Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud je mi známo, neexistuje v Čechách kromě této knihy žádná další,
která by se věnovala databázi InterBase nebo její volně šiřitelné odnoži
Firebird. Proto je jedinečnou možností se s těmito úspěšnými produkty v
nějaké příjemné formě seznámit.
Tato publikace není překladem cizího vydavatelství, byla sepsána českým autorem. Na jednu stranu to znamená, že kvalita knihy ještě nebyla potvrzena úspěšným prodejem v cizí zemi, ale po jejím přečtení alespoň přijmeme s povděkem, že se i v naší zemi dají nalézt kvalitní autoři.
A teď již přímo k obsahu:
Jelikož se tyto dva databázové servery svou funkčností příliš neliší (funkce jsou z 95% shodné), pokrývá tato kniha oba dva produkty zároveň. Na případné rozdíly je v knize na patřičných místech vždy upozorněno.
Kniha je určena pro velmi širokou veřejnost, protože se nezabývá pouze použitím databází InterBase nebo Firebird, ale jsou zde vysvětleny i obecné informace jako např. princip transakcí, normální formy a podobně. Tyto informace můžeme poté použít i s jinými produkty.
Většina kapitol se však týká přímo databáze Interbase (Firebird), jsou zde dopodrobna popisovány mechanismy, jak je která funkce zařízena, případně kdy je možné ji použít a kdy je vhodné ji použít. Všechno je navíc příhodně rozděleno a nalezení konkrétní informace po vstřebání struktury kapitol je otázkou chvilky.
Dělení kapitol je dle mého názoru velmi vhodné. V každé z nich nalezneme všechny potřebné texty, které k dané kapitole logicky náleží. Nemusíme tedy listovat po celé knize, abychom nějaké oblasti porozuměli. Teoretické poznatky jsou skoro vždy vhodně vysvětleny na příkladech. Případně se v knize objevují různá srovnání způsobů řešení problému, se kterými se může správce někdy setkat.
Na přiloženém CD jsou k dispozici všechny potřebné nástroje, které potřebujete k vyzkoušení všech technik popsaných uvnitř knihy. Dále zde naleznete další dokumentaci, ovladače pro přístup k API databáze pro jednotlivé jazyky a další nástroje, které usnadňují práci s popisovanými databázemi.
Kniha InterBase/Firebird - Tvorba, programování a správa databází výborně vyplňuje prostor, který se zde nacházel ohledně knih o populárních databázích Interbase případně Firebird. Autor problematiku zvládl naprosto s přehledem, kniha je srozumitelná, přehledná a velmi snadno v ní naleznete látku, kterou hledáte.
Pokud tedy potřebujete rychle a kvalitně nastudovat problematiku databází Interbase nebo Firebird, není nic snazšího, než si tuto knihu pořídit. Určitě za to stoji.
Autor: | Pavel Císař |
Název: | InterBase/Firebird: Tvorba, programování a správa databází |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 464 |
Cena: | 490,- Kč / 735,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: