Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »
Světový bestseller Hacking Linux Exposed 2nd edition z roku 2003 vychází konečně i v České republice. Zasloužilo se o to vydavatelství Computer Press a překladatel Jiří Veselský. Ten odvedl velmi dobrou práci a je vidět, že svému řemeslu rozumí. Nakladatelství si mohlo ale dát tu práci a tak kvalitní publikaci opatřit tvrdými deskami. Malá vada na kráse jinak velmi poučné a obsáhlé knihy.
Motto knihy říká: "Nemáte tuto knihu? Začínáte si říkat o problémy." A je to vážně tak. Jak už název napovídá, kniha je zaměřena na obranu a prevenci před známými typy útoků na UNIXové systémy - na ty dosud neznámé nikdo zatím recept nenašel . Máte dvě možnosti jak ke knize přistupovat - číst a testovat vaše nastavení, nebo za si pomoci detailních návodů sami SVOU mašinku zkusit rootnout. Na cizí stroje to jako začátečníci vážně nezkoušejte
. Kniha vás ve vašem snažení povede doslova za ručičku a nedovolí vám udělat nějaký přešlap nebo omyl.
Publikace se probírá bezpečností systému zevnitř i zvenku, jeho zabezpečením a tím, co dělat, když jste už návštěvu měli. Vše je založeno na příkladech a komentovaných částech konfiguračních souborů. Každá kapitola začíná případovou studií, ve které je ve zkratce vysvětleno, kde hledat problémy. Z ní je plynulý přechod k probírané látce a celá studie dopodrobna rozpitvána. Co a jak se mělo udělat jinak nebo naopak vůbec nedělat. Čtenář se, a to je hlavní, v knize neztratí a stále zůstává na myšlenkové linii autora. Nemusíte tak zdlouhavě listovat dozadu k již vysvětleným termínům.
A na co se můžete těšit? Jak nakladatelství uvádí, jde především o tyto oblasti:
Toto je jen výčet z mnoha věcí, kterými je kniha doslova nabitá. Kniha bude jistě mnoha lidem užitečná a umožní předejít mnoha problémům. Jestli jsou pro vás vaše data cenná, koupí, přečtením a poctivým ozkoušením všech v knize uvedených postupů jistě zabráníte velkým škodám. A o data jde těm, kteří si tuto knihu pořídí, především.
Autoři: | Brian Hatch, James Lee, George Kurtz |
Název: | Hacking bez tajemství - Linux |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 644 stran |
Cena: | 560,- Kč / 840 Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: