Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Koľko to má bogoMIPS ?
pi@raspberrypi ~ $ cat /proc/cpuinfo
Processor : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
BogoMIPS : 697.95
Features : swp half thumb fastmult vfp edsp java tls
CPU implementer : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant : 0x0
CPU part : 0xb76
CPU revision : 7
Hardware : BCM2708
Revision : 000f
Serial : 000000007a90e7f4
Dá sa to aj pretaktovať a niektorým to ide aj na 1GHz. Máš priamo parameter v súbore config.txt:
#uncomment to overclock the arm. 700 MHz is the default.
#arm_freq=800
Ja ale performance teraz neriešim, keďže mi to teraz ide z lacnej micro SD karty.
Koukám, že velmi levně
Asi si koupim jedno k vánocům a nahradim jím tu žravou krabici, co mám teď v pokoji
Jako velkou výhodu vidim to, že bere jen 3W při 5V -> koupim 12V Pb baterku, k ní stabilizátor 12V + 5V a už se nemusim bát, že zase příjdu o svůj uptime, když ČEZu někde něco prskne. 12V protože SATA disk Navíc by mělo bohatě stačit nasadit pasiv a ofukovat ho 120mm větrákem, jehož otáčky by se řídily přes GPIO podle /proc/loadavg a teploty
Sice jsem s GPIO nikdy nedělal, ale určitě to nebude žádná věda (prosím kohokoli - jak se z toho čte/zapisuje? Je to něco jako "cat /dev/gpio1", nebo je to úplně jinak?).
Chtěl bych na tom provozovat to co teď a myslím, že výkonově by to stačilo: minidlna, ssh, 2x pure-ftpd, lighttpd, ziproxy a cups. Doteď to tahal AMD Sempron @ 2GHz s 768MB RAM bez jakýchkoli úsporných režimů nebo možnosti podtaktování.
Jestli se pletu, tak mě prosím slušně vyveďte z omylu
Musel bych si to nakreslit abych měl jistotu, že to není blbost, ale nápad bych měl
Dají se koupit hotové, ale většinou jsou předražené a jejich produová zatižitelnost je ubohá (i když na toto použití by stačily).No já nevím, to RPi si 700 mA vezme, možná i přes 1A. To by nějaké čínské pískátko do zapalovače nemuselo ustát.
A ty máš v autě CL na 30A jištění? Asi těžko...
Aha, takže tys chtěl vlastně ten kus, co je v autě? To sis ho měl zajít někde na vrakáč z auta vymontovat Každopádně mám nějakej podobnej stroj a byly k němu dvě šňůry, jedna na svorky k baterce (30A pojistka) a druhá na CL (15A pojistka), na měniči jsou dva šroubovací kontakty.
prosím kohokoli - jak se z toho čte/zapisuje? Je to něco jako "cat /dev/gpio1"Jo jo, normálně soubory v /sys. Případně pro rychlejší přístup (přes kHz) patche od Mrkvy.
Počítej s tím, že třeba pří čtení/zápisu z USB disku z toho nevytáhneš víc jak řádově 3MiB/s (USB síťovka, USB disk..) Ten CPU nemá žádnej výkon, většinu toho čipu tvoří ta grafika... Jinak by to ty aplikace mělo zvládnout, paměti to má v té 512MiB verzi už docela dost. Chladit by to nemělo být potřeba vůbec.
Pokud od toho čekáš víc, tak bych ti doporučil Intel Marshalltown. Výkonem je to někde úplně jinde (srovnatelný s tím Sempronem), spotřeba se dá dostat někde k 7W (na zásuvce přes zdroj), napájení tuším 9-19V.
Ten Marshalltown nejspíš budu mít k Vánocům, takže pak klidně poreferuju... Raspberry očekávám taky někdy kolem Vánoc, ale to chcu hlavně na hraní
root@raspberrypi:~# dd if=/dev/sda of=/dev/null bs=4M count=100 100+0 records in 100+0 records out 419430400 bytes (419 MB) copied, 20.7721 s, 20.2 MB/s
Myslel jsem přes síť, zapoměl jsem to napsat... Každopádně, mohl bys změřit, kolik to tak po tom FTP z USB disku dá? Našel jsem na netu různý hodnoty od cca 200KiB/s po cca 6MiB/s a nemám tušení, jak je na tom ve skutečnosti...
Co tak NFS z USB disku?
z ramdisku přes lighttpd po 100Mb/s síti = +10MB/s
z USB disku přes NFS po 100Mb/s síti = ~6MB/s
sudo apt-get update;sudo apt-get upgrade sudo raspi-configdalsie instalovane baliky som doplnil pomocou prikazu
sudo apt-get install
iceweasel chromium mc bc x11vnc xrdp arduino
To je opravdu dobrá poznámka!
Tak objednáno z GME, mám v plánu použít Debian (Raspbian, nebo jak se to jmenuje) a rád provedu pár testů, jestli bude mít někdo nápad Ale má to sloužit jako domácí server ("poskytovač obsahu"), takže tam nebudu instalovat balast
A jakto že jsem si na BrmLab vůbec nevzpomněl, přitom jsem už viděl několik zmínek o tom, že tam jde RPi koupit Ale co, stávaj se horší věci, aspoň si ho za tu cenu budu víc vážit
Tiskni
Sdílej: