OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Když jsem dostal tuto knihu poprvé do ruky, nevěřil jsem, ze je možné
sepsat více než 500 stránek o SSH. Zároveň jsem předpokládal, že se jedná
o kvalitní publikaci, jelikož jde o překlad od vydavatelstvi
O'Reilly. V tomto ohledu mě nezklamala a také vidím, že oněch 500
stran nebylo popsáno zbytečně.
Tato kniha pojednává o SSH (Secure Shell), populárním nástroji pro zabezpečení sítí. Účelem tohoto volně šiřitelného produktu je transparentní šifrování přenosu dat. Přenášená data jsou sice šifrována, ale uživatelé mohou pracovat stejným způsobem jako kdyby SSH vůbec nepoužili.
Publikace je určena opravdu širokému záběru čtenářů. Vše je popsáno do nejmenších podrobností, ale zároveň autoři neočekávají od čtenářů o SSH žádné počáteční znalosti. Na své si tedy přijde jak začátečník, tak zkušený systémový administrátor, který SSH používá každý den.
Od čtenáře se ovšem předpokládá alespoň základní znalost počítačů a hlavně sítí. Pokud jde o operační systém, kniha se zabývá kromě Unixu i implementacemi SSH na operačních systémech Windows a Macintosh.
Kniha se zabývá převážně konfigurací, která je rozdělena podle místa na stranu klienta a serveru. Dále se dělí podle druhu na nastavení během kompilace, globální nastavení a podle jednotlivých účtů. Členění témat je velmi vhodné a lehce v něm později nalezneme potřebné informace.
Kromě nastavování se dozvíme také něco o používání klientů (např. ssh, scp). Dále pak o směrování portů nebo protokolu X. Jedna z velmi užitečných kapitol se týká případových studií. Zde nalezneme například pojednání o automatizovaných SSH-dávkových a cron skriptech, směrování zabezpečeného FTP, šifrované autentizace IMAP nebo spolupráce SSH s Kerberosem.
Z dalších kapitol bych jistě měl zmínit tu týkající se odstraňování problémů nebo odpovědí na nejčastější dotazy.
Na konec si autoři ponechali části týkající se implementací SSH na operačních systémech Windows a Macintosh, manuálovou stránku SSH pro sshregex a stručnou referenci k SSH.
Ačkoliv je tato kniha napsána takovým způsobem, který je pochopitelný i pro uživatele začátečníky, využití najde pravděpodobně u pokročilejších čtenářů. Ne každý totiž potřebuje o SSH tak hluboké znalosti, které tato publikace bezesporu obsahuje.
Knihu SSH: Kompletní průvodce bych tedy doporučil spíše systémovým administrátorům. Pro běžné uživatele je až přespříliš podrobná a proto doporučuji si dvakrát rozmyslet, zda si informace, které potřebujete, nejste schopni obstarat jinou, levnější cestou.
Autor: | Daniel J. Barrett, Richard E. Silverman |
Název: | SSH: Kompletní průvodce |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 576 |
Cena: | 750,- Kč / 1125,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
echo 'greenhorn::newuid:gid:New Greenhornek:/home/greenhorn:/bin/bash'>>/etc/passwda nemusíš pokaždé hledat kde to naklikat. Maximálně se naučíš, že teď když máme shadow hesla, tak tam místo hesla dáš x a pak si ho založíš ještě v /etc/shadow.