy kolem Vánoc, ale to chcu hlavně na hraní
root@raspberrypi:~# dd if=/dev/sda of=/dev/null bs=4M count=100 100+0 records in 100+0 records out 419430400 bytes (419 MB) copied, 20.7721 s, 20.2 MB/s
Myslel jsem přes síť, zapoměl jsem to napsat... Každopádně, mohl bys změřit, kolik to tak po tom FTP z USB disku dá? Našel jsem na netu různý hodnoty od cca 200KiB/s po cca 6MiB/s a nemám tušení, jak je na tom ve skutečnosti...
Co tak NFS z USB disku?
z ramdisku přes lighttpd po 100Mb/s síti = +10MB/s
z USB disku přes NFS po 100Mb/s síti = ~6MB/s
sudo apt-get update;sudo apt-get upgrade sudo raspi-configdalsie instalovane baliky som doplnil pomocou prikazu
sudo apt-get install
iceweasel chromium mc bc x11vnc xrdp arduino
To je opravdu dobrá poznámka!
Tak objednáno z GME, mám v plánu použít Debian (Raspbian, nebo jak se to jmenuje) a rád provedu pár testů, jestli bude mít někdo nápad Ale má to sloužit jako domácí server ("poskytovač obsahu"), takže tam nebudu instalovat balast
A jakto že jsem si na BrmLab vůbec nevzpomněl, přitom jsem už viděl několik zmínek o tom, že tam jde RPi koupit Ale co, stávaj se horší věci, aspoň si ho za tu cenu budu víc vážit
Tiskni
Sdílej: