Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Pokud je mi známo, neexistuje v Čechách kromě této knihy žádná další,
která by se věnovala databázi InterBase nebo její volně šiřitelné odnoži
Firebird. Proto je jedinečnou možností se s těmito úspěšnými produkty v
nějaké příjemné formě seznámit.
Tato publikace není překladem cizího vydavatelství, byla sepsána českým autorem. Na jednu stranu to znamená, že kvalita knihy ještě nebyla potvrzena úspěšným prodejem v cizí zemi, ale po jejím přečtení alespoň přijmeme s povděkem, že se i v naší zemi dají nalézt kvalitní autoři.
A teď již přímo k obsahu:
Jelikož se tyto dva databázové servery svou funkčností příliš neliší (funkce jsou z 95% shodné), pokrývá tato kniha oba dva produkty zároveň. Na případné rozdíly je v knize na patřičných místech vždy upozorněno.
Kniha je určena pro velmi širokou veřejnost, protože se nezabývá pouze použitím databází InterBase nebo Firebird, ale jsou zde vysvětleny i obecné informace jako např. princip transakcí, normální formy a podobně. Tyto informace můžeme poté použít i s jinými produkty.
Většina kapitol se však týká přímo databáze Interbase (Firebird), jsou zde dopodrobna popisovány mechanismy, jak je která funkce zařízena, případně kdy je možné ji použít a kdy je vhodné ji použít. Všechno je navíc příhodně rozděleno a nalezení konkrétní informace po vstřebání struktury kapitol je otázkou chvilky.
Dělení kapitol je dle mého názoru velmi vhodné. V každé z nich nalezneme všechny potřebné texty, které k dané kapitole logicky náleží. Nemusíme tedy listovat po celé knize, abychom nějaké oblasti porozuměli. Teoretické poznatky jsou skoro vždy vhodně vysvětleny na příkladech. Případně se v knize objevují různá srovnání způsobů řešení problému, se kterými se může správce někdy setkat.
Na přiloženém CD jsou k dispozici všechny potřebné nástroje, které potřebujete k vyzkoušení všech technik popsaných uvnitř knihy. Dále zde naleznete další dokumentaci, ovladače pro přístup k API databáze pro jednotlivé jazyky a další nástroje, které usnadňují práci s popisovanými databázemi.
Kniha InterBase/Firebird - Tvorba, programování a správa databází výborně vyplňuje prostor, který se zde nacházel ohledně knih o populárních databázích Interbase případně Firebird. Autor problematiku zvládl naprosto s přehledem, kniha je srozumitelná, přehledná a velmi snadno v ní naleznete látku, kterou hledáte.
Pokud tedy potřebujete rychle a kvalitně nastudovat problematiku databází Interbase nebo Firebird, není nic snazšího, než si tuto knihu pořídit. Určitě za to stoji.
Autor: | Pavel Císař |
Název: | InterBase/Firebird: Tvorba, programování a správa databází |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 464 |
Cena: | 490,- Kč / 735,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: