Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Když jsem dostal tuto knihu poprvé do ruky, nevěřil jsem, ze je možné
sepsat více než 500 stránek o SSH. Zároveň jsem předpokládal, že se jedná
o kvalitní publikaci, jelikož jde o překlad od vydavatelstvi
O'Reilly. V tomto ohledu mě nezklamala a také vidím, že oněch 500
stran nebylo popsáno zbytečně.
Tato kniha pojednává o SSH (Secure Shell), populárním nástroji pro zabezpečení sítí. Účelem tohoto volně šiřitelného produktu je transparentní šifrování přenosu dat. Přenášená data jsou sice šifrována, ale uživatelé mohou pracovat stejným způsobem jako kdyby SSH vůbec nepoužili.
Publikace je určena opravdu širokému záběru čtenářů. Vše je popsáno do nejmenších podrobností, ale zároveň autoři neočekávají od čtenářů o SSH žádné počáteční znalosti. Na své si tedy přijde jak začátečník, tak zkušený systémový administrátor, který SSH používá každý den.
Od čtenáře se ovšem předpokládá alespoň základní znalost počítačů a hlavně sítí. Pokud jde o operační systém, kniha se zabývá kromě Unixu i implementacemi SSH na operačních systémech Windows a Macintosh.
Kniha se zabývá převážně konfigurací, která je rozdělena podle místa na stranu klienta a serveru. Dále se dělí podle druhu na nastavení během kompilace, globální nastavení a podle jednotlivých účtů. Členění témat je velmi vhodné a lehce v něm později nalezneme potřebné informace.
Kromě nastavování se dozvíme také něco o používání klientů (např. ssh, scp). Dále pak o směrování portů nebo protokolu X. Jedna z velmi užitečných kapitol se týká případových studií. Zde nalezneme například pojednání o automatizovaných SSH-dávkových a cron skriptech, směrování zabezpečeného FTP, šifrované autentizace IMAP nebo spolupráce SSH s Kerberosem.
Z dalších kapitol bych jistě měl zmínit tu týkající se odstraňování problémů nebo odpovědí na nejčastější dotazy.
Na konec si autoři ponechali části týkající se implementací SSH na operačních systémech Windows a Macintosh, manuálovou stránku SSH pro sshregex a stručnou referenci k SSH.
Ačkoliv je tato kniha napsána takovým způsobem, který je pochopitelný i pro uživatele začátečníky, využití najde pravděpodobně u pokročilejších čtenářů. Ne každý totiž potřebuje o SSH tak hluboké znalosti, které tato publikace bezesporu obsahuje.
Knihu SSH: Kompletní průvodce bych tedy doporučil spíše systémovým administrátorům. Pro běžné uživatele je až přespříliš podrobná a proto doporučuji si dvakrát rozmyslet, zda si informace, které potřebujete, nejste schopni obstarat jinou, levnější cestou.
Autor: | Daniel J. Barrett, Richard E. Silverman |
Název: | SSH: Kompletní průvodce |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 576 |
Cena: | 750,- Kč / 1125,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
echo 'greenhorn::newuid:gid:New Greenhornek:/home/greenhorn:/bin/bash'>>/etc/passwda nemusíš pokaždé hledat kde to naklikat. Maximálně se naučíš, že teď když máme shadow hesla, tak tam místo hesla dáš x a pak si ho založíš ještě v /etc/shadow.