Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Když jsem dostal tuto knihu poprvé do ruky, nevěřil jsem, ze je možné
sepsat více než 500 stránek o SSH. Zároveň jsem předpokládal, že se jedná
o kvalitní publikaci, jelikož jde o překlad od vydavatelstvi
O'Reilly. V tomto ohledu mě nezklamala a také vidím, že oněch 500
stran nebylo popsáno zbytečně.
Tato kniha pojednává o SSH (Secure Shell), populárním nástroji pro zabezpečení sítí. Účelem tohoto volně šiřitelného produktu je transparentní šifrování přenosu dat. Přenášená data jsou sice šifrována, ale uživatelé mohou pracovat stejným způsobem jako kdyby SSH vůbec nepoužili.
Publikace je určena opravdu širokému záběru čtenářů. Vše je popsáno do nejmenších podrobností, ale zároveň autoři neočekávají od čtenářů o SSH žádné počáteční znalosti. Na své si tedy přijde jak začátečník, tak zkušený systémový administrátor, který SSH používá každý den.
Od čtenáře se ovšem předpokládá alespoň základní znalost počítačů a hlavně sítí. Pokud jde o operační systém, kniha se zabývá kromě Unixu i implementacemi SSH na operačních systémech Windows a Macintosh.
Kniha se zabývá převážně konfigurací, která je rozdělena podle místa na stranu klienta a serveru. Dále se dělí podle druhu na nastavení během kompilace, globální nastavení a podle jednotlivých účtů. Členění témat je velmi vhodné a lehce v něm později nalezneme potřebné informace.
Kromě nastavování se dozvíme také něco o používání klientů (např. ssh, scp). Dále pak o směrování portů nebo protokolu X. Jedna z velmi užitečných kapitol se týká případových studií. Zde nalezneme například pojednání o automatizovaných SSH-dávkových a cron skriptech, směrování zabezpečeného FTP, šifrované autentizace IMAP nebo spolupráce SSH s Kerberosem.
Z dalších kapitol bych jistě měl zmínit tu týkající se odstraňování problémů nebo odpovědí na nejčastější dotazy.
Na konec si autoři ponechali části týkající se implementací SSH na operačních systémech Windows a Macintosh, manuálovou stránku SSH pro sshregex a stručnou referenci k SSH.
Ačkoliv je tato kniha napsána takovým způsobem, který je pochopitelný i pro uživatele začátečníky, využití najde pravděpodobně u pokročilejších čtenářů. Ne každý totiž potřebuje o SSH tak hluboké znalosti, které tato publikace bezesporu obsahuje.
Knihu SSH: Kompletní průvodce bych tedy doporučil spíše systémovým administrátorům. Pro běžné uživatele je až přespříliš podrobná a proto doporučuji si dvakrát rozmyslet, zda si informace, které potřebujete, nejste schopni obstarat jinou, levnější cestou.
Autor: | Daniel J. Barrett, Richard E. Silverman |
Název: | SSH: Kompletní průvodce |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 576 |
Cena: | 750,- Kč / 1125,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
echo 'greenhorn::newuid:gid:New Greenhornek:/home/greenhorn:/bin/bash'>>/etc/passwda nemusíš pokaždé hledat kde to naklikat. Maximálně se naučíš, že teď když máme shadow hesla, tak tam místo hesla dáš x a pak si ho založíš ještě v /etc/shadow.