Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Pokud chcete opravdu nadupaný notebook s Linuxem, vyzkoušejte Bono Extreme od společnosti System76. S tímto laptopem nebudete mít problém prakticky s ničím - od renderování 3D videa až po hraní nejnovějších her. Za 1649 dolarů (40 000 Kč) získáte:
Mezi další výbavu patří Gigabitový Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, 4 USB porty, HDMI 1.4a, Mini DisplayPort, čtečka SD karet, jack na mikrofon a sluchátka a (na notebook) poměrně kvalitní sound systém. Nepotěší pouze hmotnost - notebook totiž váží 3,9 kg.
UltraLap 440 je poměrně lehký notebook s líbivým designem, který nabízí dobrý poměr mezi cenou a výkonem - začíná již na 799 dolarech (19 500 Kč). Hardwarové specifikace:
Nechybí čtečka SD karet, 1 USB port 3.0, 1 USB port 2.0, Ethernet, jack pro sluchátka/mikrofon a podpora až tří externích displejů (LCD, VGA, HDMI) naráz. I když UltraLap 440 není ani zdaleka tak výkonný, jako Bonobo Extreme, kromě ceny je výhodou i to, že je možné jej jednodušeji přenášet - váží totiž pouze 1,6 kg. Na jedno dobití může uživatel podle výrobce očekávat při standardním zatížení čtyřhodinovou výdrž baterie.
Pokud sháníte linuxový notebook, který toho hodně vydrží, vyzkoušejte Scorpion od firmy Emperor Linux. Scoprion je vlastně Panasonic ToughBook, avšak s Linuxem. ToughBooky jsou vytvořeny tak, aby s nimi uživatel mohl bez problémů pracovat i venku - díky certifikaci MIL jsou odolné vůči pádům, vlhkosti či vibracím. Výdrži Scorpionu však také odpovídá cena, která se v závislosti na specifikacích pohybuje mezi 2550 a 2950 dolary (63 000 - 72 000 Kč). Za tuto cenu získáte:
Notebook dále nabízí Gigabitový Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth a plnohodnotnou klávesnice. Navíc si uživatel může navolit také dotykový displej. Na laptop výrobce poskytuje tříletou záruku.
Bonobo Extreme je nadupaná mašina, za kterou si ale pořádně zaplatíte. Co když tedy chcete pouze linuxový laptop s velkým displejem, který nemusí být tak moc výkonný? Vyzkoušejte Kudu Profesional od společnosti System76, který začíná na 849 dolarech (21 000 Kč). Jeho hardwarové specifikace jsou následující:
Mezi další výbavu patří Gigabitový Ethernet, Wi-Fi, 2 USB porty 3.0, 1 USB port 2.0, čtečka SD karet a DVD mechanika. Oproti Bonobo Extreme je Kudu také o něco lehčí - váží 1,4 kg.
Další možností je Strata od společnosti ZaReason. Tento notebook za 699 dolarů (17 000 Kč) nabídne:
Nechybí podpora pro až tři externí displeje (LCD, HDMI, VGA), Bluetooth, Wi-Fi, DVD mechanika, plnohodnotná klávesnice, 2 USB porty 3.0 a 1 USB port 2.0, jack na sluchátka a mikrofon. Notebook váží 2,7 kg.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nechybí podpora pro až tři externí displeje (LCD, HDMI, VGA)Co za konektor je to externí LCD? :)
Ne drahá je dle mého názoru značka a hlavně malokusová výroba. Řekl bych, že tyto společnosti neprodají ani půlku celkového jejich sortimentu (na společnost) jako u Dellu, HP, Asus na jeden typ stroje.
To je teda článek. Co nějaká recenze? Když jsem se snažil najít info o noteboocích System76, tak jsem si myslel, že mají nějaké vlastní na zakázku, kde si speciálně checkují komponenty, aby to dokonale běželo s Linuxem.
Ale:
Na jedno dobytí může uživatel podle výrobce očekávat při standardním zatížení čtyřhodinovou výdrž baterie.To se vážně musí dobývat, nebo ho stačí dobít?:)
aby s nimi uživatel mohl bez problémů pracovat i venku - díky certifikaci
Ach jo, to je ale naprosté zoufalství. Trochu lépe vypadá tohle, ale zatím je to jen ve fázi slibů (a objednávek) a má to už poměrně zastaralý procesor, za tu cenu.
Pokud jde o ten „seznam hanby“ v článku, display s vertikálním rozlišením 768 pixelů nepatří do tohoto desetiletí. To snad nemůže nikdo ani myslet vážně. FullHD je už taky trochu passé — přece jen už vývoj trochu pokročil. Kdybych si dnes pořizoval notebook, samozřejmě bych chtěl, aby bez problémů přehrál 4K video, což možná nemusí být stoprocentně relevantní hned dnes, ale v těch následujících třech až pěti letech plánované životnosti (rozumně kvalitního) notebooku si už nelze představit, že by nebyl připravený na 4K.
lidi porad tohle rozliseni kupujou, tak to vyrobci dodavajNení ta kauzalita naopak?
Ano, když si stádo ovcí něco kupuje, výrobci to dodávají. Například Windows. Ale pointa je přesně v tom, že článek je o noteboocích s Linuxem. Tedy o něčem, co není primárně určené pro stádo ovcí. Proto nevidím důvod, proč by tam za každou cenu mělo být bídné rozlišení, které stádo ovcí omylem pořád a dokola kupuje. Snad jsem tentokrát celou pointu vysvětlil dostatečně polopatě.
Proč bych se zaměřoval na 8k video? Zaměřuju se na to, co existuje právě teď a co se dá například přehrát na Youtube. A to je 4k video. Notebook by ho měl umět. Samozřejmě netrvám na tom, aby třeba dvanáctipalcový notebook měl 4k display, nicméně na externím monitoru by měl bez nejmenších problémů 4k dát.