Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Pokud je mi známo, neexistuje v Čechách kromě této knihy žádná další,
která by se věnovala databázi InterBase nebo její volně šiřitelné odnoži
Firebird. Proto je jedinečnou možností se s těmito úspěšnými produkty v
nějaké příjemné formě seznámit.
Tato publikace není překladem cizího vydavatelství, byla sepsána českým autorem. Na jednu stranu to znamená, že kvalita knihy ještě nebyla potvrzena úspěšným prodejem v cizí zemi, ale po jejím přečtení alespoň přijmeme s povděkem, že se i v naší zemi dají nalézt kvalitní autoři.
A teď již přímo k obsahu:
Jelikož se tyto dva databázové servery svou funkčností příliš neliší (funkce jsou z 95% shodné), pokrývá tato kniha oba dva produkty zároveň. Na případné rozdíly je v knize na patřičných místech vždy upozorněno.
Kniha je určena pro velmi širokou veřejnost, protože se nezabývá pouze použitím databází InterBase nebo Firebird, ale jsou zde vysvětleny i obecné informace jako např. princip transakcí, normální formy a podobně. Tyto informace můžeme poté použít i s jinými produkty.
Většina kapitol se však týká přímo databáze Interbase (Firebird), jsou zde dopodrobna popisovány mechanismy, jak je která funkce zařízena, případně kdy je možné ji použít a kdy je vhodné ji použít. Všechno je navíc příhodně rozděleno a nalezení konkrétní informace po vstřebání struktury kapitol je otázkou chvilky.
Dělení kapitol je dle mého názoru velmi vhodné. V každé z nich nalezneme všechny potřebné texty, které k dané kapitole logicky náleží. Nemusíme tedy listovat po celé knize, abychom nějaké oblasti porozuměli. Teoretické poznatky jsou skoro vždy vhodně vysvětleny na příkladech. Případně se v knize objevují různá srovnání způsobů řešení problému, se kterými se může správce někdy setkat.
Na přiloženém CD jsou k dispozici všechny potřebné nástroje, které potřebujete k vyzkoušení všech technik popsaných uvnitř knihy. Dále zde naleznete další dokumentaci, ovladače pro přístup k API databáze pro jednotlivé jazyky a další nástroje, které usnadňují práci s popisovanými databázemi.
Kniha InterBase/Firebird - Tvorba, programování a správa databází výborně vyplňuje prostor, který se zde nacházel ohledně knih o populárních databázích Interbase případně Firebird. Autor problematiku zvládl naprosto s přehledem, kniha je srozumitelná, přehledná a velmi snadno v ní naleznete látku, kterou hledáte.
Pokud tedy potřebujete rychle a kvalitně nastudovat problematiku databází Interbase nebo Firebird, není nic snazšího, než si tuto knihu pořídit. Určitě za to stoji.
Autor: | Pavel Císař |
Název: | InterBase/Firebird: Tvorba, programování a správa databází |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 464 |
Cena: | 490,- Kč / 735,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: