Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud je mi známo, neexistuje v Čechách kromě této knihy žádná další,
která by se věnovala databázi InterBase nebo její volně šiřitelné odnoži
Firebird. Proto je jedinečnou možností se s těmito úspěšnými produkty v
nějaké příjemné formě seznámit.
Tato publikace není překladem cizího vydavatelství, byla sepsána českým autorem. Na jednu stranu to znamená, že kvalita knihy ještě nebyla potvrzena úspěšným prodejem v cizí zemi, ale po jejím přečtení alespoň přijmeme s povděkem, že se i v naší zemi dají nalézt kvalitní autoři.
A teď již přímo k obsahu:
Jelikož se tyto dva databázové servery svou funkčností příliš neliší (funkce jsou z 95% shodné), pokrývá tato kniha oba dva produkty zároveň. Na případné rozdíly je v knize na patřičných místech vždy upozorněno.
Kniha je určena pro velmi širokou veřejnost, protože se nezabývá pouze použitím databází InterBase nebo Firebird, ale jsou zde vysvětleny i obecné informace jako např. princip transakcí, normální formy a podobně. Tyto informace můžeme poté použít i s jinými produkty.
Většina kapitol se však týká přímo databáze Interbase (Firebird), jsou zde dopodrobna popisovány mechanismy, jak je která funkce zařízena, případně kdy je možné ji použít a kdy je vhodné ji použít. Všechno je navíc příhodně rozděleno a nalezení konkrétní informace po vstřebání struktury kapitol je otázkou chvilky.
Dělení kapitol je dle mého názoru velmi vhodné. V každé z nich nalezneme všechny potřebné texty, které k dané kapitole logicky náleží. Nemusíme tedy listovat po celé knize, abychom nějaké oblasti porozuměli. Teoretické poznatky jsou skoro vždy vhodně vysvětleny na příkladech. Případně se v knize objevují různá srovnání způsobů řešení problému, se kterými se může správce někdy setkat.
Na přiloženém CD jsou k dispozici všechny potřebné nástroje, které potřebujete k vyzkoušení všech technik popsaných uvnitř knihy. Dále zde naleznete další dokumentaci, ovladače pro přístup k API databáze pro jednotlivé jazyky a další nástroje, které usnadňují práci s popisovanými databázemi.
Kniha InterBase/Firebird - Tvorba, programování a správa databází výborně vyplňuje prostor, který se zde nacházel ohledně knih o populárních databázích Interbase případně Firebird. Autor problematiku zvládl naprosto s přehledem, kniha je srozumitelná, přehledná a velmi snadno v ní naleznete látku, kterou hledáte.
Pokud tedy potřebujete rychle a kvalitně nastudovat problematiku databází Interbase nebo Firebird, není nic snazšího, než si tuto knihu pořídit. Určitě za to stoji.
Autor: | Pavel Císař |
Název: | InterBase/Firebird: Tvorba, programování a správa databází |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 464 |
Cena: | 490,- Kč / 735,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: