Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nechybí podpora pro až tři externí displeje (LCD, HDMI, VGA)Co za konektor je to externí LCD? :)
Ne drahá je dle mého názoru značka a hlavně malokusová výroba. Řekl bych, že tyto společnosti neprodají ani půlku celkového jejich sortimentu (na společnost) jako u Dellu, HP, Asus na jeden typ stroje.
To je teda článek. Co nějaká recenze? Když jsem se snažil najít info o noteboocích System76, tak jsem si myslel, že mají nějaké vlastní na zakázku, kde si speciálně checkují komponenty, aby to dokonale běželo s Linuxem.
Ale:
Na jedno dobytí může uživatel podle výrobce očekávat při standardním zatížení čtyřhodinovou výdrž baterie.To se vážně musí dobývat, nebo ho stačí dobít?:)
aby s nimi uživatel mohl bez problémů pracovat i venku - díky certifikaci
Ach jo, to je ale naprosté zoufalství. Trochu lépe vypadá tohle, ale zatím je to jen ve fázi slibů (a objednávek) a má to už poměrně zastaralý procesor, za tu cenu.
Pokud jde o ten „seznam hanby“ v článku, display s vertikálním rozlišením 768 pixelů nepatří do tohoto desetiletí. To snad nemůže nikdo ani myslet vážně. FullHD je už taky trochu passé — přece jen už vývoj trochu pokročil. Kdybych si dnes pořizoval notebook, samozřejmě bych chtěl, aby bez problémů přehrál 4K video, což možná nemusí být stoprocentně relevantní hned dnes, ale v těch následujících třech až pěti letech plánované životnosti (rozumně kvalitního) notebooku si už nelze představit, že by nebyl připravený na 4K.
lidi porad tohle rozliseni kupujou, tak to vyrobci dodavajNení ta kauzalita naopak?
Ano, když si stádo ovcí něco kupuje, výrobci to dodávají. Například Windows. Ale pointa je přesně v tom, že článek je o noteboocích s Linuxem. Tedy o něčem, co není primárně určené pro stádo ovcí. Proto nevidím důvod, proč by tam za každou cenu mělo být bídné rozlišení, které stádo ovcí omylem pořád a dokola kupuje. Snad jsem tentokrát celou pointu vysvětlil dostatečně polopatě.
Proč bych se zaměřoval na 8k video? Zaměřuju se na to, co existuje právě teď a co se dá například přehrát na Youtube. A to je 4k video. Notebook by ho měl umět. Samozřejmě netrvám na tom, aby třeba dvanáctipalcový notebook měl 4k display, nicméně na externím monitoru by měl bez nejmenších problémů 4k dát.
Tiskni
Sdílej: