Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Uběhlo trochu času a do redakce nám znovu přišla nabídka od vydavatelství
Computer Press k recenzi jejich nové knihy Velký průvodce protokoly TCP/IP: Bezpečnost.
Řekněme si rovnou, že tato kniha není v nabídce tohoto vydavatelství žádným nováčkem, ba právě naopak. Ve svém oboru a své cílové kategorii je považována téměř za Bibli. Jedná se o druhé aktualizované vydání a od minula se nezměnilo prakticky nic ze zaměření učebnice. Své v ní najde jak administrátor, tak IT manažer a v neposlední řadě i programátor.
Kniha je dělena do několika celků: Bezpečný web a pošta, Firewally a proxy-servery, Kódování a kryptografické postupy, a následují dvě nové kategorie: Atributové certifikáty a Kerberos.
Tato kniha volně navazuje na knihu Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS od téhož nakladatelství a autor se mnohdy odkazuje i na tuto sesterskou učebnici.
Jako autor musím velice kladně hodnotit naprosté minimum překlepů a tiskových chyb - nakladatelsví si oproti sesterské učebnici dalo očividně velmi záležet na tom, aby tiskový šotek zalezl a alespoň v tomto dílku se už neobjevil.
Kniha, jak už název napovídá, se věnuje bezpečnosti a konkrétně bezpečnosti aplikované na protokol TCP/IP verze 4 a okrajově i verze 6.
Čtenář se seznámí s funkcí SSL šifrování provozovaného na webu, protokoly zabezpečeného přístupu k internetu přes modem, protokoly na bázi IPsec, protokolům MIME a s mnoha dalšími zajímavým částem.
Mně osobně se velice líbila pasáž věnovaná firewallům, nesouhlasím ovšem s kapitolou Internet FrontEnd, ve které autoři vychvalují řešení od společnosti Hewlett-Packard. Přiznejme si, že v oblasti bezpečnosti stále žádné řešení nedosahuje komplexnosti a kvalit systému OpenVMS od společnoti Digital.
Kniha probírá veliké množství témat, namátkou jmenujme protokol SSH, Elektronické bankovnictví, LDAP, bezpečnostní řešení založená na Kerberosu. Díky tomu a omezenému množství stran jsou některá témata trochu zhuštěna. Nikdy ne ovšem natolik, aby nebylo řečeno to nejpodstatnější a vysvětleny základy a princip použití.
Kniha s sebou nese také přidanou hodnotu v podobě Kódů z ukázek a mnoha dalších materiálů k tématu internetové bezpečnosti a to na této adrese.
O této knize mohu proto říci jen jediné: KUPUJTE - vyplatí se to.
Autor: | Libor Dostálek a kolektiv |
Název: | Velký průvodce protokoly TCP/IP - Bezpečnost |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 571 číslovaných stran |
Cena: | 690,- Kč / 1035,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Veta by se dala parafrazovat asi takto: "Protoze take obcas neco publikuji [tzn. napisu pro inetovy magazin], mohu vam poskytnout fundovany nazor...
CIJOML ma asi trosku komplexik.