Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Pokud je mi známo, neexistuje v Čechách kromě této knihy žádná další,
která by se věnovala databázi InterBase nebo její volně šiřitelné odnoži
Firebird. Proto je jedinečnou možností se s těmito úspěšnými produkty v
nějaké příjemné formě seznámit.
Tato publikace není překladem cizího vydavatelství, byla sepsána českým autorem. Na jednu stranu to znamená, že kvalita knihy ještě nebyla potvrzena úspěšným prodejem v cizí zemi, ale po jejím přečtení alespoň přijmeme s povděkem, že se i v naší zemi dají nalézt kvalitní autoři.
A teď již přímo k obsahu:
Jelikož se tyto dva databázové servery svou funkčností příliš neliší (funkce jsou z 95% shodné), pokrývá tato kniha oba dva produkty zároveň. Na případné rozdíly je v knize na patřičných místech vždy upozorněno.
Kniha je určena pro velmi širokou veřejnost, protože se nezabývá pouze použitím databází InterBase nebo Firebird, ale jsou zde vysvětleny i obecné informace jako např. princip transakcí, normální formy a podobně. Tyto informace můžeme poté použít i s jinými produkty.
Většina kapitol se však týká přímo databáze Interbase (Firebird), jsou zde dopodrobna popisovány mechanismy, jak je která funkce zařízena, případně kdy je možné ji použít a kdy je vhodné ji použít. Všechno je navíc příhodně rozděleno a nalezení konkrétní informace po vstřebání struktury kapitol je otázkou chvilky.
Dělení kapitol je dle mého názoru velmi vhodné. V každé z nich nalezneme všechny potřebné texty, které k dané kapitole logicky náleží. Nemusíme tedy listovat po celé knize, abychom nějaké oblasti porozuměli. Teoretické poznatky jsou skoro vždy vhodně vysvětleny na příkladech. Případně se v knize objevují různá srovnání způsobů řešení problému, se kterými se může správce někdy setkat.
Na přiloženém CD jsou k dispozici všechny potřebné nástroje, které potřebujete k vyzkoušení všech technik popsaných uvnitř knihy. Dále zde naleznete další dokumentaci, ovladače pro přístup k API databáze pro jednotlivé jazyky a další nástroje, které usnadňují práci s popisovanými databázemi.
Kniha InterBase/Firebird - Tvorba, programování a správa databází výborně vyplňuje prostor, který se zde nacházel ohledně knih o populárních databázích Interbase případně Firebird. Autor problematiku zvládl naprosto s přehledem, kniha je srozumitelná, přehledná a velmi snadno v ní naleznete látku, kterou hledáte.
Pokud tedy potřebujete rychle a kvalitně nastudovat problematiku databází Interbase nebo Firebird, není nic snazšího, než si tuto knihu pořídit. Určitě za to stoji.
Autor: | Pavel Císař |
Název: | InterBase/Firebird: Tvorba, programování a správa databází |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 464 |
Cena: | 490,- Kč / 735,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: